Do kolejnego potrącenia pieszej na oznakowanym przejściu doszło wczoraj 13 listopada na ul. Długiej przy bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Dziś trwa policyjna akcja.


Wałbrzyska policja zgłoszenie o wypadku na ul. Długiej w okolicach Lidla otrzymała o godz. 16.23. Warunki drogowe były fatalne, padał deszcz ze śniegiem.

- 60-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego kierująca autem marki Citroen w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa na oznakowanym przejściu dla pieszych potrąciła przechodzącą 18-letnią mieszkankę Wałbrzycha, która została odwieziona do szpitala w stanie niezagrażającym życiu. Obie uczestniczki zdarzenia były trzeźwe. Trwa postępowanie wyjaśniające, jeśli okaże się, że poszkodowana doznała obrażeń wymagających leczenia dłuższego niż 7 dni, za spowodowanie wypadku drogowego może grozić do 2 lat więzienia - mówi Magdalena Korościk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.18-latka odniosła urazy głowy i nogi. Na ul. Długiej miało już miejsce wiele potrąceń i wypadek śmiertelny w styczniu 2018 (WAŁBRZYCH: 79-LATKA POTRĄCONA NA PASACH). A właśnie dziś, 14 listopada, od wczesnych godzin porannych do 22.00 na drogach naszego miasta i powiatu trwają krajowe działania pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tych działań jest przypomnienie wszystkim pieszym, rowerzystom czy motorowerzystom, jakie zagrożenia czyhają na drogach.Piesi, rowerzyści czy motorowerzyści będąc uczestnikami zdarzeń drogowych nie są niczym chronieni, są więc bezpośrednio narażeni na utratę zdrowia czy życia przy najmniejszych prędkościach aut. Funkcjonariusze będą dziś przypominać tym właśnie uczestnikom ruchu drogowego o przepisach, jakie ich obowiązują i o umiejętnym wdrażaniu ich w codziennym życiu. Celem tych działań jest głównie zminimalizowanie zdarzeń z udziałem pieszych oraz poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Natomiast kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. A jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą wjeżdża. Kierującemu zabrania się w szczególności: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany i omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - przypominają nieustanie policjanci.Policja apeluje także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych, a także podczas jazdy na rowerze o używanie kasków ochronnych i ochraniaczy.

O dwóch potrąceniach w regionie pisaliśmy wczoraj, ostatnio jest ich bardzo dużo:
POLICJA: DWA POTRĄCENIA NA PASACH, JEDNO PRZEZ AUTOBUS
WAŁBRZYCH: POTRĄCENIE NA UL. WROCŁAWSKIEJ. UWAGA NA KORKI!
WJECHAŁ W DZIECI, POTRĄCIŁ 11-LATKE I UCIEKŁ [FOTO]
WAŁBRZYCH: WYPADEK I DWA POTRĄCENIA, UCIERPIAŁO DZIECKO (FOTO)
POLICJA: KOLEJNA OSOBA ZGINĘŁA POD KOŁAMI SAMOCHODU
POLICJA: MATKA W OSTATNIEJ CHWILI URATOWAŁA SWOJE DZIECKO (FILM)

POLICJA: TAK POTRĄCENIE PIESZEGO WIDZIAŁ KIEROWCA (FILM)
WAŁBRZYCH: 15-LATEK POTRĄCONY NA UL. WYSOCKIEGO (FOTO)
POLICJA REGION: KOLEJNE POTRĄCENIE PIESZEGO NA PASACH
CHCIAŁ IŚĆ DO MARKETU, ALE PRZESZKADZAŁ MU AUTOBUS
POLICJA: KIEROWCA Z WAŁBRZYCHA O MAŁO NIE ZABIŁ PIESZEGO
Policja Wałbrzych: potrącony 13-latek i nietrzeźwi rowerzyści
KOLEJNY WYPADEK NA PASACH, NIE ŻYJE POTRĄCONA 87-LATKA


Tekst i foto: Magdalena Sakowska