20 sierpnia podczas sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu prezydent Roman Szełemej zapowiedział przygotowania naszego miasta, w tym szkół, do nawrotu pandemii koronawirusa. Jakie kroki zaplanowano?

Czeka nas trudny okres

- W najbliższych 4-5 miesiącach zmierzymy się z największym, ostatnich i najbliższych lat, wyzwaniem w kategoriach zdrowia publicznego i sytuacji społeczno-ekonomicznej. Te miesiące będą krytyczne dla naszej społeczności  wałbrzyskiej, polskiej, Europy, a kto wie, czy nie świata, jeśli chodzi o możliwość ograniczenia skutków oddziaływania pandemii koronawirusowej - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Prezydent - lekarz zaznaczył, że obowiązkiem osób pełniących funkcje publiczne jest przygotowanie miasta do wyzwań związanych z przygotowaniem się do trudnej sytuacji, jaka czeka nas w najbliższym czasie.

Szczepienia dla nauczycieli i pracowników samorządowych

Jesienią w naturalny sposób zwiększy się liczba zachorowań na grypę, jesienią w naszym klimacie zwiększa się też skłonność do przebywania w pomieszczeniach zamkniętych, co może się przyczynić do zwiększonej transmisji koronawirusa. Dodatkowo, po sezonie urlopowym zaczną działać szkoły i wszystkie instytucje edukacyjne, do tego mieszkańcy naszego miasta wrócą z urlopów oraz wyjazdów wakacyjnych, gdzie nie zawsze dbano o zachowanie dystansu społecznego. 
- Podejmujemy działania o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest zaproponowanie przeze mnie wykonania masowych szczepień przeciwko grypie pracowników sfery samorządowej i publicznej - naszego urzędu i szkół, przedszkoli, żłobków. Zaszczepić będą się mogli bezpłatnie ci, którzy wyrażą zgodę. Będzie nas to kosztować około 160 tys. zł - zapowiada prezydent.
Włodarz przewiduje też dodatkowe koszty zabezpieczenia miejskich placówek.

Miasto przygotowuje się też do powrotu dzieci do szkół, chce zadbać o bezpieczeństwo pracowników szkół oraz uczniów. - Zamierzam zaproponować rozwiązania idące dalej jeśli chodzi o prewencję i ochronę niż te, które proponuje Ministerstwo Edukacji i wychowania. Te ministerialne zalecenia mają charakter bardzo ogólny w istocie deponują odpowiedzialność na samorządy i my temu jak zawsze musimy podołać - zaznacza Szełemej. Wkrótce poznamy szczegóły dotyczące miejskich przygotowań do powrotu dzieci i nauczycieli do szkół.   
oprac. Elżbieta Węgrzyn