Pisaliśmy ostatnio o uciążliwościach budowy obwodnicy Wałbrzycha dla mieszkańców. Okazuje się, że niełatwo ma też wykonawca. Coraz więcej znalezionych na placu budowy niezinwentaryzowanych elementów infrastrukturalnych przedłuża trwający etap prac ziemnych. Na co natrafiono?

Pierwsze niespodzianki

Przy niemal każdej budowie, przebudowie i rozbiórce w naszym mieście zdarzają się niespodzianki. Przykładowo, podczas przebudowy poddasza Ratusza znaleziono butelkę po piwie z ciekawym listem (WAŁBRZYCH: ROCZNICA REMONTU RATUSZA, LIST I TAJEMNICZA BUTELKA). Na ul. Kamienieckiej nie spodziewano się m.in. trudności dotyczących infrastruktury wodociągowej i skał w podłożu, na rogu 1 Maja i Limanowskiego znaleziono kości ludzkie (więcej o tym: SZKIELETY LUDZKIE ZNALEZIONE NA UL. LIMANOWSKIEGO). Również m.in. przez znaleziony kamienny kanał kanalizacji deszczowej przedłuża się remont ul. Grabarskiej - WAŁBRZYCH - UL. GARBARSKA: NIESPODZIANKI PRZY REMONCIE [ZDJĘCIA].


Nie inaczej jest podczas budowy obwodnicy. Już na samym początku prac natrafiono na tory kolejowe i pozostałości po torowisku tramwajowym (więcej o tym:OBWODNICA WAŁBRZYCHA: ODKRYLI DAWNE TOROWISKO I NIE TYLKO [ZDJĘCIA]), na pozostałości infrastruktury tramwajowej, a także ukryte pod rzeźbami na skwerze między ul. Kolejową i Chrobrego tablice nagrobne (więcej o tym: WAŁBRZYCH: 3 PŁYTY NAGROBNE UKRYTE W CENTRUM! (FOTO) ). Póki były to drobiazgi, które można przenieść z placu budowy bez ryzyka dla pracowników i mieszkańców miasta znaleziska te traktowano jako ciekawostki. I wtedy nadszedł sierpień...


Niezinwentaryzowany gazociąg i kable


Już podczas sesji Rany Miasta w sierpniu prezydent wspominał o wielu czynnikach utrudniających prace. - W miejscach, gdzie chcielibyśmy widzieć postęp wykonawca natrafia na wiele różnych typowych dla Wałbrzycha przeszkód jakimi są przede wszystkim niezinwentaryzowane elementy infrastruktury - mówił prezydent Roman Szełemej. Włodarz jest na bieżąco informowany o postępach na placu budowy obwodnicy, gdzie do takich znalezisk dochodzi. 


- Proszę sobie wyobrazić, że na aktualnych mapach przygotowywanych do wykonania projektu gazownia nie wie, że ma tam gazociąg, którym nota bene płynie gaz. To, że nie wiemy, że niektóre kable linii średniego napięcia są w ziemi i nikt o nich nie wie, to jest też kwestia. Natomiast mnie najbardziej przeraziło to, że gazownia nie wie, że jest rura, którą płynie gaz. Wykonawca, z którym prowadzimy trudne rozmowy, jak każdy wykonawca, który natrafia na coś, na co nie spodziewał się natrafić - mówił podczas sierpniowej sesji prezydent Roman Szełemej. Mowa o gazociągu, który natrafiono na ul. Kolejowej w Wałbrzychu, czyli placu budowy obwodnicy w okolicy Placu Grunawldzkiego. - Budowa ta skupia na takim długim odcinku wszystkie zagrożenia, które w Wałbrzychu są typowe. Możemy je też spotkać na przykład na ul. Garbarskiej. Właściwie na połowie drogi znaleźli wykonawcy wszystko to, czego nie powinno tam być - konkludował prezydent i konfrontował postępy prac przy obwodnicy z liczbą siwych włosów na głowie swojej i dyrektora ZDKiUM. 


Szyb kopalniany przy Żeromskiego

Przyszła droga sąsiaduje z wieloma reliktami górniczej przeszłości naszego miasta, m.in. Lisią Sztolnią.Jeden z odkrytych na placu budowy przy ul. Żeromskiego byłych szybów szczególnie zainteresował wielbicieli historii regionu. Zapytaliśmy przedstawicieli ZDKiUM, czy bliskość starych szybów może wpłynąć na przebieg budowy w okolicy "węzła Żeromskiego", gdzie powstaje obecnie m.in. wiadukt.
- W dokumentacji projektowej są zapisane badania, które ma wykonać firma Budimex. Zostało jej to zlecone. Chodzi o badania wokół starych szybów Paul i Gustav, wokół których wedle zlecenia firma powinna dokonać odwiertów kontrolnych, po to by zdiagnozować stan gruntu wokół nich. Obecnie nie możemy mówić o kolizji dopóki nie znamy wyników tych badań - wyjaśniał po latem Andrzej Piękny, główny specjalista ds. inwestycji i remontów Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.
Przypominamy, że część dawnych szybów górniczych zlokalizowanych w rejonie przebiegu trasy projektowanej obwodnicy Wałbrzycha została już przebadana na przełomie zimy i wiosny, były to prace polegające na przygotowaniu podłoża trasy obwodnicy wykonane przez wyłonioną w przetargu firmę - Geo-Industrial S.A. z Sosnowca. Firma podpisała ze ZDKiUM umowę 17 grudnia 2018 roku, a 2 stycznia przejęła plac budowy teren tzw węzła Żeromskiego - pomiędzy ulicami Św. Kingi, Żeromskiego, Starachowicką, Ludową i Reja.
Jej działania miały zapewnić aktualizację projektu uzdatniania podłoża w rejonie projektowanej obwodnicy Wałbrzycha, sprawdzeniu poddano, zgodnie z umową, 13 szybów, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla budowy obwodnicy. Chodzi tu o szyby: Pfeiler, Powietrzny, Paul, Emilie, Anna, Rischard, Gustav, Konrad, VIII, IX, 7, 7a i 7b o głębokości od 5,2 m do 130 m. Po wykonaniu otworów i badań geofizycznych podjęta miała zostać decyzja o ewentualnych pracach dodatkowych.Ostatecznie, sprawa szybu przy ul. Żeromskiego została rozstrzygnięta po niemal dwóch miesiącach oczekiwania na decyzję. Prezydent poinformował o tym mieszkańców Starego Zdroju. - Bywam na budowie, w miejscach gdzie jest najwięcej kłopotów przy - Tesco i Placu Grunwaldzkim, gdzie nie ma metra, gdzie czegoś się nie wykopie. Tak jak tutaj, przy ul. Żeromskiego wykopano szyb Gustav nie wiadomo czemu służący aż Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach po dwóch miesiącach się wypowiedział, że można go rozebrać, co będzie kosztować dodatkowe pieniądze.

Mieszkańcy z niepokojem obserwują na stronie projektu wolno przesuwający się licznik postępów prac w poszczególnych częściach powstającej nowej drogi, jednak na mówienie o ewentualnych opóźnieniach jest zbyt wcześnie. Wciąż obowiązuje termin 2021 roku.

 
Zdjęcia i wiadomości z placu budowy:

Węzeł w okolicy ul. Żeromskiego:
OBWODNICA - UDRĘKA MIESZKAŃCÓW STAREGO ZDROJU I NIE TYLKO [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: TAK POŁĄCZY CENTRUM I STARY ZDRÓJ [FOTO I FILM]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA TAK SIĘ WYŁANIA Z CHAOSU [FOTO I FILM]
WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - BUDOWA PO HORYZONT [ZDJĘCIA]
WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO: TU TEŻ OGRANICZENIA [MAPY]
WYBURZANIE KAMIENICY PRZY UL. ŻEROMSKIEGO 6 [FOTO]

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - RUSZYŁY PRACE [ZDJĘCIA]Węzeł ul. Reja - Plac Grunwaldzki:
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: KSIĘŻYCOWY KRAJOBRAZ W ŚRÓDMIEŚCIU (FOTO)
WAŁBRZYCH: 3 PŁYTY NAGROBNE UKRYTE W CENTRUM! (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: ODKRYLI DAWNE TOROWISKO [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PRZENIOSĄ RZEŹBY Z PLACU GRUNWALDZKIEGO [FOTO]
PLAC GRUNWALDZKI SIĘ ZAWĘŻA [FOTO I MAPY]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PLAC GRUNWALDZKI - RUSZYŁY WYBURZENIA (FOTO)Węzeł przy rondzie Tesco:

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: NA PIASKOWEJ GÓRZE ROBI JUŻ WRAŻENIE (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: TESCO - PRACE NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANE (FOTO)
JUŻ WIEMY JAK SIĘ ŻYJE Z UTRUDNIENIAMI [FOTO]
AKTUALIZACJA: WAŁBRZYCH - SZCZAWNO-ZDRÓJ: KOLEJNE UTRUDNIENIA!
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: UWAGA - ZAMYKAJĄ SIĘ PASY I BRAMY (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZPOCZYNA SIĘ PRZEBUDOWA UL. CHOPINA
SZCZAWNIK BĘDZIE PRZESUNIĘTY PO RAZ KOLEJNY [FOTO]
KOLEJNE BUDYNKI ZNIKAJĄ Z MAPY MIASTA [FOTO]
BATALIA O UL. DŁUGĄ. TRWAJĄ WYBURZENIA [ZDJĘCIA]


Komunikacja miejska:
PLAC GRUNWALDZKI: UTRUDNIENIA DLA PIESZYCH I ZMIANY AUTOBUSÓW
WAŁBRZYCH: OD 25 MAJA LINIA NRV18 ZMIENIA TRASĘ I ROZKŁAD

Organizacja ruchu:

WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO: TU TEŻ OGRANICZENIA [MAPY]
PLAC GRUNWALDZKI SIĘ ZAWĘŻA [FOTO I MAPY]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY
UTRUDNIEŃ]


Szczegóły dotyczące inwestycji:
UMOWA NA BUDOWĘ OBWODNICY PODPISANA [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
WYKONAWCA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO BUDOWY [FOTO]


Elżbieta Węgrzyn
fot. archiwalne - z ostatnich tygodni z okolic węzła Żeromskiego i Placu Grunwaldzkiego ELW