Dopiero co na pasach w Wałbrzychu została potrącona 16-letnia dziewczyna, a już mamy kolejne potrącenie - tym razem 20-latki. Wszystkich pieszych i kierowców prosimy o ostrożność. W ciągu czterech ostatnich tygodni zginęło w naszym regionie pięcioro pieszych. Wszyscy na pasach.


Pomimo cyklicznie prowadzonych działań, ciągłych apeli oraz kampanii informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa, na drogach, policjanci jaworskiej komendy wciąż podejmują czynności w wypadkach drogowych z udziałem pieszych. Właśnie do takiego zdarzenia doszło w poniedziałek 19 listopada, na jednej z ulic Jawora.

Jak relacjonują policjanci, kobieta kierująca samochodem osobowym przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie zauważyła znajdującej się na przejściu dla pieszych 20-latki, doprowadzając do jej potrącenia. Dziewczyna z poważnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Policjanci za spowodowanie wypadku drogowego zatrzymali kierującej prawo jazdy. Była trzeźwa.

W ostatnich tygodniach w regionie pod kołami samochodów zginęło pięć osób. 23 października w Kłodzku na ul. Dusznickiej śmierć poniosła starsza kobieta, cztery dni później w Jeleniej Górze na alei Jana Pawła II małżeństwo straciło życie przez nielegalny wyścig samochodowy, 14 listopada w Biskupicach Podgórnych ciężarówka zabiła pieszego, a 17 listopada kolejny pieszy zginął na ul. Granicznej we Wrocławiu. Wszystkie te osoby w momencie wypadku przechodziły przez pasy.


Policja nieustannie przypomina:


- Zakazuje się: omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Dopuszczalne jest wyprzedzanie innych pojazdów jedynie na przejściu dla pieszych o ruchu kierowanym.


- W każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to, co dzieje się poza jezdnią, a widząc pieszego, przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Jako kierujący mamy także obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także przy wjeżdżaniu w drogę poprzeczną, jeżeli przechodzi on przez tę drogę.

- Pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów. Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.


- Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, że wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych jest niedopuszczalne. Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów. Zabrania się: wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, czy przebiegania przez jezdnię.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: 16-LATKA POTRĄCONA PRZEZ SAMOCHÓD NA UL. SIKORSKIEGO
POLICJA: PLAGA POTRĄCEŃ. PIESZA ZGINĘŁA NA PASACH
PONIATÓW: POWAŻNY WYPADEK 12-LETNIEGO ROWERZYSTY
POLICJA WAŁBRZYCH: SZUKAJĄ ŚWIADKÓW ŚMIERTELNEGO POTRĄCENIA
79-LATKA POTRĄCONA NA PASACH
POLICJA WAŁBRZYCH: ŻEBY BYŁO MNIEJ WYPADKÓW Z PIESZYMI (STATYSTYKI)
WAŁBRZYCH I REGION: GDZIE NAJNIEBEZPIECZNIEJ NA DROGACH? [MAPY]

Opr. MS
Foto: ilustracyjne