Czego nie mógł ukraść, niszczył siekierą...

 Policjanci z Komisariatu Policji I w Wałbrzychu zatrzymali 24-latka, który czerwcu 2020 ukradł przewody sterownicze linii kolejowej. W tym samym przeciął siekierą i uszkodził także linie telekomunikacyjne.

W połowie czerwca dyżurny Komisariatu Policji I w Wałbrzychu został powiadomiony o kradzieży przewodów sterowniczych do urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Do zdarzenia doszło przy ul. Prostopadłej w Wałbrzychu. Dodatkowo sprawca za pomocą siekiery uszkodził linie telekomunikacyjne - światłowody. Powstałe straty zostały oszacowane na łączną kwotę 12 tys. złotych.

Czynności policjantów z „jedynki” pozwoliły wytypować osobę mogącą dopuścić się tego przestępstwa. W minioną środę funkcjonariusze ustalili, że w sprawcą jest 24-letni wałbrzyszanin. Został on zatrzymany i przesłuchany. Przyznał się do kradzieży i uszkodzenia elementów infrastruktury telekomunikacyjnej i kolejowej. W toku prowadzonych czynności, policjanci w punkcie skupu złomu odzyskali skradzione przewody, które zostały opalone i sprzedane przez sprawcę w dniu dokonania kradzieży.

Co na to prawo?
„Art. 254a. Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej lub trolejbusowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

O kradzieżach infrastruktury kolejowej:
Boguszów-Gorce: okradał trasę kolejową nr 291 i nie tylko

I innej...
Wałbrzych: Zuchwała kradzież światłowodu. Jesteś poszkodowany?

Policja Wałbrzych: ukradli kabel, biżuterię, kasę i komórkę
Skrzyżowanie Świdnicka-Noworudzka: Awaria sygnalizacji świetlnej


oprac. ELW
KMP Wałbrzych