Narkotyki i tytoń w lodówce, ogródek czeskiej marihuany w mieszkaniu - dwóch wałbrzyszan i jeden mieszkaniec gminy Mieroszów będą mieli kłopoty...


Zatrzymania pierwszego z wałbrzyszan dokonali policjanci Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji I wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej. Do zdarzenia doszło 9 sierpnia w jednym z mieszkań przy ul. Topolowej w Wałbrzychu.

 
Mężczyzna narkotyki oraz tytoń ukrył w lodówce. Podczas przeszukania mundurowi znaleźli blisko 65 gramów amfetaminy oraz dwie tabletki ecstasy. Dodatkowo funkcjonariusze zabezpieczyli u 24-latka 1,5 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy.  Jego wartość oszacowana została na ponad 1000 złotych. Skarb Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego stracił na tym procederze 1173 zł.

 

Mężczyzna odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10  oraz wysoka grzywna.


Przed sądem stanie też mieszkaniec Nowego Siodła. Mundurowi zatrzymali 19-latka 8 sierpnia. Policjanci zabezpieczyli środki odurzające w postaci marihuany o wadze ponad 7 gramów, co stanowi 74 porcje handlowe o łącznej cenie czarnorynkowej 300 zł. Mężczyzna podczas przesłuchania oświadczył, że narkotyki kupił w Republice Czeskiej, a następnie przywiózł je do Polski, co według ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii także jest zabronione. Funkcjonariusze w jego mieszkaniu znaleźli też 414 sztuk nasion konopi o łącznej wadze blisko 3 gramów oraz narzędzia do uprawy roślin w postaci lamp i doniczek.


 
W trakcie przeszukania mieszkania mundurowi odkryli także 0,5 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego oszacowano na ponad 700 zł.

 

Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za wwiezienie narkotyków na terytorium Polski, posiadanie substancji odurzających oraz nielegalnego tytoniu. Grozi mu wysoka kara grzywny oraz do 3 lat pozbawienia wolności.
 

To nie koniec - w tym samym dniu policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu w jednym z mieszkań przy ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu zabezpieczyli u 53-letniego mężczyzny 1,30 kg tytoniu krojonego bez polskich znaków akcyzy o wartości blisko 900 złotych. Z tego tytułu straty Skarbu Państwa wyniosły około 1000 zł.

Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: KMP Wałbrzych