Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu przy ul. Przemysłowej zakończyła remont dachu i poddasza budynku pomocniczego. Na poddaszu powstała Sala Edukacyjna "Ognik", w której młodzi mieszkańcy miasta i regionu dowiedzą się, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia pożarowego.


Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu przy ul. Przemysłowej 29 grudnia uroczyście zakończyła remont dachu i przystosowanie poddasza budynku pomocniczego na cele Sali Edukacyjnej "Ognik". W uroczystym otwarciu sali uczestniczył wicewojewoda Kamil Zieliński, komendant wojewódzki i komendanci jednostek PSP z powiatów ościennych, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha oraz przedstawiciele powiatu wałbrzyskiego. - To trzeci "Ognik" na Dolnym Śląsku, po oddanym w grudniu 2015 roku z Zgorzelcu i ukończonym na początku 2016 roku punkcie w Legnicy. Dzięki tym salom straż może realizować działania prewencyjne w sposób atrakcyjny dla dzieci, a małym słuchaczom zajęcia w "Ognikach" się podobają i co najważniejsze, coraz częściej zdarza się, że dzieci pomagają w działaniach ratowniczych - mówi obecny na otwarciu sali st. brygadier Adam Konieczny, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Miasto wsparło, strażacy pracowali
Przygotowanie sali trwało od połowy listopada i było możliwe dzięki wsparciu gminy Wałbrzych, która zabezpieczyła na ten cel 300 tys. zł. - Remont dachu i poddasza w tym budynku jest zakończeniem termomodernizacji całego kompleksu jednostki przy ul. Przemysłowej i doskonale wpisuje się w prowadzony przez Wałbrzych program rewitalizacji starego miasta - wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Wyposażenie sali zakupiono ze środków Ministerstwa Edukacji, które dofinansowało projekt kwotą 21 tys. zł, kilka tysięcy na wielkoformatowe plansze edukacyjne strażacy otrzymali od firmy Faurecia, a ok. 50 tys. zł w przystosowanie sali zainwestowali swoją pracą sami strażacy. Łączna kwota wydana na remont dachu, poddasza, korytarzy i zakup sprzętu to ok. 380 tys. zł.

Czy czad ma zapach?
- Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie strażaków, którzy popołudniami, w godzinach wolnych od pracy, pomagali w przygotowaniu sali. Ognik zacznie działać od 1 lutego, obecnie jesteśmy na etapie przygotowania materiałów edukacyjnych i regulaminów, wkrótce powstanie też strona, przez którą szkoły będą mogły zgłaszać swoje zapotrzebowanie na zajęcia w sali - wyjaśnia Grzegorz Kułak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. Komendant zaznacza też, że regularne działania edukacyjne będą dla strażaków nowym wyzwaniem. Mundurowym dojdą nowe obowiązki, ale warto młodych ludzi edukować. Mocno zaniedbane w tym zakresie pokolenie dzisiejszych rodziców przoduje w ignorancji w kwestii zagrożeń pożarowych. Co czwarty dorosły Polak twierdzi, że czad jest gazem o wyraźnym, ostrym zapachu zapachu.

Ogniki w Legnicy i Zgorzelcu cieszą się dużym zainteresowaniem lokalnych szkół, strażacy uważają, że ten w Wałbrzychu też będzie popularny - na terenie miasta i powiatu działa 34 szkół podstawowych, w których jest po kilka klas 1-3. To właśnie do niech kierowana będzie oferta Ognika.

Uwaga pożar!
Nauka przez zabawę to motto "Ognika". Tutaj maluchy uczą się rozpoznawać zagrożenie pożarowe i wyrabiają dobre nawyki, np. jak zaalarmować służby i zachować się w sytuacji zagrożenia. - W pierwszej sali dzieci przebiorą się w strażackie stroje, a w drugiej dowiedzą się, jak zachować się podczas pożaru. Odwiedzinom w sali towarzyszyć też będzie możliwość zwiedzenia pozostałej części jednostki - wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski, mł. kapitan z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
Po skorzystaniu z szatni i założeniu strażackiego ekwipunku, maluchy trafiają do pomieszczenia, gdzie przeprowadzana jest pogadanka i prezentacja zagrożenia pożarowego. Sala edukacyjna składa się z kącika multimedialnego, gdzie dzieci będą mogły obejrzeć prezentację multimedialną, a także stroje strażaków ratowników. Jest tam też aneks przypominający kuchnię, w którym można zobaczyć najczęstsze źródła pożarów w domach. Tutaj można przeprowadzić symulację zadymienia i pokazać, jak zachować się w takich przypadkach. Najbardziej jednak na dziecięcą wyobraźnię działa pokój, w którym osmolone ściany i zniszczone "pachnące" spalenizną sprzęty pokazują, jak niszczycielski potrafi być żywioł ognia. Strażak towarzyszący małym gościom w Ogniku, może przy pomocy panelu kontrolnego sterować zadymieniem i kontrolować hipotetyczny pożar.
Pierwsze grupy maluchów będą mogły skorzystać z sali w lutym 2017, a od stycznia szkoły będą mogły zgłaszać grupy uczniów do tych zajęć przez formularz na stronie internetowej wałbrzyskiej PSP.

Przeczytaj też:
TRWA REMONT DACHU STRAŻY POŻARNEJ
STRAŻ POŻARNA WYREMONTUJE DACH I ZAGOSPODARUJE PODDASZE

Przeczytaj też:
XV Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego Strażaków w Ratownictwie Wysokościowym

POŻAR KAMIENICY W RYNKU

POŻAR BUSA NA WAŁBRZYSKIM RYNKU
ZAPRÓSZENIE OGNIA PRZY UL. RYCERSKIEJ
POŻAR W DZIELNICY GLINIK
POŻAR SKŁADOWISKA ŚMIECI
DWA DUŻE POŻARY W REGIONIE

Tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn