Na wczorajszym (10 stycznia) spotkaniu z mieszkańcami Podzamcza prezydent Wałbrzycha zapowiedział uruchomienie za kilka tygodni zupełnie nowej linii autobusowej łączącej dworzec Wałbrzych Szczawienko z... no właśnie.


Trwa przebudowa dworca Szczawienko na miejsce typu park&ride, gdzie mieszkańcy Podzamcza mieliby zostawiać auta i pociągiem jechać do pracy we Wrocławiu, albo na studia. Od kilku lat trwały dyskusje, jak skomunikować Podzamcze z dworcem, był nawet swego czasu oryginalny plan, żeby wciąż użytkowany przez PEC odcinek linii kolejowej nr 291 dopuścić ponownie do użytkowania przez kolej i coś w rodzaju kolejki miejskiej miałoby kursować od dworca przez Piaskową Górę w okolice hipermarketu Tesco. Ten pomysł zarzucono, podobnie jak plan, by jedną z kursujących ulicami de Gaulle'a linii - ósemkę lub osiemnastkę - skierować Wrocławską pod dworzec. A może wysłać tam dziewiątkę?

Potem plany zaczęły się krystalizować - podczas remontu ul. Gagarina odbudowano zatoki autobusowe, choć linia nr 8 "wyprowadziła" się stamtąd kilkanaście lat temu, wyburzono budynki na rogu Wrocławskiej i Lelewela, przebudowano skrzyżowanie na bezpieczniejsze dla autobusów i pojawił się projekt stworzenia całkiem nowej linii autobusowej, która jeździłaby w kółko przez Podzamcze, Piaskową Górę i dworzec Szczawienko. Teraz od uruchomienia tej linii dzielą nas już tygodnie, ale - będzie krótsza i nie obejmie jednego z osiedli.

- Od 1 marca będzie uruchomiona nowa linia z Podzamcza na dworzec Szczawienko i z powrotem. Na 99% będzie ona jeździć ulicami Gagarina i Lelewela, jak niegdyś linia nr 8 - zapowiedział prezydent. Na razie nie jest jeszcze znany numer nowej linii. Jeśli nie będzie miała jakiegoś specjalnego oznaczenia, wolne w tej chwili numery po nieistniejących już liniach to: 0, 1, 3, (6, 7 i 10 są obsługiwane przez prywatnych przewoźników), 13, 14, 16, 17, 19 i 20. I B. Historycznie może najbardziej pasowałaby 17, bo częściowo powtarzała trasę ósemki. Chyba, że do którejś linii doda się słowo "bis"?

Przypominamy, że w tym roku może się pojawić jeszcze jedna nowa linia w mieście:
WAŁBRZYCH: NOWA LINIA AUTOBUSOWA POŁĄCZY GMINY
WAŁBRZYCH: BĘDZIE NOWA LINIA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ?

Przeczytaj też:
WAŁBRZYSZANIE WYBIERAJĄ KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ?
WAŁBRZYSZANIE POKOCHALI BILETY JEDNORAZOWE CZASOWE
AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH - ROZKŁAD JAZDY
BILETY ZINTEGROWANE NA POCIĄG I AUTOBUS

BILET ZINTEGROWANY NA POCIĄG I AUTOBUS - NAWET 700 ZŁ OSZCZĘDNOŚCI

WAŁBRZYCH TESTOWAŁ ELEKTRYCZNY AUTOBUS URSUSA

Wcześniejsze spotkania z mieszkańcami w ostatnich tygodniach:
CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
SPOTKANIE PODGÓRZE: REMONT UL. NIEPODLEGŁOŚCI I ŚCIEŻKA ROWEROWA [FOTO]
PIASKOWA GÓRA: Z MIESZKAŃCAMI O PARKINGACH I REMONTACH


Tekst i foto: Magdalena Sakowska