Na przełomie listopada i grudnia na wałbrzyskich placach oraz na głównych arteriach miasta pojawiają się świetlne dekoracje świąteczne. W tym roku czeka nas kilka świetlnych niespodzianek.

Kiedy miasto ustroi się na święta?
Dekoracje montowane sukcesywnie w ostatnich dniach na terenie miasta nie są jeszcze uruchamiane. - Część z nich będzie działała od 2 grudnia, ale cała iluminacja będzie gotowa jak co roku na Mikołaja - zapowiada Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.
Wśród montowanych na latarniach ulicznych i placach ozdób są te, które już znamy, ale pojawią się też nowe - dzierżawione przez miasto na kilka lat.  – Zakup nowych ozdób, ich montaż i ich całoroczne przechowywanie jest kosztowne, a mieszkańcom te ozdoby świetlne szybko się nudzą, dlatego zmieniamy lokalizację naszych starych dekoracji, a nowe dzierżawimywyjaśnia Rogiński. Taką strategię przyjęło miasto trzy lata temu, wówczas jej koszty oszacowano na ok. 50 tys. zł rocznie, gmina zachowała sobie możliwość skorzystania z prawa pierwokupu wybranych ozdób. Jednocześnie, sukcesywnie wymieniane i naprawiane są stare miejskie ozdoby świąteczne.

Będzie nowa choinka i nie tylko
W 2013 roku wydzierżawiono m.in. choinkę z Rynku, w tym roku okres dzierżawy tej choinki się skończył i na tym placu stanie nowe iluminowane drzewko. Jak będzie wyglądać? - To niespodzianka. Dodatkowo, na Rynku pojawi się iluminacja fontanny podobna do tej, którą oglądaliśmy w ubiegłym roku na Placu Magistrackim. Ozdoby pojawią się przy zakończonych miejskich inwestycjach drogowych, a także w nowych miejscach, dotąd nie ozdabianych - dodaje zastępca dyrektora ZDKiUM.
Iluminacje świetlne pojawią się tradycyjnie na Rynku, Placu Magistrackim, Kościelnym, Grunwaldzkim, Górnika, parkingu przy ul. Rycerskiej, na ul.  Moniuszki, Broniewskiego, Głównej, Sokołowskiego, Wieniawskiego, Noworudzkiej i 11 Listopada. Miasto każdego roku cieszy oczy mieszkańców iluminacją w nowych miejscach, w tym roku światełka pojawią się m.in. na ul. 1 Maja, w tym na rondzie przy Galerii Victoria. Oświetlone będą też wybrane skrzyżowania m.in. Al. Podwale i Al. de Gaulle'a z ul. Gagarina, a także - to nowość - ul. 1 Maja i II Armii na Sobięcinie.

Przeczytaj też:
KTÓRE ULICE ZMIENIĄ NAZWY? ŻEGNAJ ANTKU KOCHANKU
BĘDZIE NOWE RONDO I OBWODNICA BOGUSZOWA
PLANY DROGOWE MIASTA NA 2017 ROK

REMONT UL. MONIUSZKI
REMONT PLACU NA ROZDROŻU
STRZEGOMSKA JUŻ PRZEJEZDNA
KĄTOWA - REMONT ZAKOŃCZONY

Elżbieta Węgrzyn