Eko-Astro-Lab? Astromat? Zrobienie sobie zdjęcia z Jowiszem albo Słońcem? Obserwacja planet w dzień? Takie rzeczy tylko na Sobięcinie, być może już wkrótce. W tamtejszym Obserwatorium Astronomicznym. Na razie trzymamy kciuki za projekt wysłany na konkurs.


Biegiem przez Układ Słoneczny

Siostry niepokalanki, które wybudowały obserwatorium na wzgórzu obok swojej szkoły i opiekują się nim, mają terminy obserwacji dziennych zajęte już do końca stycznia, bo placówka cieszy się ogromnym zainteresowaniem szkół. Teraz siostry startują w konkursie Toyoty i Fundacji Edukacji Europejskiej „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”, aby miejsce łączące Wałbrzych z kosmosem stało się jeszcze atrakcyjniejsze. Jeśli ich projekt „Eko-Astro-Lab” znajdzie uznanie komisji konkursowej, obok obserwatorium pojawi się labirynt odtwarzający Układ Słoneczny, a w jego wnętrzu – ciekawa gra edukacyjna z planetami w skali.

- W tym ekologicznym labiryncie, który będzie się składał ze współśrodkowych okręgów oddzielonych żywopłotem, będą umieszczone informacje na temat Układ Słonecznego i nie tylko. Przy wejściu do tego dużego labiryntu będzie się pobierało z astromatu kartę z zadaniami, które trzeba będzie rozwiązać wewnątrz labiryntu. To gra edukacyjna, połączona z aktywnością fizyczną. Na koniec uczestnik dotrze do Słońca i tam odnajdzie rozwiązanie wszystkich zagadek. Planety będą w skali, ich wielkość zależy od tego, ile środków zdołamy pozyskać, ale planujemy dość duże. Oczywiście, Słońce nie może być w skali rzeczywistej, bo gdyby ono miało 2 metry wysokości, to wszystkie planety by nam zniknęły – żartuje siostra Dorotea, dyrektor Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, pomysłodawczyni całego kosmicznego projektu.

Nocą planety i Słońce mają być ciekawie podświetlone energią produkowaną w ciągu dnia przez panele słoneczne, co wraz z wykorzystaniem roślin stanowi ekologiczną stronę projektu, mającego popularyzować pozyskiwanie energii ze słońca.

Obecnie siostry poszukują partnerów projektu wśród firm, ponieważ taki jest wymóg organizatorów konkursu. Wniosek musi być złożony do końca listopada, a gdyby się powiodło, projekt będzie realizowany od stycznia do czerwca.


Kto chce nazwać teleskop?

A to nie wszystko, siostra Dorotea ma też nadzieję na zakup nowego teleskopu z wyposażeniem, który umożliwi nie tylko obserwację nocnego nieba, ale także Słońca, a nawet planet w dzień, jeśli się go wyposaży w dodatkowe filtry. To profesjonalny sprzęt, takiego w Wałbrzychu i okolicy jeszcze nie ma - będzie można dzięki niemu oglądać znacznie dalsze partie kosmosu, jest wyposażony w elektroniczne naprowadzanie. Jego koszt wynosi 50 000 zł i dlatego poszukiwany jest sponsor, który nazwie go swoim nazwiskiem – albo nazwą swojej firmy. Dołożyć się może jednak każdy chętny, w nagrodę za to przy większych datkach przewidywany jest wolny wstęp do obserwatorium.

Cegiełka - konto do wpłat:
26 1020 5095 0000 5902 0077 7185.

Do tej pory w obserwatorium zainstalowano cztery mniejsze teleskopy zwierciadlane do obserwacji nocnego nieba i jeden większy do oglądania Słońca z bliska. Na obserwację nieba na Sobięcinie można się udać po wcześniejszym zapisaniu się on-line w każdy piątek o godz. 20.00 – oczywiście, jeśli pogoda będzie łaskawa, a w najbliższy piątek chyba trudno na to liczyć. Bilet normalny na obserwację - 15 zł, ulgowy - 10 zł.

Historia Polski czeka

Będzie niestety musiał poczekać jeszcze jeden projekt edukacyjny, który w planach miał być gotowy teraz, na Święto Niepodległości. To park historyczny, który zajmie pozostałą część terenu szkoły, gdzie pojawią się informacje o dziejach Polski i ważnych dla naszego kraju postaciach, gdzie będą się odbywać lekcje historii na żywo. Siostry nie poddają się i mają zamiar poszukiwać możliwości jego utworzenia w przyszłym roku.

 

Czytaj też:
OBSERWATORIUM WAŁBRZYCH - JUTRO MOŻEMY SPOJRZEĆ SŁOŃCU W TWARZ
SOBIĘCIN: OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE JEST FAKTEM (FOTO)
SOBIĘCIN: RUSZA BUDOWA OBSERWATORIUM - A CO W PLANACH?
WAŁBRZYCH - SOBIĘCIN: BĘDZIE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE

 

Magdalena Sakowska

Foto ilustracyjne: Pixabay