Tradycja jest mniej ważna niż życie ogłosił 30 października premier RP i zaznaczył, że od 31 października 2020 cmentarze w całym kraju będą zamknięte.

Zamknięte cmentarze

- Druga fala wirusa, która przyszła zmiotła poczucie bezpieczeństwa w Polsce i całej Europie, ta druga fala jest groźniejsza i trzeba bardzo szybko reagować i na pewno też popełniono różne błędy - my w Polsce także popełniliśmy błędy, ale koncentrujmy się, żeby zapewnić stabilność i wrócić do jak najlepszej przewidywalności zachorowań - mówi Mateusz Morawiecki, szef rządu.
Nie zapowiedziano dodatkowych obostrzeń, ale zaapelowano o rozsądek i zdecydowano o graniczeniach dotyczących Wszystkich Świętych. - Podjęliśmy decyzję, że dzień poprzedzający Wszystkich Świętych i Wszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny to będą dni, w których cmentarze będą zamknięte, a więc sobota, niedziela i poniedziałek cmentarze będą zamknięte. Czekaliśmy z tą decyzją, bo cały czas mieliśmy nadzieję, że ta liczba zachorowań będzie malała, ale ona jest większa niż wczoraj. Nie chcemy doprowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach i w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób - zapowiada premier.

Premier przypomniał też rozmowę z bliżej nie wskazywanym lekarzem zapowiadając, iż seniorzy odwiedzający grób współmałżonka czy rodzica mogą podzielić los tychże w najbliższych tygodniach. Stąd decyzja o przerwaniu odwiedzin cmentarzy. 
- To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą to ogromne ryzyko, to uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie - argumentował polityk.
W związku z powyższym rekomendowane jest by nie wyjeżdżać w celu odwiedzania grobów najbliższych. Ta przesłanka znajdzie się w najnowszym rozporządzeniu. - Jak pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich, będzie można można pewnie odwiedzić groby - zapowiada szef rządu. 


Nowa strategia państwa odnośnie walki z COVID-em

W trzeciej wersji strategii znajdą się założenia:

- Seniorzy - 70+ - ograniczenie wyjść z domów i ograniczenie spotkań z młodszymi członkami rodziny poza niezbędnym minimum.

- Urzędy i firmy - rekomendacje - praca zdalna dla firm poza produkcją handlem i usługami;
- protesty - życie rodziców jest najważniejsze - rekomendacja ustawy proponowanej przez Prezydenta RP. - Macie w sobie złość, ale zostańcie w domach - zaproponował Morawiecki.

- kwarantanna domowników osób zakażonych zaczynać się będzie automatycznie - bez konieczności oczekiwania na telefon sanepidu;

- testy antygenowe dla pacjenta objawowego mają być używane powszechniej;

- bieżące obserwowanie transmisji wirusa w celu zahamowania rozprzestrzenianiu się epidemii.


Polecamy też:
Wałbrzych 1 listopada 2020 - organizacja ruchu i apel prezydenta
Wałbrzych region: zmienia się organizacja ruchu przy cmentarzach


oprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn