Dziś padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem w kraju, mamy też nowych chorych w regionie i powiecie. Sprawdziliśmy jaki był efekt działań policjantów w Wałbrzychu i powiecie wspierających działania kontrolne inspektorów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.

- Wałbrzyscy policjanci wspólnie z inspektorami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu kontrolują placówki handlowe i sprawdzają, czy pracownicy oraz sami klienci stosują się do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Funkcjonariusze odwiedzają również różnego rodzaju lokale, restauracje, stacje benzynowe oraz środki transportu zbiorowego - wylicza Agnieszka Głowacka-Kijek z zespołu komunikacji społecznej w KMP Wałbrzychu.Wzmożone kontrole pojawiły się w sierpniu w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim. Policjanci w związku z nawrotem epidemii koronawirusa podjęli szersze działania i prowadzą je we współpracy ze strażą miejską a także również wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.


W ostatnich dniach sierpnia funkcjonariusze odwiedzili różnego rodzaju sklepy, lokale, a także restauracje, m.in. w Walimiu, Głuszycy oraz Boguszowie-Gorcach. Policjanci przez ostatnie tygodnie nadzorują, czy pracownicy oraz klienci sklepów stosują się do przepisów rozporządzenia podczas pobytu w placówkach handlowych. Policyjne patrole sprawdzają również, czy podróżujący w środkach transportu zbiorowego oraz w innych miejscach publicznych respektują obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia, w tym zachowują odległość od siebie, czy też obowiązkowo zasłaniają usta i nos maseczką lub innym elementem odzieży.

Jaki jest efekt działań dotyczących nakazów związanych z epidemią w pierwszych ponad trzech tygodniach września? 
- W ponad 300 interwencjach pouczono około 710 osób i wypisano 7 mandatów. Do drastycznych wzrostów liczby zakażeń stosowane były przede wszystkim pouczenia, nie jest wykluczone, że proporcje te się zmienią pod wpływem zmieniającej się sytuacji epidemicznej - zaznacza Głowacka-Kijek.

Przypominamy, że dziś odnotowano rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w naszym kraju, zwyżkują też statystyki regionalne:
Koronawirus: Rekordy zakażeń w kraju i regionie! [AKTUALIZACJA]

Co w ościennych powiatach? - Koronawirus u sąsiadów: szkoły, urzędy, przychodnie, statystyka


oprac. Elżbieta Węgrzyn