We wtorek pisaliśmy o pożarze drzewa w wąwozie Pełcznicy. Niestety w środę 22 kwietnia sytuacja zrobiła się poważniejsza. W tym samym miejscu zapalił się las. Paliło się też w Szczawnie-Zdroju i Unisławiu.


Coś niedobrego działo się w rezerwacie Przełomy Pod Książem, a dokładniej na zboczach wąwozu Pełcznicy już we wtorek 21 kwietnia: PARK KSIĄŻAŃSKI: DRZEWO PALIŁO SIĘ I UMYKAŁO PRZED STRAŻAKAMI (FOTO). Strażacy ugasili ten niewielki pożar, na szczęście ogień nie rozprzestrzenił się. Mniej szczęścia było kolejnego dnia...

W środę wałbrzyscy strażacy gasili kilkanaście pożarów traw. Jeden z nich - w Unisławiu Śląskim - przeniósł się na niewielki budynek gospodarczy leśnictwa. Pożar naruszył drewniany dach niewielkiego budynku.

Dwukrotnie płonęły też tereny leśne. Niewielki pożar wybuchł po godz. 19 w szczawieńskim lesie na wzgórzu Gedymina. Gaszenie jego rozpoczęli strażnicy miejscy, dogasili go strażacy. Skończyło się na szczęście na zniszczeniu ok. 10 m kw. poszycia.

Najgroźniejszym pożarem na terenie leśnym były trwające ponad 5 godzin działania na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. - Przed godz. 12 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego na stromym zboczu ok. 60 metrów od Szczawnika - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Do działań wysłano zastęp PSP i rotacyjnie dwa zastępy z OSP Stare Bogaczowice. Na miejscu byli też leśnicy, którzy wspierali akcję poprzez wycinkę krzewów, by w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie ognia oraz ułatwić strażakom dostęp do miejsca zdarzenia. - Do gaszenia użyta była m.in. pompa pływająca, która pozyskała wodę ze Szczawnika. Spłonęło 20 arów poszycia na zalesionym zboczu - zaznacza Kwiatkowski. Działania zakończono tuż po godz. 17. Przyczyna pożaru nie została ustalona, nie wykluczono zaprószenia, ani podpalenia.

W środę 22 kwietnia palił się także las w Masywie Ślęży, a dokładniej na stokach Raduni. Spalił się hektar upraw leśnych i młodników niedaleko wsi Tąpadła. Na miejsce skierowano niemal wszystkie zastępy strażaków z powiatu dzierżoniowskiego. Pożar ugaszono po południu, a pożarzysko jest dozorowane. W akcji gaśniczej wzięło udział 17 jednostek straży pożarnej (4 PSP, 13 OSP) oraz 2 samoloty gaśnicze Dromader, które tankowane były na lotnisku w MirosławicachOstatnio znowu sporo jest pożarów:
WAŁBRZYCH REGION: PODPALAJĄ NIEUŻYTKI, A PŁONIE LAS
STRAŻ WAŁBRZYCH: ZA NAMI DOBA Z POŻARAMI LASÓW
STRAŻ WAŁBRZYCH: ZAMIAST SIEDZIEĆ W DOMU - PALĄ TRAWĘ [FOTO]
PŁONĘŁY LASY POD KSIĄŻEM. ROBI SIĘ NIEBEZPIECZNIE
DO 5000 ZŁ GRZYWNY ZA WYPALANIE TRAW
SPRZĄTANIE PRZEZ PODPALANIE
CHWILA CIEPŁA I POWRÓT PLAGI POŻARÓW

ZAMIAST IŚĆ NA ZAKUPY... PODPALALI TRAWY
POŻAR TRAW PRZYCZYNĄ SKAŻENIA CHEMICZNEGO

Więcej o wpływie wypalania traw na rośliny i zwierzęta
- WYPALASZ TRAWĘ? ZABIJASZ [FOTO]
- WYPALANIE TRAW - WIOSENNE PLAGA W REGIONIE WAŁBRZYSKIM


Pożary lasów były bardzo uciążliwe szczególnie w 2018 roku:
Wałbrzych i region: Ściółka w lasach sucha. Były dwa pożary
Straż Wałbrzych: Lasy płoną w mieście i całym regionie
Straż Wałbrzych: Pożar lasu w Sokołowsku wreszcie ugaszony
Sokołowsko: Strażacy i samoloty gaszą pożar. Płonie las
Stary Lesieniec: Pożar lasu zgaszony wrócił [ZDJĘCIA]
Duży pożar lasu między Wałbrzychem a Jedliną [ZDJĘCIA i FILM]Opr. MS, ELW (PSP)
foto użyczone: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Wałbrzych
Świdnica Dla Was.info
Zdjęcie z Nadleśnictwa Miękinia użyczone - Adam Garbowski