Sytuację pandemiczną w powiatach sąsiednich względem wałbrzyskiego można streścić krótko: na zachodzie dobrze, na wschodzie średnio, a na południu źle... Jaki dobowy przyrost, ile aktywnych przypadków, gdzie na wymaz czeka się ponad 10 dni i gdzie szpital zawiesił oddziały?Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za niezgodności w informacjach przekazywanych przez cytowane źródła.


Powiat świdnicki:


23.11.2020 (stan na godzinę 11.00):

34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim.

liczba osób objętych kwarantanną - 1658
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 17
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie COVID-19 - 141
liczba zdiagnozowanych dotychczas pacjentów (potwierdzonych) - 2107
liczba ozdrowieńców - 544
liczba zgonów - 50 (dzień wcześniej 48).

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na terenie miasta i powiatu jest 1514 aktywnych przypadków - więcej tylko we Wrocławiu i w powiecie kłodzkim.Szpital zawiesza

Decyzją Ministra Zdrowia z dnia 16 listopada 2020 r. szpital w Świebodzicach prowadzony przez Mikulicz Sp. z.o.o. zabezpiecza 47 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażeniem wirusem SARS COV 2.
W związku z powyższym zawieszone zostały oddziały: Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Chirurgii Ogólnej w celu dostosowania szpitala do wymogów wynikających z polecenia Ministra Zdrowia.

Policjant daje przykład

Starszy sierżant Łukasz Machnik na co dzień pracujący w Zespole Prewencji - Komisariatu Policji w Strzegomiu, odpowiedział na apel i 20 listopada 2020 roku pojawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Policjant, który jest ozdrowieńcem po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, bez wahania postanowił pomóc osobom, którzy nadal walczą z tą chorobą. Zgłosił się do placówki i oddał osocze. Zawiera ono przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych z objawami zakażenia zagrażającymi życiu. Po przetoczeniu przeciwciała mają za zadanie eliminację koronawirusa z organizmu zakażonego pacjenta.Powiat kamiennogórski

Tu według danych wojewody sytuacja się poprawiła na tyle, że w ciągu doby 23 listopada przybyło tylko trzech nowych chorych. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na terenie miasta i powiatu jest 340 aktywnych przypadków, z czego 182 w samej Kamiennej Górze.

Powiat kłodzki

Tu sytuacja jest bardzo trudna. Według danych kłodzkiego sanepidu w powiecie przybyło 23 listopada aż 190 nowych przypadków, najwięcej na Dolnym Śląsku i są tam obecnie 1862 aktywne przypadki koronawirusa, więcej ma tylko miasto Wrocław - ponad 2000.
Starosta kłodzki Maciej Awiżeń poinformował 23 listopada, że cztery karetki Wojsk Obrony Terytorialnej pobierać będą wymazy do badań w kierunku koronawirusa na terenie powiatu kłodzkiego. Wcześniej nie dojeżdżały na czas i mieszkańcy powiatu czekali na wymaz 10 dni i więcej.

Starosta zaapelował też o pomoc dla szpitala powiatowego w Kłodzku, gdzie oddział "covidowy" z 70 łóżkami musiał powstać bardzo szybko i teraz brakuje sprzętu i rzeczy niezbędnych do stworzenia kolejnych dodatkowych miejsc - potrzebne są kołdry, poduszki, termometry elektroniczne, stojaki do kroplówek i inne elementy wyposażenia. Na ten cel Fundacja "Razem Możemy Więcej" przy Domu Dziecka w Kłodzku ogłosiła zbiórkę publiczną.


Powiat dzierżoniowski


Sytuacja epidemiologiczna w powiecie dzierżoniowskim według PSSE Dzierżoniów 23 listopada:

Nowe:
Ilość nowych zakażonych - 33
Ilość zgonów nowych - 0
Ilość nowych wyzdrowień - 0

W sumie:
Ilość osób zakażonych - 2308
Ilość zgonów - 50
Ilość ozdrowieńców - 1216

Aktualnie:
Liczba osób w kwarantannie + izolacji - 1079.

Liczba aktywnych przypadków według danych WSSE: 959.


Powiat jaworski


Strona PSSE Jawor nie działa, dane na dzień 20 listopada za portalem jawor.24h.pl:


Bilans koronawirusa w powiecie jaworskim:

  • Gmina Jawor - 209 osób zakażonych, 131 osób wyzdrowiało, 6 osób zmarło
  • Gmina Bolków - 103 osoby zakażone, 47 osób wyzdrowiało, 7 osób zmarło
  • Gmina Paszowice - 23 osoby zakażone, 16 osób wyzdrowiało
  • Gmina Wądroże Wielkie - 36 osób zakażonych, 28 osób wyzdrowiało
  • Gmina Męcinka - 45 osób zakażonych, 32 osoby wyzdrowiały
  • Gmina Mściwojów - 22 osoby zakażone, 20 osób wyzdrowiało, 1 osoba zmarła.


Łącznie zakażenie koronawirusem na terenie powiatu jaworskiego potwierdzono u 726 osób, 274 z nich wyzdrowiało, a 14 zmarło. Kwarantanną objęto 691 osoby, a nadzorem epidemiologicznym 0. Przyrost dobowy według danych wojewody - 4 przypadki, liczba aktywnych przypadków według danych WSSE - 429.


Raport wojewody dolnośląskiego na 23 listopada 2020:Liczba aktywnych przypadków na 23 listopada - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna:
Obecne dane z sąsiednich powiatów można porównać z wcześniejszymi z:

17 listopada: Koronawirus region: czy jest choć trochę lepiej?
10 listopada:
Koronawirus region: nowe przypadki zakażeń idą w setki
27 października: Wałbrzych region: koronawirus w natarciu na sąsiadów


Nasz na bieżąco aktualizowany raport z pandemii w Wałbrzychu i powiecie:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH I POWIAT: JUŻ 2,5 TYS. ZAKAŻEŃ, 134 NOWE (AKTUALIZACJA)

Czytaj też:
Świebodzice: uratowali matkę chorą na COVID-19 i jej noworodkaOpr. MS
Foto: Świdnica Dla Was.info