Tradycyjnie uroczystą oprawę miało święto Wniebowzięcia Matki Bożej w pobliskim sanktuarium w Krzeszowie: była uroczysta msza z procesją cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej, pielgrzymi święcili wiązanki ziół, brali udział w koncercie piosenki patriotycznej i zwiedzali jeden z najcenniejszych zabytków w naszej okolicy.


Kilka tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Maryi Wniebowziętej w pocysterskim sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. Sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy z Wrocławia Andrzej Siemieniewski, koncelebrowali ją biskup senior Marian Buczek ze wschodniej Ukrainy oraz biskup Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii, pochodzący z Kamiennej Góry.


Na uroczystości co roku przybywają wierni nie tylko z diecezji legnickiej, ale i z całego Dolnego Śląska, również z wielu stron Polski i z zagranicy, zwłaszcza z sąsiednich Czech i Niemiec. Wałbrzyszan również jest sporo, choć w tym roku napotkali na przeszkodę - zamkniętą drogę między Grzędami a Krzeszowem od granicy obu powiatów. Jest ona mocno zniszczona, czeka na remont.


Na wspólne świętowanie przybyli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych oraz kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Uroczystości odpustowe w Krzeszowie rozpoczęły się już w poniedziałek 13 sierpnia od tradycyjnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadzącej po 33 stacjach Kalwarii Krzeszowskiej. Można było wejść do Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Wieczernika oraz Pretorium Piłata, które na co dzień nie są dostępne dla pielgrzymów. O Kalwarii piszemy TUTAJ.


Uroczystości odpustowej w Krzeszowie towarzyszył festyn rękodzieła, podczas którego wolontariusze Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska zbierali datki na funkcjonowanie placówki wspierającej dzieci nieuleczalnie chore oraz ich rodziny.

Czytaj też:
STRAŻ WAŁBRZYCH: W KRZESZOWIE NIEZBĘDNA BYŁA NASZA POMPA
ZESPÓŁ ŚLĄSK WYSTĄPIŁ W BAZYLICE NMP W KRZESZOWIE (FOTO)
TYSIĄCE PIELGRZYMÓW W KRZESZOWIE [FOTO]
CO SAPERZY ZNALEŹLI W KRZESZOWSKIM KOMPLEKSIE?
KRZESZÓW: RUSZYŁA NAPRAWA USZKODZONEGO DACHU BAZYLIKI
ORKAN GRZEGORZ USZKODZIŁ CENNĄ ZABYTKOWĄ BAZYLIKĘ [FOTO]

SAPERZY JADĄ DO BAZYLIKI W KRZESZOWIE

A MOŻE PIESZO DO KRZESZOWA (ZDJĘCIA)
NIETYPOWY POMYSŁ NA WALENTYNKI: WIZYTA U ŚW. WALENTEGO
MAMY U NAS NAJWIĘKSZĄ SZOPKĘ W POLSCE
SANKTUARIUM W KRZESZOWIE - NIEZWYKŁE NOCNE ZWIEDZANIE (ZDJĘCIA)

KRZESZÓW - W OPACTWIE DZIEJE SIĘ KRYMINAŁ

Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska