Taki wypadek to raczej rzadkość, ale ważne, żeby i rowerzyści, i właściciele psów byli świadomi, co może się stać. Poszkodowany w szpitalu.


Jak raportują policjanci, do tej niebezpiecznej sytuacji doszło 7 maja około godziny 15:30. 45-letni mężczyzna zjeżdżał jednośladem po drodze dla rowerów ul. Strzegomską w kierunku ul. Noworudzkiej. W pewnym momencie mijał kobietę idącą z psem drogą dla pieszych. Pies prowadzony przez 28-latkę nieoczekiwanie odskoczył i wtargnął prosto pod jadącego rowerzystę. 45-latek nie zdążył ominąć zwierzęcia i najechał na nie, po czym przewrócił się na drogę. Poszkodowany trafił do szpitala. Na szczęście doznał obrażeń nie zagrażających jego życiu. Pies także wymagał pomocy weterynarza.

Zdarzenie zakwalifikowane zostało jako wypadek drogowy, dlatego w sprawie prowadzone będzie dalsze postępowanie.

W związku z tym policja przypomina właścicielom i posiadaczom czworonogów o przepisach porządkowych w związku z posiadaniem psów. I tak: za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia osoba, która wybrała się na spacer ze swoim czworonogiem lub pozostawiła go bez opieki, może zostać ukarana grzywną  do tysiąca złotych. W sytuacji, gdy zwierzę swoim zachowaniem stworzy niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innej osoby, kara może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. W obu przypadkach sąd może orzec zamiast grzywny karę ograniczenia wolności.
A jeśli doszło do wypadku komunikacyjnego, który jest przestępstwem - tak jak to miało miejsce w opisanym wyżej przypadku - sprawcy grożą już nawet trzy lata więzienia. To samo dotyczy sytuacji narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu -  w przypadku gdy pies zaatakuje człowieka - tu sprawca odpowiada też za przestępstwo i podlega karze więzienia do lat 3, a jeżeli działanie psa spowoduje dodatkowo np. średni uszczerbek na zdrowiu, do lat 5. W przypadku śmierci człowieka, w zależności od okoliczności, może to być kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Morał: uważajmy. Zdarzało się pewnie niejednemu rowerzyście usłyszeć "ale on nigdy wcześniej tego nie zrobił!" Niestety, zawsze może być ten pierwszy raz...


Zajścia z psami na ogół są takie:
Boguszów-Gorce: pies wybiegł z bramy i mocno pogryzł kobietę
BOGUSZÓW-GORCE: 10-LATKA POGRYZIONA PRZEZ PSA. POSTAWIONO ZARZUTY
Boguszów-Gorce: 7-latka uciekła przed psem na drzewo [FOTO]
Wałbrzych: Sprawa pogryzienia przez amstaffa - postawione zarzuty
Wałbrzych: Poraniony pies, przerażona 8-latka. Policja ustala szczegóły
Wałbrzych: Amstaff ze Śródmieścia - to nie pierwszy atak!Opr. MS
Foto użyczone: KMP Wałbrzych