Trwa budowa obwodnicy Wałbrzycha. Kto w połowie maja wyjechał z miasta i wrócił na początku sierpnia nie poznaje otoczenia kształtującego się węzła w okolicy ul. Reja i Placu Grunwaldzkiego. Pomiędzy ul. Starachowicką a Kolejową zmiany są największe. Co tu powstanie? Zobaczcie najnowsze zdjęcia.

Zaczęło się powoli

Kiedy w drugiej połowie maja ruszyły wyburzenia na ul. Browarnej, prace pomiędzy Piaskową Górą, Podzamczem i Szczawnem-Zdrojem trwały już w najlepsze. Gdy więc 15 czerwca, tuż za węzłem szczawieńskim w Śródmieściu wprowadzono tymczasową organizację ruchu, kierowcy byli trochę zaskoczeni. Podobnie jak zakresem utrudnień i przewężeniami w obrębie ul. Kolejowej, Chrobrego, Sikorskiego i Wysockiego, a także tak szybkim zamknięciem ul. Reja oraz Starachowickiej.Początkowo, prace rozbiórkowe i demontaż pasów jezdni prowadzone były punktowo - na ul. Chrobrego od strony Starego Zdroju, na ul. Sikorskiego na wysokości placu po PKS-ie oraz na ul. Wysockiego od strony Placu Grunwaldzkiego do skrzyżowania i za nim przy Hali Wałbrzyskich Mistrzów. Równolegle demontowano pozostałości po fundamentach Domu Weselnego Maraton i wyburzonej kamienicy przy ul. Browarnej. Dziś miejsca po tych głębokich wykopach są już zasypane. Nadal pozostał zaś wykop w miejscu, gdzie rozbierano fundamenty Separatora.Nabrało rozmachu

W lipcu demontaż połączony z pracami ziemnymi objął już pas oddzielający ul. Chrobrego od Kolejowej, zagarniając kolejne przestrzenie na potrzeby budowy przetransportowano do Starej Kopalni rzeźby z demontowanego skweru, przy okazji dokonano dwóch interesujących odkryć.
Pisaliśmy o tym: WAŁBRZYCH: 3 PŁYTY NAGROBNE UKRYTE W CENTRUM! (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: ODKRYLI DAWNE TOROWISKO [ZDJĘCIA]W miarę postępu prac kierowcy, piesi i podróżujący komunikacją miejską przyzwyczaili się do utrudnień w okolicy Placu Grunwaldzkiego, a także do tymczasowego ronda zlokalizowanego pomiędzy Komendą Miejską Policji i Pogotowiem Ratunkowym. Ma nam ono towarzyszyć przynajmniej do końca 2020 roku. Miasto co prawda łatwiej się korkuje, jednak wbrew czarnowidzom komunikacyjna apokalipsa nie nastąpiła. 


Co z krajobrazu księżycowego?

Prace ziemne połączone z demontażem trwają nadal m.in. na ul. Chrobrego i Wysockiego na placu po byłym PKS-ie. Na placu budowy pojawiły się nowe rury i przewody oznaczające trwające prace instalacyjne. Na ul. Chrobrego i Kolejowej po demontażu nawierzchni pobudowano studzienki, widać już że pas jezdny w tym miejscu będzie poszerzony i że dawne skwery w ich pierwotnym kształcie już nie wrócą. 


Jednak największa rewolucja w tej części placu budowy dociera ku sercu tego największego skrzyżowania od strony Starego Zdroju i ul. Starachowickiej. Pomiędzy Komendą Miejską Policji a DWOMP-em rozpoczęła się wycinka drzew oraz wyrównywanie terenu, to tutaj obwodnica biegnąca ze Starego Zdroju wbije się do przebudowywanego układu komunikacyjnego Śródmieścia. Powstał tu jeden wielki plac budowy, udało się już częściowo zniwelować nachylenie gruntu. Bez drzew miejsce to wygląda na razie pusto i niegościnnie. Wkrótce się to zmieni.   

Trwają przygotowania do budowy ostatniego w przebiegu obwodnicy obiektu inżynierskiego opisanego na planach jako wiadukt WD\Z\7. Rozpocznie się on na ul. Starachowickiej by przejść nad linią kolejową na ul. Reja, wraz z nim powstanie ponad 190-metrowa estakada, najdłuższa w mieście. Prawa nitka wiaduktu będzie mieć długość 193 m, a lewa 168,5 m. Szerokość obiektu - ponad 22 metry. Jego konstrukcja ma być wysoka na niemal 2 metry, a wysokość dźwigara ma osiągać 1,75 metra. Dzięki niemu obwodnica dotrze do Śródmieścia. 


Przypominamy, jak będzie wyglądał cały przebieg obwodnicy
Węzeł ul. Reja - Plac Grunwaldzki:
WAŁBRZYCH: 3 PŁYTY NAGROBNE UKRYTE W CENTRUM! (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: ODKRYLI DAWNE TOROWISKO [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PRZENIOSĄ RZEŹBY Z PLACU GRUNWALDZKIEGO [FOTO]
PLAC GRUNWALDZKI SIĘ ZAWĘŻA [FOTO I MAPY]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PLAC GRUNWALDZKI - RUSZYŁY WYBURZENIA (FOTO)Węzeł w okolicy ul. Żeromskiego:
OBWODNICA WAŁBRZYCHA TAK SIĘ WYŁANIA Z CHAOSU [FOTO I FILM]
WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - BUDOWA PO HORYZONT [ZDJĘCIA]
WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO: TU TEŻ OGRANICZENIA [MAPY]
WYBURZANIE KAMIENICY PRZY UL. ŻEROMSKIEGO 6 [FOTO]

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - RUSZYŁY PRACE [ZDJĘCIA]Węzeł przy rondzie Tesco:

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: TESCO - PRACE NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANE (FOTO)
JUŻ WIEMY JAK SIĘ ŻYJE Z UTRUDNIENIAMI [FOTO]
AKTUALIZACJA: WAŁBRZYCH - SZCZAWNO-ZDRÓJ: KOLEJNE UTRUDNIENIA!
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: UWAGA - ZAMYKAJĄ SIĘ PASY I BRAMY (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZPOCZYNA SIĘ PRZEBUDOWA UL. CHOPINA
SZCZAWNIK BĘDZIE PRZESUNIĘTY PO RAZ KOLEJNY [FOTO]
KOLEJNE BUDYNKI ZNIKAJĄ Z MAPY MIASTA [FOTO]
BATALIA O UL. DŁUGĄ. TRWAJĄ WYBURZENIA [ZDJĘCIA]


Komunikacja miejska:
PLAC GRUNWALDZKI: UTRUDNIENIA DLA PIESZYCH I ZMIANY AUTOBUSÓW
WAŁBRZYCH: OD 25 MAJA LINIA NRV18 ZMIENIA TRASĘ I ROZKŁAD

Organizacja ruchu:

WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO: TU TEŻ OGRANICZENIA [MAPY]
PLAC GRUNWALDZKI SIĘ ZAWĘŻA [FOTO I MAPY]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY
UTRUDNIEŃ]


Szczegóły dotyczące inwestycji:
UMOWA NA BUDOWĘ OBWODNICY PODPISANA [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
WYKONAWCA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO BUDOWY [FOTO]
oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn
wizualizacje: Obwodnica Wałbrzycha, firma Budimex