Wzrasta ilość zakażeń koronawirusem w Wałbrzychu i powiecie, wzrasta także u naszych sąsiadów. I to gwałtownie. Do tego jedna z gazet pisze o zarażonej pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w naszym mieście.


Kwarantanna po zbiórce krwi w Lubawce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu odwołuje najbliższe, wyjazdowe akcje pobierania krwi. Powodem jest stwierdzenie koronawirusa u jednej z osób biorących udział w charytatywnej zbiórce krwi odbywającej się w sobotę 29 sierpnia w Lubawce. Ponad 50 uczestników imprezy znalazło się na kwarantannie. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", po zbiórce nadeszły badania przesiewowe wykonane załodze wałbrzyskiego krwiobusa. Okazało się, że test jednej z pielęgniarek był pozytywny. W związku z tym 11 osób z powiatu wałbrzyskiego znalazło się na kwarantannie.

Z powodu tego przypadku
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odwołało wszystkie wyjazdowe akcje od 31 sierpnia do 4 września. Nie odbędą się akcje w: Jeleniej Górze, Kłodzku, Świętoszowie, Strzegomiu, Bielawie, Świdnicy, Dzierżoniowie, Zgorzelcu. Centrum w Wałbrzychu działa jednak w standardowych godzinach.


U sąsiadów

Powiat kamiennogórski długo miał tylko kilka potwierdzonych przypadków COVID-19 - obecnie, jak wynika z raportu tamtejszego starostwa powiatowego z 1 września, jest ich tam 17 (od początku pandemii), 16 już wyzdrowiało, a 96 jest na kwarantannie.


Powiat świdnicki


W Świdnicy i powiecie świdnickim przez kilka tygodni nie było żadnych nowych przypadków COVID-19, a liczba chorych utrzymywała się na poziomie 131, niestety w ostatnich dniach wszystko się zmieniło. Najpierw przybyło pięciu nowych chorych, a tylko 1 września - aż czterech.

Komunikat Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy:

Powiat świdnicki, 01.09.2020 (stan na godzinę 14.00):

4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim:

- mężczyzna, młody, gmina Żarów,

- mężczyzna, wiek średni, gmina Świdnica,

- mężczyzna, wiek średni, Świebodzice,

- mężczyzna, starszy, gmina Marcinowice.

liczba osób objętych kwarantanną - 54

liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 10

liczba osób ze względu na podejrzenie COVID-19 - 2


liczba zdiagnozowanych dotychczas pacjentów (potwierdzonych) - 140
(13 przypadków Świebodzice, 86 przypadków Świdnica, 15 przypadków gmina Świdnica, 4 przypadki Strzegom, 3 przypadki gmina Strzegom, 6 przypadków Żarów, 6 przypadków gmina Żarów, 2 przypadki gmina Jaworzyna Śląska, 1 przypadek Marcinowice, 1 przypadek gmina Marcinowice, 1 przypadek gmina Dobromierz, 2 przypadki - osoby bezdomne)

liczba ozdrowieńców - 121 (56 kobiet i 20 mężczyzn ze Świdnicy, 7 kobiet i 4 mężczyzn z gminy Świdnica, 8 kobiet i 4 mężczyzn ze Świebodzic, 3 mężczyzn i 1 kobieta ze Strzegomia, 2 mężczyzn z gminy Strzegom, 2 kobiety i 4 mężczyzn z Żarowa , 3 mężczyzn i 2 kobiety z gminy Żarów, 2 kobiety gmina Jaworzyna Śląska, 1 kobieta Marcinowice, 1 mężczyzna bezdomny, 1 kobieta gmina Dobromierz)

liczba zgonów - 11.


Sytuacja w regionie - dane wojewody dolnośląskiego:


Najwięcej zakażeń w naszym regionie stwierdzono do tej pory w powiecie kłodzkim: 415 przypadków.O koronawirusie w mieście i regionie piszemy na bieżąco:
KORONAWIRUS: NOWE ZAKAŻENIA W WAŁBRZYCHU I POWIECIE (AKTUALIZACJA)


Opr. MS
Foto: Świdnica Dla Was.info