Zabiegający o reelekcję prezydent Andrzej Duda od 3 lipca podróżuje po Dolnym Śląsku. Prezentujemy zdjęcia z jego spotkania z 4 lipca z mieszkańcami Wałbrzycha na Placu Magistrackim, wcześniej odwiedził też Szczawno-Zdrój. Jakie miejscowości w regionie jeszcze odwiedzi?

Kampania przed drugą turą wyborów prezydenckich trwa. 3 lipca urzędujący Prezydent RP odwiedził bolesławiecki Rynek, a także wystąpił na Polanie Jakuszyckiej, gdzie trwa budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu. Tam wziął udział w briefingu prasowym z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego.
Najpierw Szczawno-Zdrój

4 lipca, w sobotnie przedpołudnie Duda odwiedził Szczawno-Zdrój, czyli miejscowość z powiatu wałbrzyskiego, w której uzyskał najniższe poparcie - 29,19%. Tam jego sztab zaplanował spotkanie przy ul. Narciarskiej, w okolicy placu zabaw spotkanie z dziećmi i młodzieżą. - To dla nas zaszczyt, że pan prezydent nie zapomniał o małym mieście jak Szczawno-Zdrój. Na spotkanie przyszły rodziny z dziećmi i panowała przyjazna atmosfera - relacjonuje Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.
To właśnie w Szczawnie-Zdroju Andrzej Duda zapowiedział, że przygotowany jest prezydencki projekt ustawy, który uzupełni konstytucyjny zapis o ochronie rodziny. Mowa o zapisie wskazującym, że adopcje dzieci osieroconych mają dotyczyć wyłącznie pełnych rodzin heteroseksualnych, czyli być niedostępne dla związków jednopłciowych. 


Potem Wałbrzych

Następnie ubiegający się o drugą kadencję prezydent przyjechał do Wałbrzycha, gdzie pod Ratuszem spotkał się z mieszkańcami Wałbrzycha i całego regionu. Delegacje na to wydarzenie przyjechały m.in. z Kotliny Kłodzkiej, na placu pojawiły się transparenty "Gazety Polskiej" - ze Świdnicy, wyróżniały się ubrane w stroje ludowe dzieci z Boguszowa-Gorc, przygrywały i śpiewały czarnoborskie "Janicki", do tego licznie stawili się strażacy z OSP z całego regionu. Razem tworzyli kolorowe zbiorowisko. Podążającego w otoczeniu ochrony ul. Słowackiego gościa witali działacze Prawa i Sprawiedliwości i środowisk prawicowych z miasta i regionu.    

Andrzej Duda przypomniał o ciężkim okresie lat 90. w Wałbrzychu, o bezrobociu i biedaszybach, braku inwestycji publicznych, a także o odebraniu Wałbrzychowi statusu miasta wojewódzkiego i powiatu grodzkiego. Prezydent przyznał, że miasto doskonale rozwija się dopiero od 2015 roku, zapowiedział budowę drogi S8 i S5 (prace projektowe tej ostatniej, wedle relacji, mają być już rozpoczęte), odtwarzanie likwidowanych wcześniej połączeń kolejowych, obniżenie podatków (m.in. na odżywki dla dzieci). - Najważniejsza jest realizacja obietnic i trzymanie się przepisów Konstytucji - wyjaśniał podczas spotkania na Placu Magistrackim ubiegający się o reelekcję prezydent.

Wyliczał też, w jaki sposób wspiera rodzinę, przypomniał o programie 500+, zapowiedział też kolejne programy, w tym szybki internet nie tylko w szkołach, ale i w każdym domu. Powiedział, że chce, by było więcej inwestycji, a także by w Wałbrzychu odnowiono stadion na Nowym Mieście, czemu ma - wedle jego zapewnień - służyć rządowa pomoc ponad 24 mln zł. Chciałby też, by Górnik Wałbrzych ponownie był drużyną odnoszącą sukcesy w ligowych rozgrywkach - jak niegdyś. Zapowiedział też, kontynuowanie dawnych sojuszy i kształtowanie polskiej pozycji w UE, a jednocześnie powoływał się na godność, polskość i wartości.

Wedle relacji urzędującego prezydenta dzięki rządowej tarczy w Wałbrzychu i okolicach udało się zachować 24 tys. miejsc pracy w 3,5 tys. firmach. Gość wspomniał też o jego propozycjach legislacyjnych - tej zapowiedzianej w Szczawnie-Zdroju, a także rozwiązaniu "rodzina decyduje". Mowa o przepisie, wedle którego to rodzice dzieci chodzących do szkół mają decydować jakie organizacje będą spotykać się z ich dziećmi w szkołach, w placówkach edukacyjnych nie będą mogli się więc pojawiać prelegenci, których przekaz do dzieci będzie niezgodny ze światopoglądem ich rodziców.
 


Co skandowano?

Sztabowcy z megafonami moderowali spotkanie, wskazywali zebranym, w którym momencie najlepiej skandować "dziękujemy". Nie wszyscy jednak podzielali entuzjazm elektoratu powtarzającego: "Andrzej Duda!", "zwyciężymy!", czy "nasz prezydent". Z okien jednej z kamienic przez głośniki puszczano głośno piosenkę "Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie". A z narożnika placu od strony ul. Dmowskiego słychać było gwizdy, kolorowe transparenty stojącej tam grupy znacznie różniły się od tych przyniesionych przez zwolenników obecnego prezydenta. Skandowano m.in.: "precz z Wałbrzycha", "Będziesz siedział", "długopis" i "Konstytucja".
Po zakończeniu wystąpienia Andrzej Duda pozował do zdjęć selfie i ściskał dłonie zebranych. Spotkanie zabezpieczały siły policyjne, czujni funkcjonariusze obecni byli na całym placu, wśród nich policjanci z tzw. "zespołu antykonfliktowego". 

Na dzisiejsze popołudnie sztab kandydata zaplanował też spotkanie z mediami na dziedzińcu Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu przy pl. Hirszfelda.Kto ostatnio odwiedził Wałbrzych?

Kampania prezydencka 2020 trwa, a Wałbrzych i region wałbrzyski odwiedzają kolejni kandydaci i liderzy partii zabiegający o głosy i informujący o udzieleniu swojego poparcia.

- Briefing prasowy z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka odbył się 26 czerwca 2020 w Wałbrzychu, czyli na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem ciszy wyborczej - Wałbrzych: Minister Wojciech Murdzek na zakończenie kampanii [FOTO] .

- 24 czerwca 2020 "pod zegarem" na Piaskowej Górze odbyło się spotkanie parlamentarzystów manifestujących swoje poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia - Wałbrzych Piaskowa Góra: Popierają Rafała Trzaskowskiego [ZDJĘCIA].

- Wiceminister, parlamentarzyści, przedstawiciele zarządu województwa, starosta wałbrzyski, kombatanci i rolnicy, środowiska prawicowej prasy oraz sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z regionu wałbrzyskiego skandowali 22 czerwca na Placu Magistrackim w Wałbrzychu, że życzą Andrzejowi Dudzie wygranej w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020. Podpisano też deklarację poparcia. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia - Wałbrzych: Manifestują swoje poparcie dla Andrzeja Dudy [ZDJĘCIA]
- 16 czerwca 2020 prezes partii Porozumienie Jarosława Gowina odwiedził Wałbrzych w towarzystwie przedstawicieli swojego ugrupowania i samorządowców. O czym mówił były minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego? - Wałbrzych: Jarosław Gowin - kogo popiera i dlaczego? [FOTO]

- Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy spotkał się 13 czerwca w wałbrzyskim Ratuszu z Romanem Szełemejem - prezydentem Wałbrzycha. Samorządowcy wyszli też na chwilę na Plac Magistracki. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia - Wałbrzych: Rafał Trzaskowski z wizytą w Ratuszu [ZDJĘCIA]

- W Wałbrzychu na spotkanie z sympatykami lewicy zaprosił 10 czerwca Robert Biedroń. Kandydat ten zagościł tego dnia na Dolnym Śląsku. Zobaczcie zdjęcia ze spotkania przy pomniku na Al. Wyzwolenia - Robert Biedroń spotkał się z mieszkańcami Wałbrzycha [FOTO]

- Natomiast Świdnicę zdecydował się odwiedzić Szymon Hołownia - Świdnica: dziś przyjedzie tu Szymon Hołownia.


Wydarzenia z tegorocznej kampanii relacjonujemy w naszych mediach.
Kampania wyborcza 2020
Wałbrzych na trasie kampanii Roberta Biedronia
Konwencja wyborcza Roberta Biedronia [ZDJĘCIA]
Małgorzata Kidawa Błońska - jej wałbrzyski sztab działa [FOTO]


Do zaproszenia Andrzeja Dudy mieszkańców namawiali członkowie Wałbrzyskiego Komitetu Poparcia Andrzeja Dudy
Wałbrzych: Wspierają i zapraszają prezydenta Andrzeja Dudę
Zapraszają prezydenta Andrzeja Dudę do Wałbrzycha


Polecamy też: Wałbrzych i powiat: Gdzie zwyciężył Duda, a gdzie Trzaskowski?

oprac. ELW
fot. JK, ELW (z podpisem)