Gminy Wałbrzych i Stare Bogaczowice przygotowują się do uruchomienia komunikacji miejskiej do Strugi oraz w weekendy do Starych Bogaczowic. Kiedy autobus miejski połączy te dwie gminy?

Będzie porozumienie

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu radni będą głosować nad projektem uchwały wyrażającej zgodę na przejęcie od Gminy Stare Bogaczowice zadania publicznego w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Podobna uchwała intencyjna w przyszłym tygodniu trafi też pod głosowanie Rady Gminy Stare Bogaczowice. Gminy porozumiały się na temat połączenia autobusowego z Wałbrzycha do Strugi oraz Starych Bogaczowic.
- Jest już przygotowany projekt uchwały na najbliższą sesję, gmina Stare Bogaczowice ma się na przyjęcie nowego połączenia przygotować. Jak uchwały zostaną uchwalone, wówczas nastąpi podpisanie porozumienia i ustalenie terminu, od kiedy takie połączenie mogłoby funkcjonować - wyjaśnia Andrzej Welc, kierownik działu komunikacji zbiorowej Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.


"Ósemką" nad zalew i do Strugi

Z wyniku negocjacji zadowolone są Stare Bogaczowice, których włodarze nie spodziewali się, że sprawie komunikacji tak szybko uda się nadać bieg.- Obie strony są zgodne, my mamy interes w tym by zabezpieczyć mieszkańcom możliwość dojazdu do Wałbrzycha, a Wałbrzych i konsorcjum mają interes w tym, by jak najwięcej ludzi korzystało z komunikacji - mówi Mirosław Lech, wójt gminy Stare Bogaczowice.

Gmina wnioskowała o stworzenia publicznego transportu do Strugi i weekendowo do Starych Bogaczowic licząc na to, że uda się to przy okazji uruchamiania linii nr 1 z Podzamcza na Dworzec Szczwienko. ZDKiUM zaproponował jej jednak możliwość przedłużenia wybranych kursów linii nr 8, co włodarzom gminy odpowiada jeszcze bardziej. - Będzie to połączenie na bazie linii nr 8 - cztery kursy w tygodniu do Strugi i trzy kursy w weekendy do centrum Starych Bogaczowic. Autobus będzie tam zakręcał na parkingu przy Centrum Kultury. Będzie to nas kosztować około 7 tys. zł miesięcznie. Podejmiemy w tej sprawie uchwałę 27 marca - precyzuje wójt i dodaje: - Myślę, że około 1 maja powinniśmy autobusem podjechać do Starych Bogaczowic.

Więcej o tym pisaliśmy:
KOMUNIKACJA MIEJSKA POJEDZIE DO KOLEJNEJ GMINY?
AUTOBUSY DO STRUGI, ALE NIE Z DWORCA SZCZAWIENKOElżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska