Zmiana pogody, trudne warunki na jezdni i szybko zapadający zmrok wpłynęły na liczbę wypadków na drogach. Niestety cierpią też piesi... Są też ofiary śmiertelne.

We wtorkowe popołudnie 23 października na jednym z wrocławskich skrzyżowań bus pracowniczy potrącił dwie kobiety przechodzące przez ulicę na przejściu dla pieszych, a po zmroku na przejściu dla pieszych na ul. Dusznickiej w Kłodzku śmierć poniosła 79-letnia mieszkanka powiatu kłodzkiego. Według wstępnych ustaleń, kierująca samochodem osobowym, 31–letnia kobieta nie zachowała należytej ostrożności i nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo poruszającej się po przejściu dla pieszych 79-kobiecie. Niestety ten błąd kosztował pieszą życie.

O potrąceniach informują też media z innych regionów. W Rzepinie na pasach potrącony został 8-latek, w Ostrowcu 20-letni kierowca nie wyhamował na czas i uderzył w przechodzącego na pasach 80-latka. Kierowcy nie wyhamowali też na czas w ostatniej dobie m.in. w Pruszczu Gdańskim, Działdowie, Ełku i Bytomiu.

Również w Wałbrzychu w tym roku doszło do dwóch śmiertelnych potrąceń, każdorazowo chodziło o osobę starszą. W pierwszym przypadku do zdarzenia doszło na Piaskowej Górze przy ul. Długiej, wówczas również chodziło o osobę starszą. Ostatnie zdarzenie miało miejsce 27 lipca około godziny 21 w rejonie przejścia dla pieszych oraz skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Wyszyńskiego kierująca samochodem osobowym potrąciła 61-letniego pieszego przechodzącego przez jezdnię. Pomimo resuscytacji, a następnie mężczyzna zmarł.

Policja ponownie apeluje do kierowców by przed przejściem dla pieszych znacznie zwalniali i zachowali szczególną ostrożność! Jesienią gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne, które mają bezpośredni wpływ na sytuacje na drogach. Szybszy zmierzch, ciemne poranki, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego! Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności, aby uniknąć tragedii. Przypominają również pieszym, aby zawsze upewnili się czy mogą bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

Polecamy:
79-LATKA POTRĄCONA NA PASACH

POLICJA WAŁBRZYCH: ŻEBY BYŁO MNIEJ WYPADKÓW Z PIESZYMI (STATYSTYKI)
WAŁBRZYCH I REGION: GDZIE NAJNIEBEZPIECZNIEJ NA DROGACH? [MAPY]fot. KPP Kłodzko
oprac. ELW