Data wydarzenia: 11.07.2020 14:00 - 11.07.2020 18:00
Miejsce wydarzenia: Książański Park Krajobrazowy, zbiórka na parkingu przy Stadzie Ogierów

Już wkrótce w Książańskim Parku Krajobrazowym wielka społeczna akcja. Co się będzie działo i jak można się włączyć? Przy okazji przypominamy za pomocą zdjęć, jakie to magiczne miejsce.


Do walki z tonami odpadów

Sobota 11 lipca - to data, którą powinien wpisać w swój kalendarz każdy, kto kocha przyrodę i Książański Park Krajobrazowy. Może wtedy wyruszyć na wielką wyprawę, w której wrogiem są - śmieci. Tej soboty krajobraz w parku na pewno się zmieni, bo w teren pójdą dziesiątki, a kto wie, może i setki mieszkańców Wałbrzycha, Świebodzic i gości. A przeciwnik nielichy - nie tylko papierki na ścieżkach.

- Chcemy się zająć także wąwozami - Pełcznicy i bardzo zanieczyszczonym wąwozem Szczawnika. Akcja nie obejmie całego terenu Parku, który jest ogromny, czyli nie będziemy sprzątać w rejonie Dobromierza, ale na pewno będziemy przy Jeziorku Daisy i na zamku Cisy. Ze znajomymi chodząc po parku widzieliśmy, jak on wygląda, jak wygląda Szczawnik, łąki. Założyliśmy więc konto na profilu społecznościowym i postanowiliśmy sprzątnąć choć małą część parku. Dużo instytucji się przyłączyło, będą informacje na plakatach i ekranach citylight, zapraszam wszystkich, 11 lipca idziemy sprzątać Książański Park Krajobrazowy - mówi Paweł Siodłak z nowego stowarzyszenia Czysty Wałbrzych, z zawodu strażak z wałbrzyskiej "dwójki", który od kilku miesięcy zabiegał o organizację takiej akcji, jednak z uwagi na obostrzenia sanitarne nie było to jeszcze możliwe, a przynajmniej nie na skalę, którą planowane działania porządkowe przyjęły. A to wąwóz Szczawnika. Może ktoś zabierze stamtąd tę ramę...Wcześniej można się zapisać na wspomnianym wyżej koncie - ale nie trzeba, wystarczy zjawić się w sobotę 11 lipca o 14.00 na dużym parkingu obok Stada Ogierów Książ. Na chętnych będą czekały worki i rękawiczki od sponsorów, a Stado wydzieli część swojego parkingu na potrzeby sprzątających, co ważne, bo w weekendy przy zamku o miejsca parkingowe trudno. Parkowanie ma być bezpłatne.

Celem akcji jest:

– wyczyszczenie centralnej i lubiechowskiej części Parku Książańskiego,
– posprzątanie zalegających śmieci przy szlakach i ścieżkach,
– zlikwidowanie wszelkich "dzikich" składowisk odpadów,
– wybranie z potoków naniesionych z miasta śmieci,
– oczyszczenie okolic Starego Książa, zamku Cisy, Jeziorka Daisy.
Co się będzie działo?


- Na początku przekażemy uczestnikom wszystkie ważne zasady dotyczące BHP i przepisów związanych z pandemią koronawirusa, a także zasady poruszania się po rezerwacie "Przełomy pod Książem". Potem podzielimy wszystkich na grupy, które wyruszą w teren prowadzone przez przewodników PTTK. Miejsc startowych będzie pięć lub sześć, jedna grupa zajmie się Jeziorkiem Daisy, inna częścią parku w okolicy zamku Cisy, kolejna częścią od strony Podzamcza, inne wąwozami. Część grup może być przewieziona w dalsze miejsca samochodami - mówi organizator.

Zawieść może niepewna w ostatnich dniach pogoda - jeśli będzie tylko siąpić, sprzątanie się odbędzie, z pominięciem miejsc najbardziej niebezpiecznych, a w razie ulewy zostanie przeniesione na inny termin. A jeśli będzie upał?

- Można nie brać wody w plastikowych butelkach, w związku z akcją Stop Plastik. Woda będzie, ponieważ jednym z partnerów akcji są Wodociągi Wałbrzych, wystarczy zabrać bidony i będzie można je napełnić. Będziemy dbali o zachowanie przepisów związanych z pandemią, będziemy mieli dla sprzątających maseczki, a jeśli się okaże, że liczba uczestników ogniska przekroczy 150, również postaramy się to rozwiązać. Uczestników akcji sądząc po zainteresowaniu w mediach społecznościowych może być dużo - cieszy się założyciel Czystego Wałbrzycha.Akcja potrwa około 3-4 godzin, a potem odbędzie się impreza przy tak zwanym amfiteatrze (a tak naprawdę korcie tenisowym rodziny Hochbergów) poniżej zamku Książ. Będzie ognisko i poczęstunek - do dyspozycji gastronomia bezpłatna i płatna. Akcję patronatem objęli prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i burmistrz Świebodzic Paweł Ozga.

Włączyło się także mnóstwo instytucji - gospodarze terenu: Zamek Książ, Stado Książ i Nadleśnictwa Wałbrzych oraz Świdnica, a także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Miejski Zakład Usług Komunalnych, który odbierze odpady, do tego strażacy z PSP Wałbrzych, OSP Boguszów, OSP Witków i GOPR-owcy, którzy za pomocą quadów będą odbierać worki ze śmieciami i udzielać pomocy przedmedycznej, jeśli zajdzie taka konieczność, pomagać będzie również straż miejska konno i pieszo.- Liczymy na to, że to nie jest ostatnia taka akcja. Zapraszamy nie tylko mieszkańców, także turystów - ma nadzieję Paweł Siodłak. A tej wiosny zaśmiecenie w lasach wokół Wałbrzycha jest wyjątkowe, o czym pisaliśmy:

SZCZAWNO-ZDRÓJ: POSPRZĄTALI STAW NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
WAŁBRZYCH: PANDEMIA, SUSZA I JESZCZE JEDNA PLAGA W LASACH
WAŁBRZYCH I REGION: ZAKAZ WSTĘPU DO JASKIŃ (FOTO)
WAŁBRZYCH, REGION: TAK PLASTIK MOŻE ZAGROZIĆ ŻYCIU ZWIERZĘCIA (FOTO)
WAŁBRZYCH: STARY KSIĄŻ POSPRZĄTANY. BYŁO CO SPRZĄTAĆ (FOTO)
ZAMEK CISY: TERAZ JEST TU MNIEJ ŚMIECI (FOTO)
JEZIORKO DAISY: WIELKIE WIOSENNE PORZĄDKOWANIE (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻA BOROWA: WIDOK, DOBRE WIEŚCI I MNIEJ DOBRE (FOTO)


Czytaj też:

WĄWÓZ SZCZAWNIKA NIE ZAPRASZA NA BARDZO DZIKI SPACER (FOTO)
WĄWÓZ PEŁCZNICY, JAKIEGO NIE ZNACIE. KTO TAM MIESZKA? (FOTO
WĄWÓZ KSIĄŻ: PODRÓŻ W CZASIE DZIKĄ PROMENADĄ (FOTO)
WAKACYJNE KLIMATY: JEZIORKO DAISY (ZDJĘCIA)
CZYŻYNKA OPOWIADA SWOJĄ BAŚŃ W WĄWOZIE (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska