Zaostrzenie 24 marca zasad ogólnospołecznej kwarantanny uderza w osoby przekraczające granicę codziennie w drodze do pracy. Co się zmienia od 27 marca?

Jak informuje wojewoda dolnośląski, w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

- Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim - wyjaśnia przedstawiciel administracji rządowej. 

Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.


Jak było dotąd?


Od 15 marca na Dolnym Śląsku można przekroczyć granicę tylko w wyznaczonych miejscach. Na terenie województwa czynne są przejścia: Jędrzychowice, Zgorzelec, Jakuszyce i Kudowa Słone, a także w Lubawce (Wałbrzych - Czechy: jedno przejście otwarte, ale co trzeba mieć?). Granicy z Czechami nie przekraczamy już zatem ani w Golińsku, ani w Różanej koło Mieroszowa na terenie naszego powiatu. Kostrzyn nad Odrą, Słubice, Gubin i Zgorzelec to przejścia, w których granice można przekroczyć pieszo.
Wyjątkowo, wyjęte spod kwarantanny były między innymi osoby, które pracują za granicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczyło to zarówno Polaków pracujących za granicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. Obcokrajowcy mogli przyjeżdżać do pracy za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie byli w takiej sytuacji objęci obowiązkiem 14-dniowek kwarantanny. Od 27 marca ma się to zmienić.

Przypominamy też:
Wałbrzych - Czechy: jedno przejście otwarte, ale co trzeba mieć?
Dolny Śląsk: jaka sytuacja na granicy, które przejścia zamknięte?
Koronawirus: Państwa zamykają granice, wprowadzają stan wyjątkowy


oprac. ELW, MS
fot. Elżbieta Węgrzyn