Oprócz modelu geologicznego przy Starej Kopalni i modelu Układu Słonecznego przy liceum sióstr na Sobięcinie w konkursie "Toyota – dobre pomysły zmieniają nasz świat" dotację uzyskały także ogród sztuk Artskwer na Nowym Mieście, ogród sensoryczny na Piaskowej Górze i Miasteczko Dzieci w Starych Bogaczowicach.


To już ósma edycja programu, siódma w partnerstwie z Fundacją Edukacji Europejskiej, a druga z Zespołem Szkół nr 5 i jego pracownią architektury krajobrazu, gdzie projekty wykonują uczniowie szkoły pod opieką Katarzyny Spery. W ciągu tych 8 lat 44 pomysły otrzymały dofinansowanie, 370 firm i instytucji wzięło udział w konkursie jako partnerzy, a 293 pracowników Toyoty podjęło się w nim wolontariatu. Jak podkreślał Piotr Sandomierski, przedstawiciel wałbrzyskiej fabryki, cieszy go to, że udział finansowy fabryki systematycznie spada, a wzrasta udział partnerów – firm i organizacji pozarządowych.

W tym roku dwa zwycięskie projekty są dedykowane dzieciom, a jeden – artystom. Obok szkoły podstawowej nr 15 na Piaskowej Górze powstanie ogród sensoryczny, "Przyrodnicza sala zmysłów", dostępny nie tylko dla uczniów, także dla innych dzieci z dzielnicy. Projekt jest wart 11 243 zł, dotacja w ramach konkursu to 8000 zł.

- To projekt innowacyjny, bo takiego ogrodu w Wałbrzychu jeszcze nie ma. Są sale sensoryczne, ale to całkiem co innego. Pomysł na ogrody sensoryczne narodził się w USA w XIX wieku, ale w Polsce pierwsze pojawiły się dopiero w XXI wieku. W naszym ogrodzie będą się odbywać zajęcia terapeutyczne, lekcje plenerowe, będzie ścieżka bosych stóp, skarpa z wbitymi palikami pozwoli dzieciom ćwiczyć równowagę i pozbyć się nadmiaru energii. Murek sensoryczny sprawi, że dowiemy się wiele na temat dotyku, będzie też huśtawka, a donice będą zmieniać swą zawartość, w ogrodzie jest też pięknie kwitnąca śliwa. Inspirowaliśmy się filmem "Tajemniczy ogród" – zapowiadają nauczyciele szkoły nr 15.

Szkole udało się pozyskać 14 partnerów, w tym Nadleśnictwo Wałbrzych i Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe. Dyrektor i nauczyciele wyrazili nadzieję, że dzięki ich pomysłowi dzieci z Piaskowej Góry, których rodziny nie mają działek, będą mogły mieć kontakt z żywym ogrodem i uprawą roślin.

Biuro Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu uzyskało 17 000 dotacji na duży projekt "Artskwer", który pojawi się niedaleko hali sportowej i stadionu na Nowym Mieście, w regionie ul. Piłsudskiego, blisko pizzerii. Na ten projekt, wart 42 485 zł, Biuro otrzymało 20 485 zł z urzędu miasta, wkład własny to 5000 zł. BWA pozyskało 10 partnerów, w tym wałbrzyskich harcerzy i Stowarzyszenie na Rzecz Działań Artystycznych "O!Kultura".

- Pojawią się tam tablice i ścianki ekspozycyjne z oświetleniem ledowym, stoły plenerowe, tyle, żeby pomieścić klasę. To dobre miejsce, bo ludzie tamtędy idą do pracy i do szkoły, zatrzymują się, żeby poćwiczyć na urządzeniach siłowni, to i zatrzymają się, żeby popatrzeć na działania artystyczne, a młodzież z liceum otrzyma miejsce spędzania wolnego czasu. Takie skwery powinny się pojawić także w innych regionach miasta. Artyści często szukają miejsc, gdzie mogliby się skomunikować z publicznością. Będziemy tu zapraszać artystów z całej Polski – tłumaczy Piotr Jonek, przedstawiciel stowarzyszenia, a dyrektor BWA Alicja Młodecka planuje tam imprezę inauguracyjną 1 czerwca.

Miasteczko Dzieci powstanie w miejscu zamkniętego jesienią placu zabaw obok Gminnego Centrum Edukacyjno-Społecznego w Starych Bogaczowicach. Część niesprawnych już urządzeń zostanie zdemontowana, na ich miejsce pojawią się drewniane domki, a w nich typowe dla miasta instytucje i firmy: przychodnia, kawiarnia, kwiaciarnia, sklep warzywny, komisariat, fabryka, a także domy mieszkalne przy ulicach. Wszystko ma być z drewna i kolorowe, dostępne dla dzieci niepełnosprawnych. W tym miejscu mają się odbywać spotkania z ciekawymi ludźmi, przedstawicielami zawodów, takich jak policjant, lekarz, strażak i inni. Będzie też wielka tablica, na której dzieci, zamiast na elewacjach budynków, będą mogły pisać i malować. Projekt jest adresowany głównie do przedszkolaków.

Całość będzie kosztowała 23 000, a dotacja wynosi 19 000 zł, ośmiu partnerów wniesie dodatkowo 2900 zł.

Na temat dwóch najwyżej ocenionych projektów Starej Kopalni i Liceum Sióstr Niepokalanek więcej TUTAJ.

Tekst i foto: Magdalena Sakowska