Nieoczekiwany zwrot akcji na Podzamczu - inwestycja, do której przygotowania były już zaawansowane, nie dojdzie do skutku. Dlaczego?


Jak informuje Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze”, z uwagi na zbiorowy protest mieszkańców budynków Grodzka 4-20, 22-40 i 42-54, dotyczący zamiaru wykonania utwardzenia kostką brukową terenu usytuowanego od strony balkonów budynku Grodzka 34-40 pod miejsca postojowe dla samochodów osobowych, zarząd zdecydował o odstąpieniu od realizacji tego zadania.

Inwestycja była już zaawansowana. W kwietniu spółdzielnia zaczęła składować przy ul. Kasztelańskiej i Grodzkiej gruz, który miał zostać wykorzystany do budowy nowego parkingu, jednego z czterech zapowiadanych w ostatnich miesiącach. Pozostałe miały powstać przy ul. Blankowej, Kasztelańskiej oraz Fortecznej i pomieścić od 40 do 60 aut każdy.

Pod koniec kwietnia, w czasie ostatniego spotkania mieszkańców osiedla z prezydentem miasta, głos zabrała mieszkanka ciągu bloków przy ul. Grodzkiej (22-32) zaniepokojona rozpoczynającą się budową parkingu. Jak mówiła, parking na 60 aut zaplanowano o metr od budynku, do tego miałoby zostać zlikwidowane miejsce zabaw dzieci. Mieszkańcy Grodzkiej chcieli, żeby parking od bloków odsunąć, zapowiedzieli więc akcję zbierania podpisów. - To tylko kwestia przesunięcia o kilka metrów, jest tyle terenów zielonych - mówili.

W odpowiedzi głos zabrał prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze Tadeusz Choczaj, tłumacząc, że planuje parking blisko budynków i przebudowę ciągów pieszo-jezdnych, bo robi się tam coraz groźniejsza sytuacja. - Chcemy zdjąć samochody z tych ciągów, bo proszę sobie wyobrazić akcję straży pożarnej, jak niedawno na ul. Blankowej, czy przyjazd pogotowia. Dostałem już pismo od straży pożarnej, że nie mogą dojechać do pożaru. Stąd nasza szeroka akcja - chcemy zbudować na osiedlu 200 nowych miejsc parkingowych, między innymi na Grodzkiej. Teren, o którym pani wspomniała, a na który miałby zostać przesunięty parking, nie należy do spółdzielni. Nie ma alternatywy - chyba, że wybudujemy parking poza osiedlem - mówił prezes. I, jak z tego wynika, inwestycja na razie została zaniechana i nie jest znane potencjalne miejsce jej wznowienia.

Czytaj też:
PODZAMCZE: PARKINGI, TRASA KOLEJOWA, STRAŻ POŻARNA, PARKINGI
PODZAMCZE O NOWYCH PARKINGACH, ZMIANACH NA ULICACH I O ŚMIECIACH
MIEJSCA PARKINGOWE. PIERWSZE UMOWY PODPISANE
PODZAMCZE: CO Z TYMI PARKINGAMI?

Opr. MS
Foto ilustracyjne: Elżbieta Węgrzyn