Na kolejnym spotkaniu prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja z mieszkańcami Podzamcza padło pytanie o możliwą zmianę organizacji ruchu w tym regionie po wyłączeniu ronda w okolicy Tesco podczas budowy obwodnicy. Jeden z mieszkańców spytał, czy jest prawdą, że Podwale i ul. Szczawieńska zostaną połączone szosą w miejscu, gdzie dziś jest pasaż dla pieszych.


To miejsce na wysokości ulic Kasztelańskiej i Grodzkiej. Mieszkaniec pytał, czy taka droga powstanie i czy jest szansa, że po przebudowie ronda pozostanie na stałe, bo to byłby dobry skrót.

- Dziś byłem na spotkaniu w Szczawnie, gdzie dziękowano mi za starania o środki na budowę obwodnicy, która będzie oddechem dla uzdrowiska i jeden z radnych wyraził zaniepokojenie "projektem drogi technicznej z Podwala na ul. Szczawieńską, bo ona może nam wprowadzić samochody do Szczawna". Ten łącznik jest w planie zagospodarowania przestrzennego sprzed wielu lat, przewidziano tam wtedy taki korytarz. I rzeczywiście, może część kierowców zdecydowałaby wtedy, żeby przy zablokowanym rondzie obok Tesco pojechać Szczawnem na Biały Kamień – odpowiadał prezydent, tłumacząc zarazem, że realizacja takiego pomysłu nie będzie należała do miasta.


- Firma, która wygra przetarg na prawie 390 mln zł, będzie nam musiała pokazać plan organizacji ruchu: jak nie sparaliżować miasta w czasie trzyletniej budowy. Tak jak teraz mieszkańcy mnie uważają za dobrodzieja, bo jej jeszcze nie ma, tak przez 3 lata tej budowy będą mnie przeklinać z powodu utrudnień. Ta firma będzie nam musiała zaproponować, jak objechać rondo przy Tesco, ale także ul. Łączyńskiego, Słowackiego, Wyszyńskiego, Reja i nie tylko. Pamiętajmy, że gdyby został utworzony taki korytarz, to na Podwalu mielibyśmy ruch autostradowy. To nie jest coś, do czego chcielibyśmy doprowadzić – stwierdził prezydent i dodał, że jego zdaniem prawdziwym problemem jest ogromne obciążenie ul. Wrocławskiej oraz Uczniowskiej i Strzegomskiej, gdy zostanie zamknięte rondo.


- Trzeba będzie bardzo rozważnie na to spojrzeć – zadeklarował Roman Szełemej, nie precyzując jednak, jak duże są szanse, że wykonawca taki łącznik zaproponuje i jakie są jego ewentualne alternatywy.

Przetarg główny na obwodnicę ma zostać rozpisany na przełomie kwietnia i maja. Jak mówił prezydent, prace ruszą na wielu odcinkach obwodnicy jednocześnie. Rondo przy Tesco będzie wyłączone i to na długo, bo zostanie przesunięte.

O obwodnicy Wałbrzycha pisaliśmy:
OBWODNICA ZACHODNIA: PLANY, EKSPERCI I PARASOL ANTYKORUPCYJNY
OBWODNICA ZACHODNIA WAŁBRZYCHA: WKRÓTCE PRZETARG
OBWODNICA ZACHODNIA WAŁBRZYCHA: BĘDĄ BUDOWAĆ! UMOWY PODPISANE!

WAŁBRZYCH: JEST DOFINANSOWANIE NA OBWODNICĘ
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE

O przygotowaniach do budowy obwodnicy: 
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
SEPARATOR: ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYBURZENIA


O uchwale i petycjach dotyczących obwodnicy:
PETYCJA ZA OBWODNICĄ JUŻ WYSŁANA

OBWODNICA: WAŁBRZYCH WYSYŁA PISMO DO RZĄDU
PETYCJA ZA OBWODNICĄ WAŁBRZYCHA. PODPISZESZ?
SZCZAWNO-ZDRÓJ WŁĄCZYĆ DO WAŁBRZYCHA A BĘDZIE OBWODNICA
OBWODNICA ZACHODNIA - NADCHODZI KRYZYS?

WAŁBRZYCH: CO WSTRZYMUJE OBWODNICĘ ZACHODNIĄ?

Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn