Młody mieszkaniec Nowego Miasta odpowie za swój czyn jak dorosły. Policja nie doceniła jego starań z zakresu magii i czarodziejstwa.

8 lipca zarzut oszustwa przedstawili policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 17-letniemu mieszkańcowi naszego miasta. Funkcjonariusze w toku przeprowadzonych działań operacyjnych ustalili, że 17-letni wałbrzyszanin w marcu 2020 na jednym z portali akcyjnych, oferował do sprzedaży sprzęt elektroniczny, którego nie posiadał.
Kupujący wpłacił pieniądze za zakup i czekał na przesyłkę, której nigdy nie otrzymał. W ten sposób 17-letni sprawca oszukał mieszkańca Warszawy na kwotę ponad 400 zł.
Teraz 17-latek za swój czyn dowie przed sądem i będzie potraktowany jak osoba dorosła. Grozi mu kara do 8 lat pozbawiania wolności.


Jak nie dać się oszukać "magikowi" internetowemu?

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.

Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę http://centralops.net/co/ oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony  internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są  z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych.  Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

O "wpadkę" nie tylko internetową nie trudno:

Czytaj też:
BOGUSZÓW-GORCE: JAK WYMYŚLIĆ HAKERA, OKRAŚĆ KONTO I PRZEGRAĆ?

POLICJA WAŁBRZYCH: KRADNĄC DANE KLIENTÓW WYŁUDZIŁA 360 000 ZŁ
STARY ZDRÓJ: WPADŁ OSZUST WYŁUDZAJĄCY KREDYTY BANKOWE
POLICJA: SFAŁSZOWAŁ ŚWIADECTWO PRACY. TEGO SIĘ NIE SPODZIEWAŁ...
POLICJA: JAK TO MIESZKANIEC WAŁBRZYCHA PODROBIŁ NA 1 200 000 ZŁ
WAŁBRZYCH: DWAJ 18-LATKOWIE ZROBILI UŻYTEK Z DOMOWEJ DRUKARKI
JEGO PIENIĄDZE WYDAŁY SIĘ PODEJRZANE
LEWE DOKUMENTY, ALE PIENIĄDZE BYŁY PRAWDZIWE

SFAŁSZOWALI UMOWĘ, BY WYŁUDZIĆ KREDYT

UKRADŁA TOŻSAMOŚĆ SWOJEJ SZWAGIERKI
CZYJ DOWÓD OSOBISTY POSZEDŁ PO KREDYT?
PODROBIŁA PRAWO JAZDY. BRYTYJSKIE...
MIESZKANIEC POWIATU W SZAJCE WYŁUDZAJĄCEJ KREDYTY
WYŁUDZENIA, ŁAPÓWKI I PODROBIONE DOKUMENTY
WPŁATOMATY BĘDĄ MOGŁY ZABRAĆ NASZE PIENIĄDZE

oprac. ELW
KMP Wałbrzych