Krajobraz ścieżek rowerowych wokół naszego miasta się zmienia, a wkrótce mają wyruszyć w świat. W tej chwili jest lub za chwilę będzie w budowie ponad 5 km ścieżek. I jest planowana kolejna, długa...


W okolicach Rusinowej sporo

W tej chwili budowany jest odcinek na ul. 11 Listopada od okolic ul. Starej do skrzyżowania Strzegomskiej, Noworudzkiej i Świdnickiej, po lewej, jeśli patrzymy w stronę Jedliny. Ta inwestycja podzielona została na trzy etapy.

- Na razie powstaje ścieżka na 11 Listopada, potem zostanie przebudowane skrzyżowanie i powstaną ścieżki dookoła niego z wjazdami na Świdnicką i Strzegomską. Będzie też wybudowany odcinek ścieżki rowerowej od południowo-wschodniej strony ul. Noworudzkiej do planowanego ronda na skrzyżowaniu z ul. Kamieniecką – mówi zastępca dyrektora Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta Bogusław Rogiński. Na 11 Listopada budowie ścieżki towarzyszy renowacja sypiącego się muru oporowego.


Ścieżka przy 11 Listopada powinna być gotowa niestety nie na wiosnę - tak zakładały pierwotne plany, ale nie od razu rozstrzygnięto przetarg - tylko do lipca lub sierpnia. Po zakończeniu jej budowy rozpocznie się inwestycja na Noworudzkiej (od ronda przy zbiegu Kamienieckiej i Głuszyckiej).
W sumie powstanie nowa ciągła ścieżka dla rowerzystów o długości 2,8 km, która będzie kosztowała około 2,5 mln zł. Jej budowa jest częścią dużego projektu ograniczenia niskiej emisji, w ramach którego powstały u nas centra przesiadkowe na Szczawienku i w Śródmieściu (pl. Solidarności), a także nowe oświetlenie uliczne. Całkowity koszt tego projektu to 45 453 548 zł, z czego ponad 33 miliony to dofinansowanie unijne, a planowany termin jego zakończenia to 30 listopada.Problemy ze znalezieniem wykonawców ciągną się dalej

- Niestety nie mieliśmy chętnych na dwa kolejne przetargi na krótkie brakujące odcinki przy ul. Świdnickiej, trudne do wykonania, bo jest tam jeden budynek, który trzeba wzmocnić murem oporowym, tuż przy jezdni, blisko niej są też położone pozostałe dwa budynki. Przetarg będziemy ponawiać – zapowiada Bogusław Rogiński.

Trwają też prace na przyszłym ciągu pieszo-rowerowym przy ul. Sikorskiego pomiędzy Głowackiego a Kaszubską. - Tam będzie jeszcze dodatkowe oświetlenie z systemem nadążnym, takim jak przy ul. Wysockiego. W sumie powstanie tu około kilometra ścieżki rowerowej – mówi wicedyrektor. Ta ścieżka również powinna być gotowa w lipcu lub sierpniu. Jej koszt to około 1 800 000 zł.

Do końca czerwca według deklaracji ZDKiUM ma być gotowa zarówno ulica de Gaulle'a, jak i niespełna kilometrowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego przy niej, który połączy ul. Uczniowską i Wrocławską z ul. Wieniawskiego i Podwale.A jest jeszcze coś

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach Jedliny-Zdrój, by połączyć rowerowo to uzdrowisko z wałbrzyską Rusinową. Już wiadomo, że taka droga rowerowa powstanie i już wiadomo, gdzie i kiedy.

- Będzie ona stanowiła część planowanej Drogi Sudeckiej i pobiegnie ul. Kamieniecką. Pierwsze 850 metrów od ronda Kamieniecka-Noworudzka do granicy miasta wybuduje gmina Wałbrzych, kolejne 200 metrów do Kamieńska i zjazdu w lewo w stronę Jedliny zgodziła się wybudować Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Z Kamieńska ścieżka rowerowa pobiegnie w stronę Centrum Sportowego w Jedlinie, gdzie planowane są zmiany organizacyjne, strefa uspokojonego ruchu. Bardzo możliwe, że rowerzyści pojadą tą ścieżką już w tym roku na jesieni – zapowiada Bogusław Rogiński.


Jeszcze jedna dobra wiadomość dla rowerzystów: w związku z planowaną Drogą Sudecką powstanie też ścieżka rowerowa na Sobięcinie przy ul. 1 Maja (od Śródmieścia w stronę Boguszowa).

Mamy nadzieję, że już wkrótce bez przeszkód będzie można jechać od ronda w okolicach Strugi i Szczawna-Zdroju przez Podzamcze, ulicę de Gaulle’a (po remoncie), Uczniowską, przez łącznik do ronda w Starym Julianowie, a potem przez Nowy Julianów i Kozice, Świdnicką, Niepodległości, Sikorskiego do Starej Kopalni i dalej do Aqua-Zdroju. Do zamknięcia pełnego koła rowerowej obwodnicy Wałbrzycha brakuje jeszcze kilkukilometrowego odcinka na ul. Andersa i przejazdu przez Szczawno-Zdrój.

Wedle danych z 2016 roku ścieżki rowerowe Wałbrzycha liczą łącznie ponad 170 km, w tym te w granicach miasta to 150 km.Czytaj też:
JEDLINA-ZDRÓJ: ROWEROWE POŁĄCZENIE Z WAŁBRZYCHEM I INNE INWESTYCJE
DOBRA WIADOMOŚĆ DLA WAŁBRZYSKICH ROWERZYSTÓW
WAŁBRZYCH: BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ DLA ROWERZYSTÓW

Z PODZAMCZA DO ŚRÓDMIEŚCIA NA DWÓCH KÓŁKACH
ŚCIEŻKA NA WYSOCKIEGO - TU LATARNIE ZAPALĄ SIĘ SPECJALNIE DLA WAS
WOKÓŁ WAŁBRZYCHA NA DWÓCH KÓŁKACH
WIĘCEJ ŚCIEŻEK ROWEROWYCH W WAŁBRZYCHU


Oraz: TRASA SUDECKA: RUSZYŁ PRZETARG NA UL. KAMIENIECKĄ I RONDO

Tekst i foto: Elżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska