Oszuści włamali się na konto na profilu społecznościowym jednej z mieszkanek naszego miasta. Działali błyskawicznie. Uważajmy - mogą się włamać także na nasze.


Wałbrzyscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Do takiego zdarzenia doszło 10 lipca wieczorem. Przestępcy wykradli dane do konta na profilu społecznościowym jednej z mieszkanek Wałbrzycha, zalogowali się do niego, a następnie wysłali do kilkuset osób z grona jej znajomych wiadomości z prośbą o szybką pomoc finansową. Tym razem wszystkie osoby odmówiły, ale warto uważać na tego typu zdarzenia. Uwaga! To metoda na tzw. „Blika”.

Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia. I z jednej, i z drugiej strony, bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy czekają tylko, aby wypłacić nasze pieniądze.

Wałbrzyscy policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
- Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
- Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
- Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
- Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
- Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

Inne groźne typy oszustw cybernetycznych:
WAŁBRZYSZANKA POKOCHAŁA LITEWSKIEGO OFICERA I...
POLICJA: ZNALEŹLI SPRYTNY SPOSÓB, BY JEJ WYCZYŚCIĆ KONTO
WAŁBRZYCH: UWAGA - NACIĄGACZE ROZSYŁAJĄ POLECENIA ZAPŁATY!
POLICJA: DO CZEGO SĄ ZDOLNI INTERNETOWI OSZUŚCI?
POLICJA WAŁBRZYCH - OSZUKAŁ MNÓSTWO OSÓB PRZEZ INTERNET
PRZEDSIĘBIORCO - BYŁEŚ POSZKODOWANY PRZEZ TĘ FIRMĘ?
WYMYŚLIŁ CHORE DZIECKO. OSZUKAŁ TYSIĄCE, W TYM GWIAZDY
WAŁBRZYCH: OSZUKANA PRZEZ BRYTYJSKĄ DZIEDZICZKĘ. SĄ INNE OFIARY?
MÓWIĄ, ŻE USUWAJĄ AWARIE, A PIENIĄDZE ZNIKAJĄ
POLICJA WAŁBRZYCH: SPRZEDAWAŁ NIEWIDZIALNE RZECZY...

POLICJA WAŁBRZYCH: GROŹNE TELEFONICZNO-INTERNETOWE OSZUSTWO
POLICJA REGION: ROBIŁ WPŁATĘ 1,47 ZŁ - STRACIŁ Z KONTA 1700 ZŁ
Groźny telefoniczny przekręt powraca

Okradają i wyłudzają za pomocą naklejek


Opr. MS
Foto: ilustracyjne