Liczba zakażeń koronawirusem wzrasta w całym kraju, również w powiatach wokół Wałbrzycha. Prezentujemy statystyki i ostatnie wydarzenia związane z przebiegiem pandemii w regionie, między innymi przypadki w szkołach i placówkach zdrowia.


Powiat świdnicki

Tu od 15 września przybyło 17 nowych przypadków, a od 1 września aż 25. Liczba zgonów od początku pandemii - 12.

Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna przedstawiła 23 września kolejny raport dotyczący zachorowań na koronawirusa w powiecie świdnickim. Pojawiły się nowe zakażenie w Świdnicy, Marcinowicach i Żarowie. Jeden z przypadków dotyczy ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy. Uczniowie klasy (i wychowawca), do której uczęszczała osoba z COVID-19, do końca tygodnia zostali zwolnieni z obowiązku uczęszczania do placówki i poddani obserwacji. Reszta szkoły funkcjonuje bez zmian.

Przypominamy, że kilka dni temu u jednego z uczniów w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy wystąpiły objawy COVID-19. Dyrekcja postanowiła skrócić zajęcia 21 września. 22 września zajęcia w placówce zostały odwołane. Osoba z podejrzeniem koronawirusa trafiła na kwarantannę. Wyniki testu znane będą niebawem.
Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Świdnicy szuka też osób, które 19 września podróżowały autobusami linii Flixbus na trasie Zakopane - Wrocław i Wrocław - Jelenia Góra.


Powiatowa stacja sanitarno - epidemiologiczna:

Powiat świdnicki, 23.09.2020:

3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim:
- kobieta, wiek średni, gmina Marcinowice,
- kobieta, wiek średni, Żarów,
- mężczyzna, młody, Świdnica.


liczba osób objętych kwarantanną - 51
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 42
liczba osób ze względu na podejrzenie COVID-19 - 8

liczba zdiagnozowanych dotychczas pacjentów (potwierdzonych) - 165 (15 przypadków Świebodzice, 93 przypadki Świdnica, 20 przypadków gmina Świdnica, 7 przypadków Strzegom, 5 przypadków gmina Strzegom, 9 przypadków Żarów, 8 przypadków gmina Żarów, 2 przypadki gmina Jaworzyna Śląska, 1 przypadek Marcinowice, 2 przypadki gmina Marcinowice, 1 przypadek gmina Dobromierz, 2 przypadki - osoby bezdomne);

liczba ozdrowieńców - 132 (56 kobiet i 21 mężczyzn ze Świdnicy, 9 kobiet i 8 mężczyzn z gminy Świdnica, 9 kobiet i 4 mężczyzn ze Świebodzic, 3 mężczyzn i 1 kobieta ze Strzegomia, 2 mężczyzn z gminy Strzegom, 2 kobiety i 4 mężczyzn z Żarowa , 4 mężczyzn i 2 kobiety z gminy Żarów, 2 kobiety gmina Jaworzyna Śląska, 1 kobieta Marcinowice, 2 mężczyzn bezdomnych, 1 kobieta gmina Dobromierz, 1 mężczyzna gmina Marcinowice).


Powiat kamiennogórski

Tu od 20 września przybył jeden nowy przypadek, a od 1 września 4 nowe. Zmarły 2 osoby od początku pandemii.Powiat kłodzki

Tu od 22 września przybyły 3 nowe przypadki, od 15 września - 16, a od 1 września - 34. Zmarło do tej pory 18 osób.

Jeśli chodzi o szkoły, to do tej pory zakażenie wykryto w powiecie u uczennicy Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju oraz u dyrektora LO w Kłodzku. A do piątku 25 września są wstrzymane przyjęcia na oddział neurologiczny kłodzkiego szpitala, gdzie zakażenie dotyczyło kilku pracowników i pacjenta. Wcześniej chorobę wykryto także u pracowników starostwa powiatowego.Powiat dzierżoniowski

Liczba łącznych zakażeń koronawirusem w powiecie dzierżoniowskim 22 września wynosiła 64 od początku pandemii. Od 1 września przybyły 4.


Powiat jaworski


Tu 22 września u dwóch pracownic Przychodni Rejonowej w Jaworze odnotowano wirus Covid-19. Jedna z nich brała wcześniej udział w spotkaniu, gdzie zakażonych zostało kolejne 7 osób. Aktualnie w Jaworze zdiagnozowano 11 osób z wirusem Covid-19. W powiecie odnotowano do tej pory 41 przypadków, 26 osób wyzdrowiało, a 2 zmarły.


Republika Czeska


U naszych południowych sąsiadów liczba zakażeń gwałtownie rośnie - 16 września przekroczyła 2000 i był to rekord. 17 września przekroczyła 3100 nowych dobowych zakażeń, a między 16 a 22 września osiągnęła liczbę około 12 500 nowych zachorowań. Na szczęście dla Polaków w pasie przygranicznym sytuacja nie jest najgorsza - najgorzej jest w Pradze.


Nasz aktualizowany na bieżąco raport dotyczący koronawirusa:
KORONAWIRUS: MAMY JUŻ LEK, ALE I REKORDY ZAKAŻEŃ (AKTUALIZACJA)


Opr. MS
Foto: ilustracyjne