Trwa budowa obwodnicy Wałbrzycha. Plac budowy objął m.in. pasy zieleni pomiędzy ul. Chrobrego i Kolejową przy Placu Grunwaldzkim. Podczas trwających prac rozbiórkowych pojawiło się pytanie o to, co stanie się ze stojącymi tam rzeźbami.


Na Placu Grunwaldzkim trwają prace związane z budową obwodnicy Wałbrzycha. Demontowane są pasy jezdni na ul. Chrobrego, Wysockiego i Kolejowej. Likwidowane są też skwery odgradzające ul. Chrobrego od Kolejowej. Koniecznością okazała się wycinka tutejszych drzew i mniejszych trwałych nasadzeń. Koparki wybierające korzenie roślin z ziemią niebezpiecznie zbliżyły się do czterech rzeźb Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej zdobiących skwer pomiędzy ul. Kolejową i Chrobrego. 
Chodzi o rzeźby: stojącą najbliżej Komendy Miejskiej Policji - "Narodziny" (wysokość: 120 i 180 cm) Janiny Piskorowskiej-Pieli z 1976 roku z marmuru sławniowickiego,
- "Ojciec i syn"
(110 cm) Ireny Molin-Sowy z 1969 roku z marmuru "Zielona Marianna",
- monument "Biologia i ty" (wysoki na
210 cm) autorstwa Tadeusza Mazurka z 1969 roku z marmuru bolechowickiego,
- oraz rzeźbę "Matka" (130 cm) autorstwa Metody Sowy z 1970 roku z marmuru "Biała Marianna".
Zapytaliśmy, co stanie się z tymi stałymi elementami wałbrzyskiego krajobrazu. - Wszystkie one zostaną profesjonalnie zabezpieczone i będą przewiezione do Starej Kopalni, gdzie pozostaną na czas budowy obwodnicy. Stanie się to lada chwila - zapowiada Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego Ratusza. Dodaje też, że kwestia ta była zapisana w umowie z wykonawcą - firmą Budimex.
To nie pierwszy przypadek przechowywania w Starej Kopalni miejskich zasobów, które trzeba przenieść w związku z budową obwodnicy. Wcześniej trafił tam zabytkowy portal z wyburzanego budynku Separatora z ul. Reja.

Pisaliśmy o tym:
Zabytkowy portal z Separatora trafi do Starej Kopalni (ZDJĘCIA)


Elżbieta Węgrzyn