Powiało optymizmem na Podzamczu. Po przerwie wywołanej pandemią wznawiane są tam inwestycje w budynkach, do tego ruszyły prace na kolejnym parkingu. A jakie są reakcje mieszkańców?


Inwestycje ożywają

W związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa na terenie kraju oraz wprowadzonymi ograniczeniami w kontaktach między ludźmi wszystkie prace budowlane, instalacyjne i elektryczne zaplanowane do realizacji w kwietniu na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze" zostały wstrzymane. Ruszyły teraz, w połowie maja.

Informacja spółdzielni o pracach budowlanych, instalacyjnych i elektrycznych zaplanowanych do realizacji w maju 2020r.:


roboty budowlane:

  • malowanie klatki schodowej wraz z malowaniem pomieszczeń wspólnego użytku oraz białkowaniem pomieszczeń piwnicznych w budynku przy ul. Kasztelańskiej 20.
  • malowanie klatki schodowej wraz z malowaniem pomieszczeń wspólnego użytku oraz białkowaniem pomieszczeń piwnicznych w budynku przy ul. Kasztelańskiej 28.
  • remont dachu budynku przy ul. Senatorskiej 42-46 oraz 30-34.
  • utworzenie miejsc postojowych dla samochodów osobowych wraz z niezbędną infrastrukturą przy ul. Basztowej - etap drugi, kontynuacja prac.roboty instalacyjne:

  • wymiana leżaków instalacji wodnej w budynku przy ul. Basztowej 48-64.

Nowy parking nie wszystkim się podoba


Budowę kolejnego strzeżonego parkingu na około 50-60 miejsc przy ul. Basztowej planowano już od dawna. Wcześniej w 2018 również powstały tam miejsca postojowe.

- Jest kilka parkingów prywatnych, ale i my budujemy, mamy pięć ogrodzonych parkingów przeznaczonych w pierwszej kolejności dla członków spółdzielni. Na Podzamczu jest już w sumie 2000 miejsc postojowych, ale oczywiście nasze są tańsze, płaci się 37 zł brutto miesięcznie. Dlatego kolejka chętnych jest duża i trzeba losować. Cały czas zmierzamy do tego, żeby zwiększyć liczbę miejsc do parkowania, ale nie zawsze mamy akceptację mieszkańców - mówił prezes spółdzielni Tadeusz Choczaj podczas oddania do użytku bezpłatnego parkingu z budżetu partycypacyjnego przy ul. Fortecznej w listopadzie ubiegłego roku (PODZAMCZE: JEST NOWY PARKING, MAJĄ BYĆ KOLEJNE. A FONTANNA? (FOTO)).
W następnej kolejności może powstać taki sam parking przy ul. Grodzkiej, z tyłu bazaru. Jeśli się uda, budowa może się rozpocząć już w drugiej połowie roku.

- Ale utwardzamy kostką i porządkujemy także place, na których zazwyczaj mieszkańcy parkują, właśnie ukończyliśmy takie prace na terenie w okolicy ul. Blankowej 33, gdzie były dziury i samochody stały w błocie, a teraz będziemy porządkować i utwardzać podobny plac w rejonie Palisadowej 45. Na każdym z tych placów poprawiła się jakość 30-40 miejsc do parkowania, każdy z nich kosztował około 60 000 zł - mówił w listopadzie Tadeusz Choczaj.
Jak mówi prezes spółdzielni, skargi mieszkańców, że nie mają gdzie parkować swoich aut, są nieustanne.
Jednak kij ma dwa końce i jest też na osiedlu grupa zdeklarowanych wrogów nowych miejsc parkingowych, przynajmniej pod oknami. Protest tych osób uniemożliwił już budowę parkingu przy ul. Grodzkiej (PODZAMCZE: PARKINGI, TRASA KOLEJOWA, STRAŻ POŻARNA, PARKINGI). Podobna sytuacja miała miejsce w połowie 2019 roku odnośnie zatok parkingowych przy ul. Palisadowej, gdzie na inwestycję zgodziło się tylko 23% współwłaścicieli działki gruntowej, na której ją planowano, i spółdzielnia odstąpiła od swoich planów.

Obecnie pojawiły się też głosy sprzeciwu w sprawie nowego parkingu przy Basztowej - jeden z mieszkańców interweniował w tej sprawie 18 maja w Radiu Wrocław, protestując przeciw temu, że teraz pod jego oknami będzie betonowy plac zamiast pasa zieleni i trzymetrowy wał ziemi. Jednak, jak tłumaczył Radiu Wrocław prezes Tadeusz Choczaj, nowa inwestycja ruszyła po wielu monitach mieszkańców ulicy, którzy skarżą się na brak miejsc parkingowych, a wał ziemny ma zostać obsiany trawą i obsadzony roślinnością, i ma osłaniać budynek od strony parkingu. Jak znaleźć złoty środek?Spółdzielnia Mieszkaniowa "Podzamcze" informuje, że są jeszcze wolne miejsca parkingowe na parkingu przy ul. Fortecznej 51 w Wałbrzychu. Można składać podania, miejsca będą przydzielane w kolejności składania.


Czytaj też:
PODZAMCZE: JEST NOWY PARKING, MAJĄ BYĆ KOLEJNE. A FONTANNA? (FOTO)
PODZAMCZE: PLAN REMONTÓW, PARKINGI NA FORTECZNEJ I BASZTOWEJ (FOTO)
PODZAMCZE: BĘDZIE PARKING PRZY FORTECZNEJ?

PODZAMCZE: PARKINGI, TRASA KOLEJOWA, STRAŻ POŻARNA, PARKINGI
PODZAMCZE O NOWYCH PARKINGACH, ZMIANACH NA ULICACH I O ŚMIECIACH
MIEJSCA PARKINGOWE. PIERWSZE UMOWY PODPISANE
PODZAMCZE: CO Z TYMI PARKINGAMI?Opr. i foto: Magdalena Sakowska