
| Źródło: Fundacja In Situ
Są środki na dalsze ratowanie Grunwaldu

Na remont dachu i stropów
Ministerstwo przyznało na kontynuację ratowania mocno zagrożonej budowli 300 000 zł dotacji. Jak mówi Bożenna Biskupska z Fundacji "In Situ", gdy tylko zostaną skompletowane dokumenty, będzie ogłoszony przetarg na tegoroczne prace, które muszą być wykonane do grudnia.
- Postępujemy dalej zgodnie z naszym projektem, składającym się z dwóch zadań, jednym z nich jest Międzynarodowe Laboratorium Kultury, a drugim ratowanie zabytkowego obiektu sanatorium. Ponieważ środki, które otrzymujemy, są niższe od tych, o które aplikowaliśmy, teraz poddamy projekt analizom i, jak co roku, wybierzemy najpilniejsze zadania. Na pewno będzie to remont dachu i części stropowej - mówi Bożenna Biskupska.
Fundacja sukcesywnie odbudowuje obiekt. Na razie Grunwald jest zabezpieczony przed dalszym rozpadem, ale, jak mówi założycielka fundacji, zima, szczególnie taka jak w tym roku, zawsze przynosi jakieś niemiłe niespodzianki.
Przyszłe muzeum Krzysztofa Kieślowskiego
Gdy Grunwald zostanie odbudowany, będzie się w nim mieściło Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z muzeum Krzysztofa Kieślowskiego, który przed laty mieszkał w Sokołowsku. A nawet więcej niż muzeum, bo od trzech lat trwa gromadzenie i archiwizacja wszystkich dostępnych pamiątek po wybitnym polskim reżyserze. Na razie trudno powiedzieć, kiedy renowacja Grunwaldu zostanie ukończona.
- Czas remontu zależy od pozyskanych środków, staramy się aplikować wszędzie, gdzie to możliwe i tak, jak to jest możliwe, posuwają się naprzód prace - mówi Bożenna Biskupska.
Rok temu fundacja uzyskała na remont sanatorium dotację ministerialną o wysokości 200 000 zł, za co również wyremontowano część dachu i stropów. Wiosną 2 lata temu w odbudowanej wieży Grunwaldu otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”.
Na jego wzór tworzono słynne uzdrowisko w Davos
Obiekt, wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1888, powstał w drugiej połowie XIX w. z inicjatywy lekarza Hermanna Brehmera, z przeznaczeniem na profesjonalne uzdrowisko z zapleczem medyczno-turystycznym dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Wkrótce po założeniu zakład Brehmera stał się niezwykle popularny w całej Europie, o czym świadczą liczne przewodniki po Görbersdorfie, wydawane - poza Niemcami - także w Budapeszcie, Zurichu, Paryżu, Wiedniu, Warszawie i Petersburgu.
Obiekt obejmujący dawne Sanatorium Brehmera z połowy XIX w. wraz z 6 ha parku po wojnie został wyłączony z kompleksu sanatoryjnego w gminie Mieroszów. Od lat 50-tych ulega stopniowej degradacji. W 2005 r. w wyniku pożaru spaliła się znaczna część budynku, w tym cały dach. Obecnie kompleks, według opinii wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, jest w stanie bliskim katastrofy budowlanej.
Czytaj też:
FOTOSPACER: ODWIEDZINY W SOKOŁOWSKU
FESTIWAL FILMOWY HOMMAGE A KIESLOWSKI - GWIAZDY W SOKOŁOWSKU
SPOTKANIE Z MONTAŻYSTĄ JACOPO QUATRIM
WEEKEND W TOWARZYSTWIE KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO
LISTY ZE ŚLĄSKICH WÓD: WSPOMNIENIA Z GÖRBERSDORF
Magdalena Sakowska
Foto: Dariusz Lipiński
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj