Kolejny krok naprzód w sprawie kluczowej dla nas inwestycji - niewielki, ale niezbędny.


Wojewoda Dolnośląski zawiadamia, że na wniosek inwestora - PKP Polskie Linie Kolejowe z siedzibą w Warszawie zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę inwestycji pn.: „Budowa zintegrowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście, przewidziana do realizacji na terenie działek nr 239/3, AM-4, obr. 0021 Nowe Miasto, nr 86, AM-3, obr. 0028 Sobięcin, j. ew. miasto Wałbrzych” w ramach zadania "Modernizacja linii kolejowej nr 274 Wrocław - Zgorzelec na odcinku Wrocław - Jelenia Góra".

Strony postępowania mają teraz prawo do czynnego udziału, przeglądania akt sprawy oraz składania wniosków i uwag w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, wydział infrastruktury, Plac Powstańców Warszawy 1, pokój 2101, w godzinach pracy urzędu.Niestety, na budowę przystanku kolejowego jeszcze poczekamy, ponieważ w kalendarzu robót PKP PLK figuruje on jako ostatni. Najpierw zostaną wykonane prace na dworcu Wałbrzych Szczawienko, które się już rozpoczęły, potem zostanie wyremontowana stacja Świebodzice i dopiero na końcu zacznie się inwestycja w centrum Wałbrzycha. Przystanek ma powstać do końca 2020 r. Będzie częścią miejskiego zintegrowanego centrum przesiadkowego. Zaplanowana jest budowa dwóch peronów jednokrawędziowych o długości ok. 300 m i szerokości 3,5 m. Wysokość nowych peronów (76 cm) zapewni wygodny dostęp do pociągów. Oba perony będą połączone przejściem podziemnym i wyposażone w wiaty, oświetlenie, system dynamicznej informacji podróżnych. Windy ułatwią dostęp osobom o ograniczonej mobilności i podróżnym z cięższym bagażem. Dopiero po wybudowaniu przystanku powstanie obiekt handlowy i dworzec zarazem - Galeria 7, w międzyczasie gmina będzie na terenie przy ul. Lubelskiej budować plac dworca, parkingi i dwie drogi dojazdowe.W ramach modernizacji linii nr 274 podróż z Wrocławia do Jeleniej Góry skrócono już do 1 godziny i 43 minut. W 2005 r. było to 3 godziny i 38 minut.
W latach 2006 – 2016 z budżetu wydano na tę linię prawie 560 mln zł. W tym roku na inwestycje na poprawę linii nr 274 przeznaczono jeszcze ponad 62 mln zł. Przebudowano już stację w Jeleniej Górze, zmodernizowano perony na stacjach: Smolec, Mietków, Imbramowice, Jaworzyna Śląska, Wałbrzych Miasto, Boguszów-Gorce, Boguszów-Gorce Zachód, Marciszów, Janowice Wielkie i Wojanów.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - UMOWA Z WYKONAWCĄ PODPISANA
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE I SZCZAWIENKO - CO DALEJ Z INWESTYCJĄ?
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - POROZUMIENIE PODPISANE
WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO JUŻ PO OTWARCIU OFERT
WAŁBRZYCH CENTRUM: OGŁOSZONO PRZETARG
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO


O obiekcie handlowym:
WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)


Opr. MS

Foto: Elżbieta Węgrzyn