Choć wielu mieszkańcom Wałbrzycha trudno w to uwierzyć, ale od 15 czerwca płynący przez Wałbrzych i Szczawno-Zdrój potok Szczawnik zasiedliło 600 młodych pstrągów. Woda jest w nim na tyle czysta, by ryby przeżyły.

- Pstrągi do życia potrzebują dobrze natlenionej wody i niezanieczyszczonej chemikaliami oraz ściekami, które powodują, że tlenu w wodzie jest mniej. Tutaj mamy 600 sztuk pstrąga potokowego, trafi on do wód Szczawnika, który należy do naszego - Wrocławskiego Obwodu Rybackiego. Ta woda nie była wcześniej zarybiana, chcieliśmy sprawdzić, czy ryby będą się tu dobrze czuły - mówi Mieczysław Matura, kierownik Ośrodka Zarybieniowego w Szczodrem. To właśnie w tym ośrodku pstrągi podrosły i były szykowane do podroży do naszego miasta.

Podczas akcji zarybiania przedstawiciele sześciu wałbrzyskich szkół odebrali z rąk prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja symboliczne "Akty Adopcji" Szczawnika, młodzież z PSP nr 2, nr 6, nr 37, nr 15, nr 21 i 26 z Białego Kamienia, Piaskowej Góry i Podzamcza przeszła cykl spotkań z pogadankami o ekologii. Młodzi mieszkańcy miasta zobowiązali się dbać o naszą rzekę. Uczniowie odebrali też nagrody w konkursie ekologicznym, który prowadzono w ramach akcji adopcyjnej potoku. - Wychowałem się niedaleko stąd, w dzielnicy Szczawienko, pamiętam ten potok sprzed lat, jaki miał zapach... a teraz jest czysty. Jeszcze kilka lat temu trudno było mieszkańcom uwierzyć, że będzie on na tyle czysty, że będą w nim pływały ryby - wyjaśnia prezydent. A jednak lata uszczelniania kanalizacji, kontrole instalacji w budynkach mieszkalnych i firmach oraz akcje czyszczenia okolic potoku opłaciły się. Pstrągi żywią się larwami owadów, a jak podrosną również małymi rybkami. Doskonale czują się w potokach górskich i tam najczęściej je można spotkać.Specjaliści ds. ochrony środowiska będą monitować, czy rybi pionierzy mają się dobrze, czy też Szczawnik nie do końca spełnia warunki bytowe tego gatunku. - Będziemy prowadzić monitoring, kontynuowana będzie też akcja w szkołach. Może za rok w tym samym miejscu, gdzie wpuszczone były dziś ryby urządzimy piknik - mówi Wiesław Sójka, kierownik Biura Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w wałbrzyskim Urzędzie Miejskim.Nowi lokatorzy wałbrzyskiego strumienia pochowali się pomiędzy kamieniami i roślinnością. Wkrótce przekonamy się, czy pstrągi znalazły tu przyjazne miejsce.- Jeżeli część z nich przeżyje, to miejmy nadzieję, będą się tu mogły rozmnożyć. Dno jest kamieniste, więc odpowiednie. Liczymy, że jak wszystko pójdzie dobrze, to za cztery lata pojawi się nowe pokolenie pstrągów - dodaje Matura. 
Okręg Wrocławski PZW w ramach operatów rybackich zarybia akweny należące do swojej jurysdykcji w całym regionie, w ostatnich dniach rybki z ośrodka w Szczodrem trafiły również do dopływów Odry, było to 10 tys. sandaczy.  

Czytaj też:
SZCZAWNIK - JAK Z NIEGO ZROBIĆ GÓRSKI POTOK?
WAŁBRZYCH: CZYSTSZY POTOK I RYBY W SZCZAWNIKU
POTOK SZCZAWNIK ZARYBIONY? I TO WKRÓTCE


Elżbieta Węgrzyn