Minęła kolejna doba bogata w zdarzenia związane z akcją gaśniczą na terenie dawnego kompleksu huty szkła przy ul. Wrocławskiej. Co istotne, 3 grudnia działania trwają tam nadal...

3 grudnia 2021

Ubiegła doba nie rozwiązała problemu płonących toksycznych odpadów na terenie po byłej hucie szkła. Strażacy działali na poprzemysłowej działce przy ul. Wrocławskiej 2 grudnia w godzinach 8 - 18.30, dziś rano również stawią się i będą próbować ugasić. Niestety rokowania są kiepskie. Odpady płoną w piwnicach wyburzonej huty i dotarcie do zarzewia ognia jest bardzo trudne.
Strażacy ustalili, że 600-metrowa hala była w całości podpiwniczona. Po jej wyburzeniu piwnice pozostały częściowo zagruzowane, ale też zasypane odpadami, które teraz płonąc wydzielają trującą mieszankę gazów.
   

AKTUALIZACJA - 2 grudnia 2021

Strażacy walczyli z żywiołem przez cały wczorajszy dzień. - Śmieci w tym pustostanie płoną nadal. Wczoraj akcja gaśnicza trwała 14 godzin i zakończyła się około godz. 15, tuż po niej wezwano nas ponownie i działania trwały kolejne 5 godzin od godz. 16 do 20.30 - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu.
Na miejscu pracowała koparka przegrzebująca teren z podziemnym zarzewiem oraz rotacyjnie 10 zastępów, w tym 4 ciężkie gaśnicze i cysterna, do tego wozy dowódcze i wspierające m.in. regenerację aparatów powietrznych dla ratowników. Ostatecznie akcja gaśnicza dotyczyła powierzchni 80 metrów kwadratowych. Podczas akcji wykorzystano 120 tys. litrów wody, a także środek pianotwórczy.Co więcej, na tych działaniach się nie zakończyło. - Znowu rano otrzymaliśmy zgłoszenie o dymie unoszącym się nad tamtą okolicą i sprawdzimy to. Dym wydobywa się spod ziemi i prawdopodobnie zaczyna się palić na nowo. To może potrwać... - zapowiada Kwiatkowski.

1 grudnia ok. godz. 9 pisaliśmy

1 grudnia 2021 godz. 0.45 wałbrzyską straż powiadomiono o pożarze na terenie byłej huty szkła na Piaskowej Górze. Obecnie na miejscu pracuje 5 zastępów strażackich.

- Płoną śmieci i różnego rodzaju odpady z tworzyw sztucznych składowanych pod ziemią przy ul. Wrocławskiej na terenie byłej huty szkła. Obecnie pożar obejmuje najprawdopodobniej powierzchnię około 200 metrów kwadratowych - mówi oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu.Na miejscu rano pracowało 5 zastępów strażackich, w nocy były to rotacyjnie 3-4 zastępy. Pożar nie jest jeszcze opanowany z uwagi na to, że jest zlokalizowany pod powierzchnią gruntu. - Oczekujemy na ciężki sprzęt, by dokopać się do miejsca pożaru i skutecznie go ugasić - zaznacza nasz rozmówca.

Sprzęt ciężki nadjechał.
O historii obiektu - Cykl historia nieznana: Wałbrzyska "Lustrzanka"

I jeszcze inny wewnętrzny pożar:
Skarpa przy Wałbrzych Szczawienko wreszcie zgaszona?
Wałbrzych: 200 tys. litrów wody nie starczyło, by ugasić żar [FOTO]
Wewnętrzny pożar skarpy przy Wałbrzych Szczawienko [FILM]

Pożary składowisk w mieście i regionie:

Region: sprowadził odpady z zagranicy, a potem spaliła się hala
POLICJA: TA FIRMA NARAŻAŁA ŻYCIE I ZDROWIE WIELU OSÓB (FOTO)
WAŁBRZYCH REGION: JEST LATO, SĄ POŻARY NA WYSYPISKACH ŚMIECI (FOTO)

Pożary odpadów w Wałbrzychu zdarzały się za to wcześniej:
31 lipca 2017 - Wałbrzych: Mo-Bruk znowu w płomieniach
28 stycznia 2017 - MO-BRUK PONOWNIE PŁONIE
14 sierpnia 2016 - POŻAR MO-BRUKU: PŁONĄ ŚMIECI NA WAŁBRZYSKIM SKŁADOWISKU [ZDJĘCIA]
Co istotne, podczas serii zeszłorocznych pożarów w kraju, u nas panowała wzmożona czujność: KTO I DLACZEGO PILNUJE MO-BRUKU?

Pożar odpadów w Wałbrzychu 14 grudnia 2019:
WAŁBRZYCH: POŻAR ODPADÓW PRZY UL. BEETHOVENA (FOTO)

Warto też zaznaczyć, że wałbrzyskie śmietniki i wypełnione śmieciami pustostany płoną regularnie, m.in. ostatnio: Piaskowa Góra i Sobięcin: Trujące opary nad miastem [FOTO]
Boguszów-Gorce ul. Głowackiego:
1 kwietnia 2021 - Boguszów-Gorce: 8 zastępów walczyło z pożarem przy Głowackiego
20 i 21 lutego 2021 - Boguszów-Gorce: Nocny i dzienny pożar na dzikim składowisku
8 września 2020
- Boguszów-Gorce: Śmieci na terenie byłej smolarni płonęły nocą (FILM)
Oświadczenie gminy w sprawie wcześniejszych pożarów na tym terenie - Pożar przy ul. Głowackiego - miasto kontra dzikie wysypiska

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: CO PŁONĘŁO NA TERENIE MOBRUKU?
INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO: SKĄD JECHAŁY TE ODPADY?
TIR Z TAJEMNICZĄ SUBSTANCJĄ ZAALARMOWAŁ SŁUŻBY
NIELEGALNE ODPADY W BOGUSZOWIE-GORCACH. SĄ NIEBEZPIECZNE? [ZDJĘCIA]
ZAGROŻENIE RADIOAKTYWNE POD WAŁBRZYCHEM?
UKRADLI SEJF Z RADIOAKTYWNYMI MIERNIKAMIElżbieta Węgrzyn
fot. JK