We Wszystkich Świętych na wałbrzyskim Poniatowie myślano pewnie przede wszystkim o zniczach i grobach. A ten pan (lub pani) miał/a co innego na myśli...


Jak informuje wałbrzyska policja, 1 listopada na ul. Orkana doszło do kradzieży mieszkaniowej. Złodziej wykorzystał fakt niezamknięcia na klucz drzwi wejściowych do mieszkania oraz nieuwagę domowników i z przedpokoju ukradł torebkę z dokumentami, kartami bankomatowymi oraz gotówką. Jego łupem padła również kurtka męska, w kieszeniach której znajdowały się kluczyki od samochodu, dokumenty i pieniądze.

Wałbrzyska policja przypomina:

Złodzieje "klamkowcy" liczą na łut szczęścia. Sprawdzają wszystkie drzwi po kolei i wchodzą do mieszkań, których właściciele zapomnieli przekręcić zamek w drzwiach. Podczas gdy domownicy zajęci są codziennymi obowiązkami, oni pozostają niewidoczni. Kradną wartościowe przedmioty z przedpokoju.

Zasada działania złodziei jest prawie zawsze taka sama. Sprawca spaceruje od mieszkania do mieszkania, łapie za klamki i - jeżeli drzwi nie są zamknięte na klucz - wchodzi po cichu. Wykorzystuje nieuwagę lub czasami nieobecność domowników, kradnie rzeczy małe, a zarazem wartościowe pozostawiane w przedpokojach. Najczęściej są to torebki, plecaki, portfele z pieniędzmi i dokumenty wyciągane z kieszeni wiszącej tam odzieży wierzchniej.

Złodziej często wykorzystuje fakt uchylonych lub niedomkniętych drzwi. Nawet kilkuminutowa nieuwaga wystarczy mu na poczynienie dużych strat.

 
Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości nie zapominajmy o kilku podstawowych zasadach:

- przede wszystkim zamykaj drzwi mieszkania od środka (na klucz, na patent itp.). Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.

- zamykaj mieszkanie na klucz nawet, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiadki, piwnicy lub ze śmieciami.
- zwróć uwagę na nieznane ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości złodziei.
-niezależnie od tego czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję masz prawo zachować anonimowość.

 
Policja zwraca się z powyższym apelem do wszystkich, abyśmy mogli ustrzec się przed utratą swojego mienia. Bądźmy czujni i pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, więc - sami jej nie czyńmy.


Podobne przypadki:
PODZAMCZE: TAK SIĘ KRADNIE NA KLAMKĘ. UWAŻAJCIE!
ŚRÓDMIEŚCIE I PODZAMCZE: KRADNĄ ZABAWKI, GRY I TOREBKI (FOTO)
POLICJA: UWAGA, KLAMKOWCY NIE DAJĄ ZA WYGRANĄ!
SZCZAWIENKO: UWAGA NA ZAMKI I KLAMKI
BARDZO PECHOWA ZŁODZIEJKA I POTRĄCONY CHŁOPIEC
ROZBÓJ, ZŁODZIEJE SKLEPOWI I PRZEDPOKOJOWI


Opr. MS
Foto: ilustracyjne