Około 5 mln zł z dotacją z NFOŚ będzie kosztował remont nowej siedziby MOPS-u przy ul. Kilińskiego. W odnowionym budynku znajdzie się miejsce dla około 200 pracowników instytucji, będzie winda i Biuro Obsługi Klienta. Wszystko ma działać już od lipca.


Dzięki temu, że będzie winda, wzrosną standardy obsługi, ponieważ, jak mówi dyrektor MOPS-u Grażyna Urbańska, na przestrzeni ostatnich lat zmienił się profil osób korzystających z pomocy społecznej. Coraz mniej jest osób młodych i zdrowych, które wcześniej nie mogły znaleźć pracy, coraz więcej osób starszych i niepełnosprawnych. Te na pewno ucieszy możliwość dojazdu kilkoma autobusami (po remoncie Placu na Rozdrożu, bo na razie omijają one ten region miasta), a nie tylko wybranymi kursami piętnastki, jak na Beethovena.


Na parterze instytucji pojawi się nowoczesne Biuro Obsługi Klienta, będzie też dużo większa sala konferencyjno-szkoleniowa. Bliskość ratusza i innych miejskich urzędów będzie korzystna nie tylko dla klientów, którzy będą mogli załatwić wszystko w jednym miejscu, ale także dla pracowników MOPS-u, którzy podłączą się światłowodem do systemu elektronicznego, jaki funkcjonuje już w magistracie. Ten wspólny system połączy też nowy MOPS z dwoma działami na ul. Limanowskiego – działem świadczeń rodzinnych i działem rehabilitacji osób niepełnosprawnych, co bardzo ułatwi wszystkim pracę. – Do tej pory mieliśmy system zdalny, a nie światłowód – mówi Grażyna Urbańska. – A co do klientów, chcemy zminimalizować ich konieczność przyjazdu do MOPS-u, będą się raczej umawiali indywidualnie na wywiad z pracownikami socjalnymi.

 
W budynku przy Beethovena nie dość, że pracownicy się już nie mieścili, to jeszcze kiedy go budowano 15 lat temu, nie przewidziano konieczności stworzenia aż tylu wejść komputerowych. – Po prostu nie mamy możliwości normalnego podłączenia sprzętu, a w dodatku wszystko jest tak obciążone, że wystarczy, że ktoś włączy czajnik, a nie ma prądu w całym budynku – mówi dyrektor.


W starej siedzibie MOPS-u po remoncie powstanie kilkadziesiąt lokali socjalnych. W remontowanym budynku przy ul. Kilińskiego 1 był niegdyś magazyn dzisiejszej fabryki porcelany "Krzysztof". Potem funkcjonował tam komisariat milicji, później policji i Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane. Przez pewien okres planowano tam urządzić akademiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.


Czytaj też:
MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU - KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?


Tekst i foto: Magdalena Sakowska