Przez nasze miasto ma mknąć Kolej Dużych Prędkości z Wrocławia do granicy z Czechami. Sprawdzamy, co już wiadomo - i jaki jest czasowy zasięg tych planów.


Wałbrzych ma być szybciej

O sprawie pisaliśmy jeszcze czysto teoretycznie: WAŁBRZYCH, REGION: POWSTANIE CAŁKIEM NOWA LINIA SZYBKIEJ KOLEI (MAPY)?
A teraz spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje do końca roku ogłosić przetargi na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla 560 km z 1800 km planowanych nowych linii kolejowych CPK - podaje PAP. W Dzienniku Urzędowym UE ukazało się ogłoszenie informacyjne w tej sprawie.

Przypominamy, że Centralny Port Komunikacyjny według informacji rządowej to "nowy system transportowy dla Polski, obejmujący budowę Portu Solidarność – centralnego lotniska dla Polski i hubu przesiadkowego dla Europy Środkowej i Wschodniej – zlokalizowanego 37 km od centrum Warszawy".

Pierwsze przetargi mają być ogłaszane w listopadzie i grudniu. Jak informuje PAP, konkretne daty zależą od uzyskania przez spółkę zgód korporacyjnych w ramach nadzoru właścicielskiego Ministerstwa Aktywów Państwowych.Według planów w ramach 560 km nowych linii kolejowych przetargi mają dotyczyć odcinków:

  • Warszawa Zachodnia–CPK–Łódź (bez odcinka w rejonie węzła CPK);
  • Łódź–Wrocław-Żarów-Świdnica–Wałbrzych–granica z Czechami;
  • Chybie–Jastrzębie-Zdrój–Godów–granica z Czechami; Łętownia–Rzeszów;
  • Ostrołęka–Łomża; Trawniki–Krasnystaw–Zamość,


a także węzła kolejowego CPK (w rejonie Portu Solidarność). Przewidziany termin na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla tych odcinków to od 10 do 12 miesięcy od zawarcia umowy. Inwestycje kolejowe, które zostały przez CPK wytypowane do inwentaryzacji i studium, są planowane do realizacji przed końcem 2027 r. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć przed końcem 2023, ale nie wiadomo, czy na wszystkich z wymienionych wyżej odcinków.


Projekt naszego korytarza

Nasza trasa to fragment ciągu nr 9 (CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław – Wałbrzych – granica PL/CZ / Kalisz – Poznań – Szczecin / Ostrów Wlkp, – Zielona Góra / granica PL/DE / Gorzów Wielkopolski), stanowiącego połączenie CPK i Warszawy z ważnymi ośrodkami zachodniej Polski oraz w relacjach międzynarodowych z Czechami (linia KDP do Pragi) i Niemiec.

Przypominamy korytarz nowych linii obejmujący cały odcinek Żarów – Świdnica Miasto – Wałbrzych – granica państwa. Wynikiem tamtych analiz było uwzględnienie w dokumencie zmodyfikowanych przebiegów: nowa linia 267 Żarów – Świdnica Miasto, nowa linia 268 Świdnica Miasto – granica państwa. Wygląda to tak (trzy warianty linii zaznaczono na pomarańczowo, niebiesko i zielono:Już toczą się rozmowy

W poniedziałek 16 listopada odbyło się spotkanie informacyjne z grupą JST, w sprawie przebiegu Kolei Dużych Prędkości (KDP) na trasie Wrocław-Lubawka. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, na terenie których planowana jest budowa KDP.


Jak informuje urząd miejski w Żarowie, zaprezentowany, wstępny przebieg KDP przewiduje, że na odcinku od Wrocławia do Żarowa linia będzie przebiegać w tym samym miejscu, co obecnie. Potwierdzono, że od Żarowa linia będzie miała już nowy przebieg, gdyż zaplanowano poprowadzenie linii przez Świdnicę (z pominięciem Jaworzyny Śląskiej) i dalej do Świebodzic, Wałbrzycha w kierunku Lubawki, by połączyć ją z odpowiednikiem szybkich kolei po stronie czeskiej. Z torów KDP korzystać będą mogły również pociągi regionalne.

Na razie od września wzdłuż planowanej trasy ciągu nr 9 są prowadzone inwentaryzacje przyrodnicze. I jeszcze w tym roku ma ruszyć proces wykupywania nieruchomości.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH, REGION: POWSTANIE CAŁKIEM NOWA LINIA SZYBKIEJ KOLEI (MAPY)?
DRGNĘŁO W SPRAWIE PRZEJĘCIA LINII KOLEJOWYCH. WAŁBRZYSKIEJ RÓWNIEŻ

TRASA KOLEJOWA 291 PODZAMCZE - BIAŁY KAMIEŃ - JEST PRZEŁOM? (FOTO)

MARSZAŁEK PRZEJMIE NIEUŻYTKOWANE LINIE KOLEJOWE. NASZĄ TEŻ?

STACJA WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO JAKO CENTRUM ELEKTRYFIKACJI KOLEI (FOTO)

BĘDZIE NOWY DWORZEC KOLEJOWY - WAŁBRZYCH PÓŁNOCNY?

BOGUSZÓW-BIAŁY KAMIEŃ: JEDZIEMY KOLEJĄ POD CHEŁMCEM? (FOTO)Opr. MS
Zdjęcie ilustracyjne