Na Piaskowej Górze z Funduszu Toyoty powstała Siłownia Mózgu, czyli plenerowe, oświetlone miejsce do gry w szachy i warcaby. A co może się w ogrodzie przy Malczewskiego pojawić w przyszłym roku?


Siłownia już gotowa

O nowym, trzecim już projekcie Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Wałbrzyskiego Towarzystwa Oświatowego pisaliśmy: PIASKOWA GÓRA: POWSTAJE TU PLENEROWA SIŁOWNIA MÓZGU (FOTO), PIASKOWA GÓRA: OGRÓD, DZIECI, SENIORZY I CZEKANIE NA SZACHY (FOTO). Przez całe ubiegłe lato i jesień integracji wałbrzyskich seniorów na Piaskowej Górze służyły Ekologiczne Ogrody Przyrody, które powstały w ramach wcześniejszego projektu: PIASKOWA GÓRA: LATO Z WINOGRONEM, DYNIĄ I LUBCZYKIEM (FOTO), PIASKOWA GÓRA: RUSZYŁY PRACE W EKOLOGICZNYCH OGRODACH PRZYRODY (FOTO). Ogrody założono w południowo-wschodniej części parceli o łącznej powierzchni ok. 300 m2. Projekt dla zmysłów o nazwie "Ekologiczne ogrody przyrody" o wartości 19 455 zł, na który grant o wysokości 15 175 zł uzyskano w poprzednich latach w ramach konkursu "Toyota - dobre pomysły zmieniają nasz świat", jest  w tym roku kontynuowany i uzupełniony o coś dla umysłu. Ale nie tylko.25 września uroczyście otwarto Siłownię Mózgu na terenie Zespołu Szkół Społecznych nr 1 przy ul. Malczewskiego. W ceremonii przecięcia wstęgi wzięli udział dyrektor szkoły Dorota Drzał, prezes WTO Przemysław Diaków, przedstawiciel Funduszu Toyoty Piotr Sandomierski - starszy specjalista ds. komunikacji korporacyjnej w Toyota Motor Manufacturing Poland, Grzegorz Kruszyński z Fundacji Edukacji Europejskiej, Paweł Kowalczyk z Wałbrzyskiego Klubu Szachowego "Hetman", zaproszeni goście oraz uczniowie, w tym Iza i Nikodem trzymający wstęgę.
I seniorzy, i uczniowie, i szachiści

- To już trzeci projekt WTO w ramach akcji "Toyota - dobre pomysły zmieniają nasz świat" - towarzystwo jest idealnym przykładem na to, że co roku można zmieniać świat wokół i generować nowe pomysły. W oczekiwania lokalnej społeczności wpisywał się bulodrom z pierwszej edycji, a kiedy zobaczyliśmy, jak został zrealizowany drugi projekt, "Ekologiczne ogrody przyrody", w sposób bardzo innowacyjny, z kodami QR, stwierdziliśmy, że to bardzo dobra robota. Piaskowa Góra jest drugą co do wielkości dzielnicą Wałbrzycha i jest tu na pewno dużo osób, które skorzystały z już przygotowanych atrakcji i teraz będą korzystać ze stołów do gry w szachy i warcaby - mówił Piotr Sandomierski.Jak dodał przedstawiciel Toyoty, ten projekt jest wyjątkowy na tle innych, bo łączy pokolenia, seniorzy mogą tu mieć autentyczny kontakt z młodzieżą, a do tego widać tu, że organizacja pozarządowa może robić coś dobrego i rozwijać społeczeństwo obywatelskie.

- W tej szkole dzieje się bardzo dużo w sprawie integracji ze społecznością lokalną, to jeden z niewielu takich przykładów w Wałbrzychu - mówił Piotr Sandomierski.


A co będzie dalej?

- Projekt zawsze ulega pewnym modyfikacjom, tak wynika z naszych doświadczeń, siłownię zrobiliśmy dla lokalnej społeczności, dla naszych uczniów, którzy grają w szachy, dla słuchaczy Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dla członków klubu "Hetman". Będziemy tu organizować rozgrywki szachowe, co latem będzie możliwe nawet wieczorami.  Pierwotnie mieliśmy kupić stoły, ale z powodu ostatniej sytuacji ceny różnych usług poszły w górę i postanowiliśmy je po prostu zrobić. W czerwcu zamontowaliśmy blaty granitowe i oświetlenie, kilka dni temu siedziska, a 23 września tablice i szachownice nalepiane na stoły - kiedy się zniszczą, będziemy mogli je wymieniać. Na końcu teren posprzątali uczniowie szkoły, a wiele działań odbyło się na zasadzie wolontariatu - relacjonował Przemysław Diaków.Prezes WTO zapowiedział kontynuację działań i aplikowanie o środki na czwarty projekt w ogrodach szkoły przy Malczewskiego. Tym razem od frontu placówki, gdzie dziś jest tylko trawnik.

- Jest projekt, jeszcze nie mamy szczegółów, ale chcemy połączyć ekologię z rekreacją i możemy na razie powiedzieć, że będzie chodziło o leczenie z udziałem kwiatów, czyli o hortiterapię - zdradził przedstawiciel Towarzystwa.

Nabór wniosków o dofinansowanie ruszył niedawno. Składanie wniosków odbywa się w dwóch etapach i trwać będzie do 5 lutego 2021r. - w tym roku na zmienionych zasadach. Pisaliśmy o tym: KONKURS FUNDUSZU TOYOTY: NA STARCIE DOTACJA NAWET DO 20 000 ZŁ. Do tej pory w naszym mieście i powiecie zrealizowano już 52 projekty za 620 000 zł.
Przypominamy


Projekt "Siłownia Mózgu", jak poprzedni, został zlokalizowany na terenie, który zajmuje powierzchnię 0,5 ha, a należy do Wałbrzyskiego Towarzystwa Oświatowego w zachodniej części dzielnicy Piaskowa Góra. Do projektu wybrano teren znajdujący się w zachodniej  części parceli przy Malczewskiego o łącznej powierzchni ok. 65 m2. Dotacja z Funduszu Toyoty to 19 983 zł, wartość całego projektu - 25 639 zł.
„Siłownia mózgu” – plenerowe centrum aktywności na Piaskowej Górze - została wyposażona w cztery stanowiska do gry w szachy wraz z krzesełkami, przewidziano też instalację dwóch tablic informacyjnych. Jednej z regulaminem korzystania z siłowni, druga zawiera przepisy gry w szachy oraz odmiany różnych gier związanych z szachami m.in. szachy Fishera, ręka i mózg, wybijanka itp. W opisach gier zostały umieszczone kody QR z odnośnikami do większej ilości gier i informacji. Całość jest oświetlona lampami natynkowymi zamontowanymi na elewacji budynku.Przypominamy, że pod koniec kwietnia rozpoczęły się prace wstępne - rozbiórka elementów konstrukcji, wywiezienie gruzu, rozebranie chodników, następnie ułożono chodnik z płyt betonowych na podsypce piaskowej (z wypełnieniem spoin piaskiem), potem ułożono obrzeża betonowe, wylano schody, przygotowano stoliki, umieszczono tablice - a teraz tylko grać.O Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i jego projektach pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: SENIORZY ROZWIJALI PASJE SREBRNOWŁOSYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH: SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU - GAUDEAMUS! (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY NA WIGILII PODSUMOWALI WIELKI PROJEKT (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA SWOIM IX PIKNIKU (FOTO)

WAŁBRZYCH: ŚWIĘTO SUDECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU I FORUM (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: LATO Z WINOGRONEM, DYNIĄ I LUBCZYKIEM (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: RUSZYŁY PRACE W EKOLOGICZNYCH OGRODACH PRZYRODY (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: BĘDĄ TU EKOLOGICZNE OGRODY PRZYRODY (WIZUALIZACJE)

SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU: BĘDZIE JUBILEUSZ (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY ORGANIZUJĄ FORUM I POMOC DLA OSÓB ZALEŻNYCH
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY WCHODZĄ W TERAPIE
PIASKOWA GÓRA - NAJAZD BRYDŻYSTÓW (FOTO)
SENIORZY GARNĄ SIĘ NA UNIWERSYTET
PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIM


Tekst i foto: Magdalena Sakowska