Mały Rynek w Boguszowie pięknieje, wkrótce zmiany odczują też kierowcy. A już niedługo powstanie tu fontanna! Jak będzie wyglądać? Zobaczcie wizualizacje.

Rynek w Boguszowie z fontanną!

Fontanna wraca na Boguszowski Rynek, i to jaka! Zimą na najwyżej położonym Rynku w Polsce fotograficznym hitem była świąteczna ozdoba w kształcie bombki, a w sezonie letnim już wkrótce jej popularność ma szanse prześcignąć projektowana właśnie fontanna. - Złożyliśmy zapytania ofertowe na wykonanie dokumentacji projektowej fontanny w małym Rynku. Chcemy by stał się on prawdziwym centrum, planowana fontanna ma być duża i mieć nowoczesny design. Konserwator zabytków wyraził swoją akceptację na ten pomysł - mówi Grzegorz Łuczko, wz. Sekretarza UM w Boguszowie-Gorcach. Wraz projektem tworzone są kosztorysy planowanej inwestycji.


Wizualizacje planowanej inwestycjiFontanna ma być podświetlana wieczorem, strumienie wody mają wydostawać się wprost z powierzchni bruku i w nim też niknąć, co z pewnością zapewni latem maluchom dużą frajdę. Nowoczesny minimalizm w połączeniu z synchroniczną grą świateł i wody, jej szumem i pluskaniem - to recepta na przyszłą fontannę. Pomiędzy strumieniami wody można latem spacerować, a podczas zimowego uśpienia fontanny urządzać na Rynku miejskie imprezy, m.in. Jarmark Bożonarodzeniowy. Podobne rozwiązania zastosowano m.in. przy szczawieńskim Domu Zdrojowym i w Świdnicy przy ul. Wałowej.

Przypominamy, że nieopodal, na dzisiejszym Placu Odrodzenia stała już wcześniej fontanna, tyle że bardziej klasyczna z niecką oraz połączeniem płynącej wody i symbolicznych postaci, m.in. rzeźby przedstawiającej personifikację Germanii. Władze miasta nie wykluczają, że klasyczna fontanna ozdobi też Plac Odrodzenia, jednak obecnie priorytetem będzie wykonanie projektu tej z małego Rynku.


Remonty, kwiaty, ozdoby i stop dla ruchu

Rewitalizowane kamienice w ścisłym centrum Boguszowa widać nie tylko na ul. Szkolnej, Sienkiewicza. Głównej i na Placu Odrodzenia, ale również na Rynku. Wspólnoty z udziałem gminy pozyskały środki unijne i prowadzą teraz remonty swoich budynków. To poprawia estetykę centrum.
Na Placu Odrodzenia i Rynku pojawiły się barwne nasadzenia kwiatowe. W tym roku zieleń miejska zdobi też inne dzielnice. - Udało nam się zwiększyć ukwiecenie miasta, dotychczas donice z kwiatami były tylko na Rynku, my dodatkowo ukwieciliśmy dzielnicę Gorce. Donice pojawiły się tam na ul. Traugutta, a na Kuźnicach kwiaty zdobią latarnie uliczne na ul. Reymonta. W planach mamy dalsze nasadzenia we wszystkich dzielnicach. Wcześniej - zimą też zwiększyliśmy liczbę świetlnych ozdób świątecznych. Pojawiły się one poza Boguszowem również w Gorcach, Kuźnicach i Osiedlu Krakowskim. Nie wszędzie jednak miały kompatybilne wtyczki zapewniające oświetlenie. Świąteczne dekoracje będą ozdabiały również w inne dzielnice - zapowiada Łuczko. 
Drewniane ławki znane m.in. z drogi na Dzikowiec stoją też na Placu Odrodzenia i małym Rynku.

Planowane jest też wyłączenie małego Rynku z ruchu, wkrótce opuszczą go zatem samochody. - Będą do niego mogły wjeżdżać tylko służby ratunkowe i porządkowe - zaznacza przedstawiciel Ratusza.


Zobacz też:
Boguszów-Gorce: Będzie nowy parking i dwa skwery. Gdzie?
Boguszów-Gorce: Jakie mieszkańcy mają pomysły na swoje dzielnice?

Boguszów-Gorce: Pierwszy budżet obywatelski właśnie ruszył!


Elżbieta Węgrzyn
fot. ELW
wizualizacje - UM Boguszów-Gorce