Poważny wyciek gazu wystąpił w budynku wielorodzinnym na ul. Walentynowicz w Boguszowie-Gorcach. Był on przyczyną ewakuacji całej kamienicy. Do zdarzenia doszło 4 lipca 2019 w godzinach popołudniowych.

4 lipca około godz. 14 dokonujący przeglądu kominiarskiego pracownik wyczuł ostry zapach gazu wydobywający się  wydobywający się z piwnicy czterokondygnacyjnej kamienicy przy ul. Walentynowicz (dawna Przodowników Pracy) w Boguszowie. Dodatkowo, budynek ten przylega jedną ścianą do drugiej równie wysokiej kamienicy - razem stanowią niemal dwuklatkową całość. Pracownik pamiętający katastrofę w Świebodzicach doskonale znał zagrożenie, na jakie narażeni są mieszkańcy budynku ponieważ na co dzień pełni on też służbę w OSP Boguszów. Mężczyzna zawiadomił służby i jeszcze przed ich przyjazdem razem z kolegą rozpoczęli ewakuację zagrożonej kamienicy.Rozszczelnienie instalacji nastąpiło na zewnątrz budynku, jednak gaz gromadził się w niewentylowanej piwnicy. Działo się to niepostrzeżenie ponieważ wczesnym popołudniem nikt tam nie zaglądał. Gdyby nie przegląd kominiarski mogłoby dojść do tragedii...
Na miejsce zadysponowane zostały cztery zastępy strażackie (wóz dowódczy, gaśniczy i techniczny, a także OSP Boguszów), pogotowie gazowe oraz inne służby do zabezpieczenia miejsca.
- Stwierdzono rozszczelnienie instalacji gazowej - rury niskiego ciśnienia doprowadzającej gaz do budynku. W pomieszczeniach gospodarczych było wysokie stężenie gazu. Pomiarów dokonali zarówno strażacy, jak i Pogotowie Gazowe. Z budynku ewakuowano 15 osób - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Prace na wymagającej pilnej naprawy instalacji wykonywali pracownicy pogotowia gazowego. Działania strażaków zakończyły się po około trzech godzinach. 

Zobacz też:
ZAGROŻENIE WYBUCHEM NA UL. KONOPNICKIEJ [FOTO]
ZAGROŻENIE WYBUCHEM, EWAKUACJA I DWIE TAJEMNICZE SUBSTANCJE

Elżbieta Węgrzyn
fot. OSP Boguszów