| Źródło: Budimex - budowa obwodnicy Wałbrzycha, Obwodnica Wałbrzycha

Skomentuj jako pierwszy!

Obwodnica Wałbrzycha: ten odcinek gotowy - a inne drogi? (FOTO)

We wtorek 21 czerwca kolejny odcinek obwodnicy w Śródmieściu pokrył się masą bitumiczną i Kolejowa połączyła się z estakadą. Znikają pozbawione nawierzchni fragmenty obwodnicy - w najbliższych dniach po Wałbrzychu będzie jeździć dużo walców. Cała inwestycja jest dla miasta ogromnym wysiłkiem - i niestety w najbliższym czasie tych walców będzie jeździć mniej. Gdzie ogłoszono przetargi na drogi, gdzie trzeba poczekać?


Asfaltowy zryw

- Jak wcześniej wspominaliśmy, rozpoczynamy kolejną mobilizację grupy bitumicznej. 
W pierwszej kolejności układamy masę na ul. Kolejowej oraz jej łącznicy. W następnych dniach pokryte kolejnymi warstwami masy bitumicznej zostaną odcinki ulic: ul. Wysockiego, ul. Kolejowej, łącznicy z ul. Żeromskiego, oraz odcinek na ul. Armii Krajowej - zawiadamia firma Budimex.Poza tym firma wykonuje prace związane z: 
montażem sygnalizacji świetlnej, elementów ekranów akustycznych, pielęgnacją zieleni, roboty brukarskie, a także montaż oznakowania pionowego, czyli znaków drogowych. Nowa droga ma być dopuszczona do ruchu pod koniec lipca. Komplet wiadomości o obwodnicy pod tym linkiem: Obwodnica Wałbrzycha: jest termin zmiany organizacji ruchu (FOTO)
Skończy się obwodnica, ruszą wymuszone przez nią remonty

A prezydent Roman Szełemej na wznowionych spotkaniach z mieszkańcami podkreśla, że obwodnica i wszystkie nieujęte w projekcie wydatki, związane z odkrywaniem szybów i innych niespodzianek odbiją się na budżecie miasta i z czegoś trzeba będzie zrezygnować, przynajmniej na razie.

- Wystarczyło, że koparka na ul. Chrobrego raz dotknęła sklepienia Lisiej Sztolni, która jest zabytkiem w skali światowej, że teraz trzeba je uszczelniać i zabezpieczać za pomocą żywic światłoutwardzalnych, podobnych do tych, jakie używają stomatolodzy, co potrwa do późnej jesieni. Budżet, który przeznaczyliśmy na remonty i naprawy innych dróg, musieliśmy w włożyć w obwodnicę, żeby ją dokończyć. Na Żeromskiego musimy inaczej poprowadzić ulicę, żeby ludzie mieli lepszy dostęp do autobusu niż to przewidział projektant kilkanaście lat temu. Wiążą się z tym dodatkowe koszty. Pytają mnie mieszkańcy o ulice, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość i poczekać, kiedy nie będą wydawane tak ogromne sumy, jak obecnie - mówił prezydent mieszkańcom Podgórza w miniony poniedziałek.

Na liście remontów niezbędnych po oddaniu obwodnicy podczas spotkania z mieszkańcami Piaskowej Góry Roman Szełemej wymienił także przebudowę Lubelskiej i Browarnej, żeby dojazd do przychodni był bezpieczny.
A pozostałe?

Do tej pory ulice w Wałbrzychu były remontowane w dużych ilościach, na początku tego roku pojawiło się sporo zapowiedzi dotyczących dróg, a teraz wiadomo już, że niektóre przesuwają się do przodu w czasie. Obecnie oprócz obwodnicy trwa, choć przygotowania wydają się bardzo przeciągać, przebudowa 1 Maja i Zachodniej, jest remontowana ul. Wałbrzyska na Gliniku Starym oraz trzy ulice na Nowym Mieście - i to właściwie tyle. Ale nie jest tak źle, kolejne remonty mogą ruszyć w drugiej połowie roku. Urząd miasta i ZDKiUM ogłosiły ostatnio przetargi na ulice:

Wilczą: Przebudowa ul. Wilczej w Wałbrzychu, termin składania ofert minie 30 czerwca, wykonawca będzie miał na ukończenie prac 60 tygodni od daty podpisania umowy.Chałubińskiego: Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Modernizacja ul. Chałubińskiego”, termin składania ofert minął 27 maja, nikt się nie zgłosił.Marconiego i Poprzeczną: Wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania pn.: ,,Modernizacja nawierzchni ul. Poprzecznej i ul. Marconiego w Wałbrzychu’’, termin składania ofert minął 27 maja, również nikt się nie zgłosił.3 Maja: Wykonanie robót budowlanych dla zadania pn. „Modernizacja ul. 3 Maja”, termin składania ofert minął 30 maja i wyłoniono wykonawcę, firmę ze Świebodzic, która wykona prace za blisko 700 000 zł brutto w ciągu 105 dni od daty podpisania umowy.W minionych miesiącach były zapowiadane także inne remonty dróg - na swoją kolej czeka Ogrodowa, Wrocławska, Prostopadła, skrzyżowanie Moniuszki i Sikorskiego, Słowackiego z Konopnickiej, Matejki z Młynarską i św. Jadwigi, skrzyżowanie przy OBI.

- W lipcu-sierpniu będziemy mieć projekt przebudowy dalszego odcinka ul. Wrocławskiej i ul. Długiej. Wiemy, jaki jest stan ul. Prostopadłej, ale nie da się tego zrobić szybko, nie wszystko od razu - mówił Roman Szełemej.

Jak pisaliśmy, podczas majowej sesji rady miasta dokonano przesunięć w prognozie finansowej miasta zmniejszając planowane wydatki między innymi na przebudowę ulic Moniuszki i Matejki w tym roku o 2 mln zł, a skrzyżowania Sikorskiego i Moniuszki o 2,5 mln zł i wydłużając realizację remontu ul. Wilczej do 2023 roku, przy zmniejszeniu wydatków na 2022 rok o 200 000 zł (Wałbrzych: powszechna drożyzna zagraża inwestycjom?). Jednak, jeśli wszystko dobrze pójdzie, więcej przetargów na drogi pojawi się w przyszłym roku.DK 35 - Niepodległości - Wałbrzyska:
Glinik Stary: trwa remont ulicy Wałbrzyskiej (FOTO)

Wałbrzych: Remont ul. Wałbrzyskiej dociera do granic miasta

Wałbrzych: Zakończony remont fragmentu ul. Wałbrzyskiej [FOTO]
Wałbrzych: Dużo będzie się działo na ul. Wałbrzyskiej [FOTO]
Wałbrzych: Kolejny fragment ul. Wałbrzyskiej do remontu
WAŁBRZYCH: KOLEJNY FRAGMENT UL. WAŁBRZYSKIEJ PO REMONCIE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Fragment ul. Wałbrzyskiej - remont trwa [ZDJĘCIA]
KOLEJNY FRAGMENT KRAJOWEJ 35 DO REMONTUUl. Staszica - Kubeckiego - Paderewskiego
Wałbrzych: Remont trzech ulic i placu trwa [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Rusza remont trzech ulic i Pl. Powstańców Warszawy [FOTO]
Wałbrzych: Droga i dwa fragmenty, plac i skrzyżowanie do przebudowy

Nowe Miasto: początek 2 dużych dużych inwestycji drogowychOstatnie przetargi i planowane prace:
Projekty w przygotowaniu
- Chałubińskiego, Poprzeczna, Marconiego - Stary Zdrój: Będą przebudowy trzech ulic. Która pierwsza? (FOTO)
- Dąbrowskiego, 3 Maja i Brygady górniczej - Biały Kamień: które ulice do remontu, o które są prośby? (FOTO)
Skrzyżowanie Sikorskiego - Moniuszki - Wałbrzych: Co z nowym rondem i remontem ul. Moniuszki? [FOTO]

Wałbrzych: skrzyżowanie ul. Sikorskiego zmieni się w rondo? (FOTO)
- Skrzyżowanie Długiej i Wrocławskiej - Wałbrzych: skrzyżowanie Długiej i Wrocławskiej do remontu (FOTO)

ul. Lubelska, Mazowiecka i Browarna - Wałbrzych: Będzie przebudowa trzech ulic i dwóch skrzyżowań w Centrum
Ul. Limanowskiego - przygotowanie - Wałbrzych: Przestrzeń w centrum niemal gotowa. Co z remontem ulicy? [ZDJĘCIA]
Śródmieście: Uwaga, będą utrudnienia na dwóch ulicach!
ul. Słowackiego - Konopnickiej -Wałbrzych: Będzie przebudowa trzech ulic i dwóch skrzyżowań w Centrum

ul. Wrocławska - Wałbrzych: Wrocławska wreszcie doczeka się remontu? (FOTO)
Wałbrzych: ruszają przygotowania do remontu odcinka DK 35
Plac Grunwaldzki - 
Wałbrzych: Skończą obwodnicę, przebudują Pl. Grunwaldzki. Za ile? (FOTO)


Przypominamy też o tej inwestycji:
Schronisko Andrzejówka: trwa remont drogi dojazdowej (FOTO)
Magdalena Sakowska
Foto użyczone: obwodnica - Budimex - budowa obwodnicy Wałbrzycha, Obwodnica Wałbrzycha
ulice: Magdalena Sakowska


Publikacja:

Redakcja - Wałbrzych Dla Was

redakcja@walbrzychdlawas.info


Więcej od - Redakcja - Wałbrzych Dla Was

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?