Policja publikuje wstrząsający film z kamery samochodu, który w Świebodzicach potrącił idącego jezdnią pieszego, niewidocznego w ciemności. Uważajmy!


W ostatnich dniach września koło stacji benzynowej przy drodze DK 34 w Świebodzicach doszło do potrącenia mężczyzny, który po zmroku znalazł się na szosie tuż przed samochodem, a nie miał odblasków. Na szczęście dzięki czujności kierowcy nie zginął i nie odniósł poważnych obrażeń, groziły mu tylko konsekwencje w postaci mandatu. Kierowca udostępnił film policji ku przestrodze innym.

- Prezentujemy ten film w celu przypomnienia i uświadamiania pieszych, że mają oni realny wpływ na swoje bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność. Wciąż zdarzają się osoby, które wciąż nie mają świadomości tego, że są mało widoczne, a raczej wypadałoby powiedzieć, że są po prostu niewidoczne na drodze bez elementów odblaskowych. Pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu - nie zdaje sobie sprawy, jakie powoduje zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku, jest kompletnie niewidoczny dla kierowców. W ten sposób bezmyślnie ryzykuje własne zdrowie i życie - komentuje Magdalena Ząbek, oficer prasowy świdnickiej komendy policji.Przypominamy, że pieszy poruszający się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie musi tego robić, jeśli porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.
Mimo to policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli w obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.

W naszym mieście i regionie nawet w ostatnich letnich miesiącach mieliśmy do czynienia z plagą potrąceń, głównie na przejściach dla pieszych:
WAŁBRZYCH: 15-LATEK POTRĄCONY NA UL. WYSOCKIEGO (FOTO)
POLICJA REGION: KOLEJNE POTRĄCENIE PIESZEGO NA PASACH
CHCIAŁ IŚĆ DO MARKETU, ALE PRZESZKADZAŁ MU AUTOBUS
POLICJA: KIEROWCA Z WAŁBRZYCHA O MAŁO NIE ZABIŁ PIESZEGO
Policja Wałbrzych: potrącony 13-latek i nietrzeźwi rowerzyści
KOLEJNY WYPADEK NA PASACH, NIE ŻYJE POTRĄCONA 87-LATKA

WAŁBRZYCH: POTRĄCENIE 73-LATKI NA UL. SIKORSKIEGO (FOTO)

16-LATKA POTRĄCONA PRZEZ SAMOCHÓD NA UL. SIKORSKIEGO [FOTO]
ŚRÓDMIEŚCIE: OMAL NIE ZGINĄŁ PRZECHODZĄC PRZEZ PASY [FOTO]
POLICJA: PLAGI POTRĄCEŃ NA PASACH CIĄG DALSZY - TYM RAZEM DZIECKO
WAŁBRZYCH I REGION: POTRĄCONA 15-LATKA I 12-LATEK. POSZUKIWANI ŚWIADKOWIE
ŚMIERĆ NA DRODZE, RANNA POTRĄCONA PRZEZ POCIĄG


POLICJA: KOLEJNE POTRĄCENIE NA PASACH - 20-LATKA W SZPITALU
BYŁEŚ ŚWIADKIEM POTRĄCENIA 11-LATKI?
POLICJA: PLAGA POTRĄCEŃ. PIESZA ZGINĘŁA NA PASACH
POLICJA WAŁBRZYCH: SZUKAJĄ ŚWIADKÓW ŚMIERTELNEGO POTRĄCENIA
79-LATKA POTRĄCONA NA PASACH
POLICJA WAŁBRZYCH: ŻEBY BYŁO MNIEJ WYPADKÓW Z PIESZYMI (STATYSTYKI)


Opr. MS
Foto: screen z filmu - KWP Wrocław