Całą noc przeleżała na stoku Śnieżki para rannych Czechów, zepchniętych ze szlaku przez huraganowy wiatr. Gdyby nie wałbrzyski policjant, ta informacja zapewne zaczynałaby się od słów "Tragedia w Karkonoszach"...


Starszy posterunkowy Paweł Łabuda to policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, który od wielu lat chodzi po górach. W minionym tygodniu odwiedził Karkonosze. Na szczęście pojawił się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Dzięki jego szybkiemu i profesjonalnemu działaniu udało się uratować dwoje turystów z Czech, którzy dzień wcześniej zsunęli się ze zbocza górskiego w rejonie Śnieżki. Tak czeska Horská služba z Karkonoszy ukazała wysokość upadku:Wałbrzyski funkcjonariusz w miniony czwartek, 7 marca, miał wolne od służby. Z samego rana wybrał się na szlak w rejon Śnieżki. W pewnym momencie zauważył zakrwawionego mężczyznę nawołującego pomocy. Poszkodowany w języku czeskim przekazał funkcjonariuszowi informację o wypadku, który miał miejsce dzień wcześniej, około godziny 21:00. Z jego relacji wynikało, że wracał ze szczytu szlakiem ze swoją partnerką i nagle w wyniku silnego podmuchu wiatru zsunęli się oboje ze zbocza górskiego po czeskiej stronie. Mężczyzna na szczęście zatrzymał się na kosodrzewinie i dzięki temu udało mu się ostatecznie wspiąć z powrotem na górę, choć nie był w stanie zrobić nic więcej. Był lekko ranny i spadając zgubił telefon komórkowy. Kobieta niestety od dnia poprzedniego pozostawała w dole i nie było z nią kontaktu.


Dzięki wałbrzyszaninowi na miejscu szybko pojawili się czescy ratownicy. Poszkodowanemu i wyziębionemu mężczyźnie Paweł Łabuda udzielił pierwszej pomocy, pomógł rozgrzać się ciepłą herbatą, a także dostać do najbliższego schroniska. Do kobiety, która zsunęła się ze zbocza blisko 400 metrów w dół, przyleciał helikopter z ratownikami. Oboje poszkodowani trafili ostatecznie do szpitala. To cud, że żyją, gdyż temperatura w nocy oscylowała w okolicy 0 stopni Celsjusza. Do tego mgła ograniczała widoczność do 50 metrów.


Czytaj też:
POLICJA: PO POSZUKIWANIACH URATOWALI GO PRZED ZAMARZNIĘCIEM
WAŁBRZYCH REGION: WIELKIE POSZUKIWANIA 63-LATKI [ZDJĘCIA]
STARY KSIAŻ: ZAGINĄŁ NA IMPREZIE. ODNALEZIONY W STANIE CIĘŻKIM

SMUTNY FINAŁ POSZUKIWAŃ 66-LATKAOpr. MS
Foto: KMP Wałbrzych