Jak zapowiedział prezydent Roman Szełemej, Wałbrzych na potrzeby masowego szczepienia swoich mieszkańców uruchamia wielki punkt szczepień na terenie miejskiej instytucji. Oto szczegóły tego ogromnego przedsięwzięcia.

Bezprecedensowa mobilizacja by szybko zaszczepić

- Od kilkudziesięciu godzin organizujemy mega centrum szczepień dla naszego miasta, dla wałbrzyszan. Organizujemy to w porozumieniu z panem wojewodą, ze szpitalem im. Sokołowskiego i z marszałkiem województwa. Chcemy wzorem dużych miast w Europie i wzorem dużych miast w Polsce, by Wałbrzych mógł przyspieszyć szczepienie swoich mieszkańców wtedy, kiedy pojawi się duża ilość szczepionek - zapowiada Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.  

Obecnie barierą dla wykonania masowych szczepień jest dostęp do szczepionki, prezydent wierzy jednak, że wkrótce się to zmieni. - Będziemy chcieli zaszczepić każdego dnia ponad 200, może 250 osób, na początek głównie z grupy seniorów 80+, a każdego dnia będzie się ta liczba zwiększać, bo dochodzić będą grupy kolejne 70+, 60+ - zaznacza prezydent i spodziewa się, że wałbrzyskie centrum szczepień będzie cieszyć się powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta, ale również wśród okolicznych miejscowości.


Gdzie na szczepienie?


Jak zaznacza włodarz Wałbrzycha, jest szansa na uruchomienie centrum szczepień 25 stycznia 2021 na terenie jednego z budynków w Starej Kopalni - byłej hali energetycznej, dziś budynku, w którym odbywają się imprezy masowe. Jak zwiększy się dostęp do szczepionki, miasto zapowiada udostępnienie na potrzeby badania i szczepienia również sąsiednią halę - Centrum Ceramiki Unikatowej - czyli kolejny duży budynek na terenie Starej Kopalni. Projektowane Centrum ma pracować 7 dni w tygodniu w godzinach 07:00-20:00. 
- Celem naszej bezprecedensowej mobilizacji jest, aby zaszczepić jak największą liczbę wałbrzyszan w jak najkrótszym czasie po to, abyśmy mogli wrócić do normalności - zapowiada prezydent-lekarz.  Potrzebni medycy

Jednocześnie, prezydent apeluje do personelu medycznego: pielęgniarek, pomocy pielęgniarskich, ratowników medycznych i lekarzy by wspólnie z pracownikami wałbrzyskiego szpitala i Ratusza oraz instytucji miejskich pracowali w Wałbrzyskim Centrum Szczepień na terenie Starej Kopalni i pomogli mieszkańcom naszego miasta w szybkim zaszczepieniu. - Apeluję o zgłaszanie się do dyrekcji Szpitala im. Sokołowskiego, który jest partnerem medycznym tego przedsięwzięcia. Nie damy rady tego zrobić w naszych małych przychodniach, ani sami w szpitalu. jedyną szansą na zaszczepienie szybko wałbrzyszan jest stworzenie tego centrum - zachęca włodarz naszego miasta. 
Prezydent zapewnia, że na terenie Starej Kopalni są dogodne warunki do szczepienia osób niepełnosprawnych, a także kierowców przez okno samochodu. Stara Kopalnia dysponuje odpowiednimi warunkami sanitarnymi i przestrzenią gwarantującą dystans społeczny, i co się z nim wiąże również bezpieczeństwo epidemiczne. 
Tworzone właśnie centrum będzie pracować przez wiele miesięcy. - To wielkie zadanie dla naszego miasta. Trzymajmy kciuki, zaczynamy 25 stycznia od godziny 8 rano - dodaje Szełemej. O szczepieniach pisaliśmy m.in.:
Wałbrzych pomoże w dotarciu do punktów szczepień
Wałbrzych i region: Uwaga! dostawa szczepionek odwołana
Od 15 stycznia rejestracja na szczepienia dla osób 80+
Wałbrzych szczepienia: problemy, hale sportowe, ochotnicy
Zaszczepimy choćby dziś, tylko zapłać... - proponowali
Szczepienia przeciw COVID-19: Gdzie w Wałbrzychu i powiecie? [LISTA]

Wałbrzych: Pierwsi już skorzystali z dobrodziejstw medycyny
Szczepionki na koronawirusa dotarły do magazynu ARM
Zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce
Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw COVID-19


oprac. ELW
fot. JK