W poniedziałkowe przedpołudnie, 8 października, 31-letnia mieszkanka ul. Michałowskiego wymagała wsparcia medycznego. Istniało podejrzenie, że zatruła się tlenkiem węgla.

Do wałbrzyskich strażaków zadzwoniono około godz. 11. - Zostaliśmy wezwani przez pracowników pogotowia ratunkowego, które przyjechało udzielić pomocy mieszkance Piaskowej Góry - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Strażacy sprawdzili, czy w mieszkaniu nie wydobywa się szkodliwy dla zdrowia i życia czad. Ich przypuszczenia potwierdziły się. - W pomieszczeniu łazienki była znaczna ilość tlenku węgla, to było typowe zatrucie. Jego przyczyną był wadliwy gazowy podgrzewacz wody - dodaje Kwiatkowski.
Wałbrzyszanka trafiła do szpitala, a strażacy wystosowali do zarządcy budynku zalecenia dotyczące niesprawnego piecyka.

Po wypisaniu ze szpitala i zbadaniu kwestii piecyka skontaktowała się z nami poszkodowana - pani Anita. Przyznała, że czuje się lepiej, ale przeżyła wielki stres i otarła się o śmierć. Wnikliwie bada też przyczynę swojego stanu zdrowia. - Przyczyną zdarzenia okazała się wadliwa konstrukcja wyciągu wentylacyjnego - przy otwartych oknach i pełnej wentylacji mieszkania tlenek węgla (czad) wciąż  się pojawia w dużej ilości, co zostało potwierdzone przez  kominiarza oraz straż pożarną. Instalacja gazowa i piecyk gazowy jest sprawny - zaznacza poszkodowana.

Jak wskazują dane wałbrzyskiego Pogotowia Ratunkowego, w mieście i powiecie każdego roku jest ponad 90 zatruć CO, złe samopoczucie mieszkańców i omdlenia nie mogą być bagatelizowane. Warto w przypadku posiadania piecyka gazowego, czy ogrzewania węglowego zakupić czujnik tlenku węgla i spać oraz kąpać się spokojnie.Oto przypadki zatrucia tlenkiem węgla w poprzednim sezonie grzewczym
17-LATKA CUDEM UNIKNĘŁA TRAGEDII
WAŁBRZYSZANIE DOGRZEWAJĄ MIESZKANIA CZYM MOGĄ
PIASKOWA GÓRA: DZIECKO ZATRUŁO SIĘ TLENKIEM WĘGLA
DWIE OSOBY W SZPITALU. URATOWANE PRZEZ CZUJNIK CZADU
TLENEK WĘGLA NADAL GROŹNY. KOLEJNA RODZINA W SZPITALU
WAŁBRZYCH: PARA ZATRUTA CZADEM NA UL. ORKANA
STARY ZDRÓJ: RODZINA ZATRUŁA SIĘ TLENKIEM WĘGLA
MŁODA PARA ZATRUŁA SIĘ CZADEM. ZAWIÓDŁ KOMINEK
WAŁBRZYCH: UL. WAJDY - CZAD PONOWNIE GROŹNY
CICHY ZABÓJCA I CZUJNA MIESZKANKA

Elżbieta Węgrzyn