Wilki w tym roku stały się w naszym regionie wyjątkowo aktywne - fotopułapki zarejestrowały je aż dwa razy, a pierwszy niewielki opad śniegu w górach sprawił, że od razu "podpisały się" na leśnych drogach. Jak z tego wynika - zimą będzie można znaleźć wilcze tropy. Nawet w pobliżu Andrzejówki.


Wędrują po Górach Suchych

Jak informuje Nadleśnictwo Wałbrzych, na zdjęciu zrobionym 13 listopada przez leśniczego z Łomnicy Andrzeja Stochela widać charakterystyczne sznurowanie - układanie się tropów w jednej linii, spowodowane m. in. tym, że wataha wilków idzie dosłownie "łapa w łapę".

- Wilki często sznurują - idą prosto do celu pozostawiając pojedyncze odciski łap, bo tylna łapa trafia w odcisk przedniej, a i często kolejne osobniki idą po śladach pozostawionych przez te poprzednie. Tutaj widać, że w zwartej grupie przemaszerowały 2-3 wilki. Psy natomiast (kto ma, ten wie) na ogół krążą od prawej, do lewej, tu się trochę cofną, tu podrepczą w jednym miejscu i rzadko ta tylna łapa trafia w odcisk pierwszej, przez co pozostawiany jest podwójny ślad. Jednak tym, co mylą tropy wilków z psimi, wcale się nie dziwimy. Czasami naprawdę bardzo trudno jest je rozróżnić - tłumaczy Mateusz Majchrzyk, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wałbrzych.

Zdjęcie tropów zostało zrobione tam, gdzie aktywność wilków odnotowano już wielokrotnie, a widywano ich ślady w okolicach Łomnicy, Rybnicy Leśnej, Sokołowska.

- Leśniczy Andrzej Stochel i jego podleśniczy codziennie natrafiają na ślady w różnych miejscach leśnictwa - tu pod Szpicakiem, tam pod Turzyną, a nawet 30 metrów od Andrzejówki.
Oprócz tropów na śniegu wilki pozostawiały też inne ślady bytowania. W kilku miejscach było widać, jak znakowały swój rewir - tarzały się w śniegu i oddawały w tym miejscu mocz. Na początku zazwyczaj idzie para alfa, a reszta osobników za nimi - wyjaśnia rzecznik.


A jak sprawdzić, czy to na pewno wilk?


Jakie cechy należy wziąć pod uwagę przy rozróżnianiu pojedynczych tropów wilków i psów? Trop wilka ma długość 10-13 cm, szerokość 7-8 cm; pomiędzy odbitymi poduszkami łapy widać charakterystyczny "X". Moglibyśmy go tam nakreślić nie przecinając obrysu poduszek. U psów na ogół tak się nie da, ponieważ ta przestrzeń między nimi jest dużo mniejsza.

- Do tego t
rop wilka jest tak jakby bardziej wydłużony i symetryczny w porównaniu do tropu psa - tłumaczy przedstawiciel nadleśnictwa. - Jednak rozróżnianie pojedynczego tropu może sprawiać trudności i nigdy nie da 100% pewności. Rasy dużych psów, takich jak malamut, husky, czy owczarek niemiecki, mogą mieć te tropy bardzo, bardzo podobne, a na przykład wilczak czechosłowacki ma wręcz identyczne.

Dlatego rozpoznawanie powinno się opierać zarówno na podstawie pojedynczego tropu, jak i dłuższego odcinka pokonanego przez zwierzę. Wędrujący po górach nie mają powodu do niepokoju, bo mogą spotkać tropy, ale wilków nie zobaczą. Przypominamy o niespuszczaniu psów ze smyczy na górskich szlakach.O wilkach pisaliśmy:

2019
Październik 2019: NADLEŚNICTWO WAŁBRZYCH ZABIERA GŁOS W SPRAWIE WILKÓW (NOWY FILM)
Wrzesień 2019: WILCZA GÓRA CZY WŁODARZ? KONFLIKT TRWA I SĄ WILKI (FOTO, FILM)
Kwiecień 2019: WAŁBRZYCH REGION: WILKI I MUFLONY POLICZONE - ILE STRAT?
Luty 2019: GÓRY WAŁBRZYSKIE I KAMIENNE - CZY NASZE WILKI... SZCZEKAJĄ?


2018
MAJ 2018: WAŁBRZYCH REGION: ROZSZARPANY CIELAK. CZY TO WILKI?

2017
grudzień 2017 - WAŁBRZYCH REGION: WILKI ZADOMOWIŁY SIĘ W NASZEJ OKOLICY
NAUKOWCY LICZĄ WILKI W POLSCE. A U NAS SĄ NIEDŹWIEDZIE?


2016
grudzień 2016 - WAŁBRZYCH REGION / GOLIŃSK: MYŚLIWI OKO W OKO Z WILKAMI
wrzesień 2016 - WILCZA RODZINA DOBRZE SIĘ CZUJE W NASZYCH LASACH [FILM]
sierpień 2016 - TO PEWNE! WILKI ZAMIESZKAŁY W OKOLICY WAŁBRZYCHA [ZDJĘCIA]Opr. MS
Foto użyczone: Nadleśnictwo Wałbrzych (A. Stochel)