Podczas spotkania prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja z mieszkańcami Podzamcza padło pytanie strategiczne o Aleję Podwale po oddaniu do ruch obwodnicy zachodniej. Jaka była odpowiedź? Jakie nowe centrum handlowe się pojawi?


W trakcie spotkania w filii multimedialnej biblioteki miejskiej prezydent mówił o spodziewanym wzroście natężenia ruchu drogowego na ulicach Wieniawskiego i de Gaulle'a, ponieważ staną się one drogą krajową nr 35.

- Planujemy postawienie tam ekranów akustycznych, ale dopiero po puszczeniu pełnego ruchu na obwodnicy, wiosną przyszłego roku rozpoczniemy tam pomiar hałasu i jeśli okaże się on duży, będziemy robić ekrany z własnych środków, taki pomiar hałasu kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc nie ma sensu robić go wcześniej - zapowiadał prezydent.Wtedy jeden z mieszkańców przypomniał, że po oddaniu obwodnicy do ruchu bardzo trudny stanie się wyjazd z Alei Podwale na Wieniawskiego. O tym problemie już pisaliśmy: PODZAMCZE: ŻEBY ZROBIĆ TAM RONDO, NIM BĘDZIE ZA PÓŹNO (FOTO).

- To jest problem nawet bez obwodnicy. Zgłosił się inwestor, może o tym wiecie, który chce rozszerzyć wielkość tego centrum handlowego u zbiegu Alei Podwale i Wieniawskiego, być może ze względu na to, że zostało zamknięte Tesco i zgłosił chęć zbudowania drugiej części centrum tam, gdzie jest ta skarpa, w okolicach stacji benzynowej i parkingu. Nie było powodu, żeby mu odmówić, ale postawiliśmy warunek, że ma zbudować skrzyżowanie ze światłami u zbiegu Alei Podwale i Wieniawskiego, co kosztowałoby około 5 mln zł, sama instalacja jest koszmarnie droga. Czy inwestor zdecyduje się to zrobić, być może tak, bo może się to opłacać, skoro nie ma już Tesco - odpowiadał Roman Szełemej.

Czy zatem powtórzy się historia z wymienionym wyżej Tesco, które kilkanaście lat temu budując swoje centrum handlowe wybudowało rondo w Szczawnie-Zdroju? A jeśli nie?

- Ale jeśli ten inwestor się nie pojawi, w ciągu roku lub dwóch ocenimy sytuację i być może sami spróbujemy je wybudować
 
- zapowiedział włodarz. Mieszkańcy spytali wtedy o możliwość utworzenia łącznika z Alei Podwale do ul. Szczawieńskiej - temat, który pojawiał się już wcześniej: CZY ŁĄCZNIK PRZY TESCO STANIE SIĘ SZOSĄ?

- Tematu na razie nie ma. W momencie, gdyby taki łącznik się tu pojawił, to 90% ruchu z Wieniawskiego przeniosłoby się na Aleję Podwale i mieszkańcy by mnie zakrzyczeli, ale nie wykluczam całkowicie powrotu do tego rozwiązania w przyszłości - odpowiadał Roman Szełemej.

Inwestor planujący budowę nowego obiektu handlowego to Grupa Saller, do której należy istniejące już w tym miejscu S1 Center.

Czas pokaże, czy kwestię poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Alei Podzamcze i Wieniawskiego da się jakoś rozwiązać. Wiemy, że do przebudowy przewidziano na ten rok inne niebezpieczne skrzyżowanie, ale z sygnalizacją świetlną: Piaskowa Góra: 2 odcinki ulic i duże skrzyżowanie do remontu.


O obwodnicy zachodniej i problemach związanych z budową pisaliśmy między innymi:
PIASKOWA GÓRA: BĘDZIE BUDOWA ULICY I ZAJĘCIA NIERUCHOMOŚCI (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: ROZBIÓRKA UL. ŻEROMSKIEGO ROZPOCZĘTA [FOTO]

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: GORDYJSKI WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO? (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PLAC GRUNWALDZKI W TERMINIE? RACZEJ... NIE (ZDJĘCIA)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PREZYDENT O NAZWIE, PROBLEMACH I TERMINIE
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: CZY PÓJDĄ PO NIEJ PIESI I POJADĄ ROWERY?
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: CZY BĘDZIE WALKA O UTRZYMANIE TERMINU? (FOTO)
WYKONAWCA OBWODNICY: WAŁBRZYSZANIE, NIE WCHODŹCIE NA BUDOWĘ!

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: W 6 MINUT DO CENTRUM. KIEDY KONIEC PRAC? [FOTO]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: JAK TO DOM PRAWIE NA JEZDNIĘ WSZEDŁ (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: JAK BĘDZIEMY JEŹDZIĆ PO ZAKOŃCZENIU PRAC?

Szczegółowe informacje na temat budowy obwodnicy znajdziecie w linkach pod tekstem w informacji - OBWODNICA WAŁBRZYCHA EUROPEJKA: SPOWOLNIENIE NA BUDOWIE? [FOTO z DRONA]


O potrąceniach i wypadkach na Wieniawskiego:
Podzamcze: znów potrącenie na Wieniawskiego, co się stało? (FOTO)
Potrącenie 24-latka - policja prosi o pomoc (AKTUALIZACJA)
Podzamcze: bus potrącił pieszą na ul. Wieniawskiego (FOTO)


Czytaj też:

PODZAMCZE: NOWA WERSJA ALEI PODWALE MA JUŻ 10 LAT (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska