W wieku 92 lat zmarła w ostatnią niedzielę (10 października) w Monachium Beatrice Maria Luise Margarethe, hrabianka von Hochberg-Pless i baronówna na Książu. Siostra księcia Bolko była ostatnią kobietą ze słynnego śląskiego rodu urodzoną w Książu w 1929 roku. Zamek Książ odwiedziła po raz ostatni w kwietniu 2014 roku.

Urodzona w Książu

Starsza siostra głowy rodu Hochbergów, księcia Bolko von Pless urodziła się w Książu 15 lipca 1929 roku. W zamku, który należał do jej rodziny w latach 1509-1943 spędziła pierwsze pięć lat swojego życia. W latach 1938-40 zamieszkiwała górnośląską rezydencję Hochbergów w Pszczynie.Po wojnie odwiedziła Książ po raz pierwszy w 2002 roku w towarzystwie brata. W czasie swojej ostatniej wizyty w 2014 roku, nie kryła wzruszenia zwiedzając dom, w którym upłynęło jej wczesne dzieciństwo. -Tutaj był mój plac zabaw - mówiła wskazując na oblegany dziś przez turystów dziedziniec honorowy. Wspominała także ducha, którym ją straszono i którego istnienie wszyscy traktowali śmiertelnie poważnie
.Rodzina zmarłej hrabianki

Hrabianka, która po urodzeniu została zarejestrowana jako pierwsze dziecko księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless (zm. 1938) z jego drugiego małżeństwa z hiszpańską markizą Klotyldą da Silva y Gonzales de Candamo (zm. 1978) w rzeczywistości była wnuczką jego i księżnej Daisy (zm. 1943).Jej rodzicami byli najm
łodszy, książęcy syn z pierwszego małżeństwa Bolko (zm. 1936) i jego hiszpańska macocha, którą poślubił ostatecznie po jej rozwodzie z księciem w 1934 roku. W Książu mieszkała od urodzenia do 1934 roku. Beztroskie dzieciństwo na zamku dzieliła z młodszym bratem Konradem (1930-34), który umarł na zapalenie opon mózgowych i został pochowany w książańskim parku.


- Mam wspomnienia dotyczące mojej babci Daisy, ale z czasu, kiedy mieszkała w wilii w Wałbrzychu. Pamiętam, że była wtedy bardzo chora i poruszała się na wózku. Bardzo dobrze pamiętam też ten wałbrzyski dom – wspominała.


Ostatnie lata swojego
życia spędziła w Monachium, gdzie rodzina Hochbergów osiedliła się po II wojnie światowej. Wcześniej przez wiele lat mieszkała w Londynie, a w czasie swojego pierwszego małżeństwa z lekarzem Frankiem Lindemannem także w Seattle w USA, gdzie pracowała krótko jako modelka. Z jej drugiego małżeństwa z węgierskim arystokratą Andreasem Rudnay de Rudno et Divekujfalu przyszła na świat jedna córka Olivia.


W wydanym w 2018 roku dla rodziny i przyjaciół bardzo osobistym tomiku wspomnień rozwiała ostatecznie wątpliwości dotyczące jej faktycznego ojcostwa. We wstępie do publikacji pt. „Nic nie pozostało takie, jakim było!” stwierdziła: Przeszłość jest historią, przyszłość tajemnicą, ale każda chwila jest prezentem.


W tym roku opuścili nas już:
Wałbrzych: nie żyje wałbrzyski artysta Józef Obacz
WAŁBRZYCH: WSPOMINAMY TADEUSZA SŁOWIKOWSKIEGO (FOTO)
Ryszard Kozłowski pożegnany. Wzruszająca uroczystość [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Nie żyje Andrzej Wawrzyniak. ZS nr 7 w żałobie
Wałbrzych: II LO w żałobie, żegna Izabelę Kluzek
Głuszyca: Nie żyje Daniela Błachotnik. 26 czerwca pogrzeb
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu w żałobie
Szczawno-Zdrój: Major Jacek Baran - pożegnanie [ZDJĘCIA]

Wałbrzych: Odszedł Jan Kołodziejczyk Boguszów-Gorce utracił ostatnio wielu:
Boguszów-Gorce: strażacy i mieszkańcy żegnali Ryszarda Gałka (FOTO)
Odszedł Zdzisław Szpak wszechstronny artysta
Zmarł Sebastian Drapała, pogrzeb we wtorek
Boguszów-Gorce: Żegna Zasłużonego Ryszarda Trynkiewicza
Boguszów-Gorce: Druh Ryszard Iwanicki - strażackie pożegnanie [ZDJĘCIA]
Kuźnice Świdnickie: Odeszła Józefa Kobiałko. Pogrzeb w sobotę
PSP nr 6 w Kuźnicach: Szkoła w żałobie, ale z nowym patronem
Edward Drąg - zasłużony boguszowski trener pożegnany [ZDJĘCIA]


Autor: Mateusz Mykytyszyn
Zdjęcia użyczone przez Zamek Książ w Wałbrzychu
oprac. ELW